Wiadomości

Chiny sprzeciwiają się rozwiązaniom siłowym w Libii

PEKIN – Chiny wyraziły zaniepokojenie w związku z doniesieniami o ofiarach śmiertelnych interwencji zbrojnej zagranicznych wojsk w Libii.

Według doniesień, w wyniku bombardowań dokonanych w zeszłym tygodniu przez zagraniczne wojska zginęło 64 Libijczyków, a 150 odniosło rany. Zniszczono też większość libijskich lotnisk cywilnych oraz portów morskich.

Jiang Yu, rzeczniczka chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, powiedziała, że Chiny sprzeciwiają się wszelkim działaniom wojskowym państw Unii Europejskiej, które uderzają w cywili zamiast ich chronić.

W zeszłą sobotę Francja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone zbombardowały kilka libijskich punktów strategicznych, co spowodowało gwałtowny protest władz afrykańskiego kraju pozostającego w przyjacielskich stosunkach z ChRL.

“Zwracamy się ze zdecydowaną prośbą o zaprzestanie bombardowań i rozwiązanie konfliktu na drodze pokojowej”, powiedziała Jiang, która zwróciła się również do państw Unii o poszanowanie suwerenności niepodległej Libii.

“Jesteśmy zdania, że nie ma innej drogi do porozumienia, niż pokojowa”, dodała.

Wciąż nie wiadomo, czy Rada Bezpieczeństwa zwoła specjalne spotkanie w kwestii sytuacji w Libii. Jiang zapewniła, że Rada przystąpi do działania jedynie za zgodą wszystkich stron.

Źródło: China Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button