Wiadomości

Chiny: produkcja przemysłowa najniższa od 2009 roku

Dynamika wzrostu produkcji przemysłowej w Chinach osiągnęła w czerwcu najniższy poziom w ciągu ostatnich 28 miesięcy, co jest następstwem działań rządu w Pekinie mających na celu zahamowanie postępującej inflacji oraz niedopuszczenie do powstawania baniek cenowych. Leszek Ślazyk

Spadek wielkości produkcji w Chinach jest wyraźną oznaką spowalniania gospodarki Państwa Środka, ale ogromny i prężny popyt wewnętrzny powoduje, że spowolnienie to nie jest w Chinach specjalnie odczuwalne.

Oficjalny Purchasing Managers' Index, wskaźnik obrazujący aktywność sektora wytwórczego na podstawie danych menedżerów ds. zakupów z firm w całych Chinach ustalono na poziomie 50,9%, poinformowała wczoraj Chińska Federacja Logistyki i Zakupów.

Przyjmuje się że wskaźnik przekraczający 50% jest sygnałem wzmożonej aktywności przemysłowej, zaś poniżej tej liczby– recesji. Rynki finansowe przywiązują dużą uwagę do tego wskaźnika, gdyż na jego podstawie można przewidzieć zmiany w aktywności przemysłu w skali całego kraju. Wczorajszy wskaźnik jest najniższy od lutego 2009 roku.

Wśród wszystkich branych pod uwagę czynników jedynie zapasy magazynowe wzrosły w czerwcu. Inne, takie jak produkcja, nowe zamówienia, eksport oraz wielkość zakupów wszystkie wykazują poziom niższy niż w zeszłym miesiącu. Leszek Ślazyk

Źródło: Shanghai Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button