Wiadomości

Chiny rozpoczynają klejną kampanię antypiracką

PEKIN – Chiny uruchamiają nową ogólnokrajową kampanię skierowaną przeciwko naruszeniu praw własności intelektualnej, zwanym potocznie piractwem. Kampania skierowana będzie przeciwko produkcji i dystrybucji podrabianych i tandetnych produktów.

Decyzję podjęto na wtorkowym zwyczajnym posiedzeniu Rady Państwa, któremu przewodniczył premier Ch.R.L. Wen Jiabao. Akcja będzie prowadzona przez pół roku a zacznie sie w ostatnim tygodniu października.

Celem kampanii będą pirackie wydawnictwa, programy komputerowe, DVD oraz wszystkie inne produkty opierające się na własności intelektualnej, a również te naruszające prawa do znaków towarowych i patentów międzynarodowych.

Priorytetem stanie się skrupulatna kontrola towarów eksportowanych i importowanych przez chińskie przedsiębiorstwa, aby wyeliminować z obrotu wszelkiego rodzaju podróbki i tanie falsyfikaty. Firmy trudniące się tym procederem będą się musiały liczyć z niezwykle surowymi karami.

Akcje skierowana przeciw naruszeniu praw własności intelektualnej obejmie również piractwo w internecie oraz obrót podrabianymi towarami w sieci.

Rada Państwa zobligowała wszystkie państwowe agendy, aby nabywały i użytkowały wyłącznie legalne oprogramowanie i jego nowe wersje.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button