Wiadomości

Chiny: Gruba ryba za 3 miliony

Chiny: Szczęście dopisało pewnemu rybakowi z nadmorskich rejonów Chin. Udawszy się, jak co rano, na połów, zobaczył on tuż pod powierzchnią wody dużego kulbińca żółtego, rybę przypominającą kształtem okonia. Gruba ryba, albo raczej złota rybka, która wpadła mu w sieci została sprzedana za ponad 3 miliony yuanów, czyli grubo ponad półtora miliona złotych.


Ta konkretna odmiana kulbińca znana jest w Azji jako Chińska Bahaba. Cena rynkowa waha się w okolicy 17 tysięcy yuanów za kilogram, to jest 8,5 tysiąca złotych za kilo!

Języczek u wagi po zważeniu ryby wskazał 80 kilogramów – okazała sztuka, jak by nie patrzeć. Zyski z połowu znacznie przekraczają roczne zarobki rybaka-farciarza.

W 2008 roku gruba hongkońskich rybaków sprzedała schwytaną przez siebie Bahabę za niecałe 3000 yuanów, a więc o wiele mniej, niż cena rynkowa. W 2010 roku natomiast złowionego w innym miejscu kraju giganta sprzedano za 3,45 miliona yuanów.

Chińska odmiana Bahaby (Bahaba taipingensis) może osiągnąć długość 1,8 metra i wagę 100 kilogramów. Międzynarodowy Związek Ochrony Przyrody (IUCN) udzieliła informacji, że "pęcherzyk żółciowy Bahaby jest bardzo cenny ze względu na swoje właściwości lecznicze oraz ogólne właściwości zdrowotne". Pęcherzyk żółciowy służy do wykonywania bardzo drogich, ale skutecznych leków tradycyjnej medycyny chińskiej. Mięso tej rzadkiej ryby ma doskonałe właściwości wzmacniające, szczególnie pomocne w przypadku walki z niszczącymi organizm chorobami, lub w trakcie rekonwalescencji.

Źródło: weirdasianews, opracował: m.p.
Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button