HistoriaPolitykaSpołeczeństwoWiadomości

Chiny: Tydzień za Wielkim Murem (26/21), czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga z Szanghaju

Z pierwszych stron (从新闻媒体的第一页)

100 lat KPCh

1 lipca 1921 r. w Szanghaju, na parterze budynku stojącego na rogu ulic HuangPi Nan Lu i XingYe Lu pod numerem 374, spotkało się 13 delegatów z organizacji robotniczo/chłopskich działających w różnych zakątkach Chin. W spotkaniu uczestniczuł Mao ZeDong 毛泽东, a także przedstawiciel Międzynarodówki Komunistycznej, przybyły z Moskwy Holender Henk Sneevliet.

Podczas spotkania zadecydowano o zorganizowaniu kongresu założycielskiego socjalistycznej partii robotniczo-chłopskiej, której program miał być inspirowany założeniami filozofii marksistowskiej. I tak zaczęła się historia największej, najliczniejszej organizacji partyjnej swiata, czyli Komunistycznej Partii Chin – KPCh (中国共产党), która od 1949 roku stanowi główną siłę polityczną Chińskiej Republiki Ludowej, i która w tym roku obchodzi swoje 100-lecie.

Wśród osiągnięć KPCh, które przytacza się przy okazji podsumowań, wymienia się najczęściej:

 • zwycięstwo w II wojnie światowej i w wojnie narodowo-wyzwoleńczej (domowej); obie wojny w sumie trwały 12 lat;
 • efektywna walka ze skutkami naturalnych kataklizmów takich jak powidzie, trzęsienia ziemi, czy epidemia SARS, a ostatnio Covid-19.
 • reformy społeczno-ekonomiczne, dzięki którym mogła powstać klasa średnia licząca dziś ponad 400 mln osób; w Chinach mieszka dziś więcej miliarderów niż w USA
 • poprawa dobrostanu społeczeństwa widoczna na przykład w średniej długości życia mieszkańców Chin, która przekracza 77.3 lat (w roku 1960 były to 44 lata); podstawowym ubezpieczeniem medycznym objęto 1,3 miliarda ludzi;
 • Państwo Środka stało się największym eksporterem, „fabryką świata”;
 • powstały tu największe na świecie sieci autostrad i dróg ekspresowych oraz kolei dużych prędkości;
 • Chiny są drugą co do wielkości gospodarką świata, stanowiącą 17% globalnej ekonomii; w cenach realnych w ciągu ponad 70 lat gospodarka Chin powiększyła się ponad 189 razy (co istotne – przy bardzo niskiej bazie wyjściowej), a jej wartość to ponad 100 bln RMB (~58 bln PLN);
 • dochód narodowy na głowę mieszkańca to ponad 64,570 RMB (~37.980 PLN);
 • prywatne przedsiębiorstwa dostarczają ponad 50% wpływów podatkowych do budżetu państwa; odpowiadają za ponad 60% PKB i 70% innowacyjnych technologii; z końcem 2020 roku było ich w kraju ponad 40 mln;
 • Chiny zdobywają kosmos: 18 lat temu miał miejsce lot pierwszego chińskiego kosmonauty, dziś chińskie sondy, satelity, łaziki ekplorują przestrzeń kosmiczną, pobliski Księżyc i odleglejszego Marsa, na orbicie trwa budowa chińskiej stacji orbitalnej;
 • niektóre z najnowszych osiągnięć technologoicznych: zbudowano pierwsze własne samoloty pasażerskie, odrzutowe średniego i długiego zasięgu, skonstruowano oparty o własne rozwiązania lotniskowiec.

Osiągnięcia te można wymieniać jeszcze długo. Sa realne, namacalne, żeby ich doświadczyć wystarczy do Chin przyjechać. W ciągu ostatnich 100 lat dokonano w Chinach niebywałego skoku rozwojowego. Przy czym wyraźnie widać, że wielu problemom z jakimi poradziła sobie KPCh, nie podołały systemy liberalnego modelu rozwoju społeczno-gospodarczego, z ekonomią rynkową oraz zachodnim systemem demokracji parlamentarnej. Dlatego też chińskie rozwiązania, chiński model socjalizmu jest uważnie obserwowany przez wielu. Kibice są podzieleni. Jedni za, inni przeciw, jak zwykle.

W Chinach dzisiejszych socjalizm o chińskiej charakterystyce jest wyborem nie tylko partii, ale i ludzi. Żadna partia autorytarna, żadna dyktatura nie zdoła rządzić efektywnie państwem zamieszkałym przez 1.4 mld ludzi bez ich przyzwolenia. Członkowie partii to tylko 6.8% całej populacji, a kraj ma powierzchnię 9.6 mln km2 (Polska 312 tyś. km2). Bez akceptacji społecznej nie byłoby możliwe w tych warunkach osiągnięcie tego wszystkiego co w ostatnich dekadach osiągnięto.

Czy kto chce, czy nie chce, jest jak w rewolucyjnej piosence z 1943 r.: „Bez komunistycznej partii nie byłoby Nowych Chin” (没有共产党就没有新中国).

Wielka feta

Niemożliwe jest ujęcie wszystkich wydarzeń związanych z kulminacją obchodów 100-lecia powstania KPCh. Ogrom uroczystości, pokazów, inscenizacji, z których bodaj najokazalszą była, ta która odbyła się

w poniedziałek 28.06. 2021 na stadionie olimpijskim w Pekinie / BeiJing / 北京. Tu zaproszono przewodniczącego Xi JinPinga 习近平, a także wszystkich najważniejszych przedstawicieli władz partii i rządu oraz ponad 20,000 widzów. Widowisko zatytułowane “Wielka Podróż -100 lat KPCh” składało się z czterech części pokazujących jak społeczeństwo pod przywództwem KPCh przeprowadziło rewolucję, wygrało wojnę, zbudowało Nowe Chiny i przeprowadziło liczne reformy. Całą galę zakończył spektakularny pokaz sztucznych ogni.

Medal 1 lipca

29 czerwca, z okazji 100-tnej rocznicy powstania KPCh, Komitet Centralny po raz pierwszy przyznał najwyższe partyjne wyróżnienie, czyli Medal 1 lipca. Uroczystego wręczenia tego odznaczenia dokonał osobiście przewodniczący Xi JinPing习近平. Medal to wyróżnienie członków Komunistycznej Partii Chin, którzy wnieśli wybitny wkład w życie partii i narodu oraz wzbogacili życie społeczeństwa. Pierwsza grupa 29 odznaczonych pochodziła ze wszystkich środowisk i grup zawodowych. Wśród odznaczonych jest m.in. dyrektorka szkoły w położonej wśród gór małej wiosce, która od ponad 40 lat pracuje tam nie opuszczając placówki na dłużej, niż tego wymagają od niej obowiązki.

Przewodniczący Xi i Komitet Centralny KPCh otrzymali z okazji setnej rocznicy powstania partii ponad 1,300 oficjalnych gratulacji, w tym od ponad 150 głów państw i szefów rządów oraz przeszło 200 przywódców partii politycznych. Czy były wśród nich gratulacje z Polski? Prawdopodobnie nie.

Centralna akademia i przemówienie Xi

Najważniejszym wydarzeniem 1 lipca 2021 roku była rocznicowa akademia, którą zorganizowano na placu TianAnMen天安门广场, w miejscu, gdzie 1 października 1949 roku Mao ZeDong ogłosił światu proklamowanie Chińskiej Republiki Ludowej.

Wbrew tradycji uroczystość centralna była wyjątkowo krótka, bo trwała tylko półtorej godziny. Samo przemówienie Xi JinPinga trwało niecałą godzinę.

Akademię zainaugurował przelot śmigłowców które utworzyły na niebie liczbę 100, potem przeleciały myśliwce. Był salut armatni. 100 salw na setne urodziny. Było wciągniecie flagi narodowej na maszt i hymn. Kilkuset osobowa grupa członków Komunistycznej Ligi Młodzieży Chin (中国共产主义青年团) i Młodych Pionierów Chin (中国少年先锋队) złożyła uroczystą przysięgę na wierność partii, na jej zasady i ideały. Na placu przeważała młodzież, ona była adresatem całości obchodów. Na trybunie honorowej znaleźli się weterani razem z przedstawicielami poszczególnych partii demokratycznych i bezpartyjnymi działaczami społecznymi. Spośród żyjących byłych sekretarzy generalnych KPCh (a zarazem przewodniczących ChRL) był tylko Hu JinTao胡锦涛 (79 lat) i przedstawiciele poprzednich gabinetów i kadencji parlamentu. Nie było na trybunach ani byłego sekretarza generalnego JiangZeMina 江泽民 (95 lat), ani byłego premiera (1998-2003) Zhu RongJi 朱镕基 (93 lata) – figur dla Nowych Chin kluczowych, powszechnie w Chinach szanowanych, lubianych, wręcz uwielbianych. Nikt spośród gości na trybunie honorowej nie miał na twarzy maseczki.

W pierwszym rzędzie na trybunie znaleźli się obecni członkowie stałego komitetu Biura Politycznego KC (w tym premier Li KeQiang 李克强, Li ZhanShu 栗战书 przewodniczący parlamentu, Wang Yang 汪洋 przewodniczący Ogólnochińskiej Konferencji Konsultatywnej, Han Zheng 韩正 wicepremier), kierujący w ramach tego siedmio osobowego zespołu partią i państwem.

W centrum był oczywiście Xi JinPing 习近平, sekretarz generalny KPCh, prezydent państwa, przewodniczący Centralnej Komisji Wojskowej, itd., itd.

Najważniejszym punktem uroczystości było wspomniane przemówienie Xi JinPinga. Oglądano je w każdym zakątku Chin, w każdym miejscu – w zakładach pracy, biurach, szkołach, na ulicach na telebimach,  na dworcach, lotniskach, wszędzie. Przemówienie nie było typowym partyjnym biciem piany. Obfitowało w mocne określenia i hasła. W Chinach zwrówcono uwagę szczególną na kilka aspektów przemówienia Xi:

 • Bez Komunistycznej Partii Chin nie byłoby Nowych Chin i nie byłoby wielkiego odrodzenia narodu chińskiego. To historia i ludzie wybrali Komunistyczną Partię Chin. Dlatego należy utrzymać silne kierownictwo KPCh. Jej przywództwo jest najistotniejszą cechą socjalizmu, największą przewagą systemu socjalistycznego o chińskiej charakterystyce, podstawą oraz siłą napędową państwa. Jest ściśle związane z interesami i przyszłością ludzi wszystkich narodowości, mniejszości etnicznych w całym kraju.
 • KPCh od 100 lat buduje partyjne myślenie, kształtuje komunistów i hartuje wyrazisty charakter polityczny. Należy kontynuować ten kierunek. Wierność ideałom, wypełnianie pierwotnych aspiracji partii, wierność misji, skłonność do poświęceń, odwaga i walka, lojalność wobec partii i funkcjonowanie zgodne z oczekiwaniem narodu – to siła wewnętrzna partii.
 • Członkowie partii na czele z przewodniczącymi Mao ZeDongiem 毛泽东 Deng XiaoPingiem 邓小平, Jiang ZeMinem 江泽民 i Hu JinTao 胡锦涛 wnieśli wybitny wkład w wielkie odrodzenie narodu chińskiego. Należy wyrazić im wielki szacunek.
 • Chiny składają serdeczne podziękowania wszystkim narodom i przyjaciołom z różnych państw, którzy utrzymują przyjazne relacje z narodem chińskim, troszczą się i wspierają Chiny w rewolucyjnym dziele, w budowie i reformach.
 • Wszelkie próby dzielenia i antagonizowania KPCh z narodem nie powiodą się. Partia zawsze reprezentowała fundamentalne interesy przeważającej większości społeczeństwa, żyje w solidarności z ludźmi, polega na nich. Nie realizuje własnych interesów. Nie reprezentuje grup interesu, grup władzy, uprzywilejowanych kast i klas. Dlatego KPCh musi niezmiennie utrzymywać kurs, dla osiągnięcia celu, którym jest służenie narodowi całym sercem, stanie po stronie narodu, promowanie wszechstronnego rozwoju społeczeństwa i dążenie do dobrobytu wszystkich ludzi.
 • KPCh i naród chiński są otwarci na naukę. Przyjmują wszystkie przydatne sugestie i konstruktywną krytykę. Ale nigdy nie zaakceptują traktowania z góry przez innych.
 • Socjalizm z chińską charakterystyką jest właściwą drogą realizacji projektu wielkiego odrodzenia narodu chińskiego. KPCh wraz z narodem podążają wybraną przez siebie drogą, trzymają w swoich rękach swój los, samodzielnie określają własne ścieżki rozwoju i postępu swojego kraju. Marksizm jest podstawową ideologią przewodnią partii oraz państwa, a Chiny muszą stale promować modernizację marksizmu w oparciu o chińskie doświadczenia.
 • Od czasu powstania KPCh naród dokonał wielkiego skoku, wzbogacił się i urósł w siłę, a koncepcja wielkiego odrodzenia narodu stała się nieodwracalnym procesem historycznym. W ciągu stu lat partia jednoczyła i przewodziła wszystkim zmaganiom, poświęceniom narodu. Pod przewodnictwem KPCh nowa rewolucja socjalistyczno – demokratyczna stworzyła fundamentalne warunki społeczne do szybkiego rozwoju. Dzięki wysiłkom partii i całego narodu Chinom udało się zbudować średnio zamożne społeczeństwo. To był cel pierwszego stulecia. Teraz partia i naród dążą do celu, jakim jest zbudowanie
 • Wszechstronnie nowoczesnego i potężnego państwa socjalistycznego.
 • Niezbędne jest zakończenie procesu zjednoczenia państwa. Tajwan musi stać się integralną częścią Chin. Należy tu w pełni i skutecznie wprowadzić w życie zasadę „Jeden kraj – Dwa systemy”. Rozwiązanie kwestii Tajwanu i doprowadzenie do całkowitego zjednoczenia ojczyzny, to obowiązek KPCh, wspólne pragnienie całego narodu. Należy niezłomnie trwać przy zasadzie jednych Chin i dążyć do pokojowego zjednoczenia. Wszelkie próby ogłoszenia niepodległości przez wyspę będą dławione. Niech nikt nie lekceważy determinacji Chin, ich silnej woli i nowych możliwości w zakresie obrony suwerenności i integralności terytorialnej kraju.
 • Chiny muszą wytrwale umacniać własne siły zbrojne, wzmacniać swój potencjał obronny, przekształcać Armię Ludową w światowej klasy armię, chronić suwerenność narodową, strzec swego bezpieczeństwa i interesów, które gwarantują państwu dalszy rozwój. Armia ma wielkie zasługi w służbie partii i całego społeczeństwa, jest silnym filarem obrony godności narodu, stoi na straży pokoju regionalnego oraz światowego.
 • Naród chiński to naród, który strzeże sprawiedliwości i nie boi się przemocy. Jest narodem o silnym poczuciu narodowej dumy. Chińczycy nigdy nie zastraszali, nie uciskali i nie zniewalali ludzi z innych krajów. Nie działo się tak w przeszłości, nie dzieję się tak obecnie i nigdy dziać się nie będzie. Jednocześnie Chińczycy nigdy nie pozwolą, na to by obce siły ich zastraszały, uciskały lub zniewalały. Każdy, kto zechce tak robić, roztrzaska sobie głowę o Wielki Mur ze stali zbudowany przez 1,4 miliarda Chińczyków.
 • Chiny muszą podążać ścieżką pokojowego rozwoju, promować budowanie nowego typu stosunków międzynarodowych, budować wspólną przyszłość ludzkości, wspierać rozwój współpracy w ramach inicjatywy „Pasa i Szlaku” i zapewniać nowe możliwości dla świata, dzięki nowemu modelowi rozwoju kraju. Chiny zawsze były budowniczym pokoju na świecie, współtwórcą globalnego rozwoju oraz obrońcą ładu międzynarodowego. KPCh w swoje polityce nadal będzie kłaść nacisk na współpracę, unikanie konfrontacji, otwartość, wielostronne korzyści. KPCh przeciwstawia się hegemonizmowi i polityce siły.
 • Ostatnie 100 lat potwierdziło, że KPCh potrafi zjednoczyć naród i mu przewodzić, że jest gotowa by prowadzić Chiny poprzez nowe wyzwania, które staną na drodze w kolejnym stuleciu. Partia powinna zawsze mieć w pamięci, że jest ciałem i krwią związana z ludźmi, z narodem, że partia i naród płyną jednym okrętem, zarówno przez morze wzburzone, jak i przez łagodne fale. Cel jest jeden: lepsze życie dla każdego mieszkańca Chin. Należy pamiętać, że to ludzie kreują historię i ludzie są prawdziwymi bohaterami. KPCh nigdy nie może oderwać się od ludzi, od mas. Ma być zawsze z nimi i reprezentować ich problemy, potrzeby i aspiracje.
 • Patrzymy wstecz, patrzymy na najnowsze osiągniecia, ale też i w przyszłość z przekonaniem o silnym przywództwie KPCh, słuszności obranej drogi. W jedności z ludźmi, z całym społeczeństwem będziemy kontynuować budowanie nowoczesnego, potężnego państwa socjalistycznego. Z pewnością te cele zostaną osiągnięte.

Tekst wystąpienia Xi był dostępny we wszystkich chińskich mediach już w godzinę po jego zakończeniu.

Całość uroczystości zakończyło wypuszczenie 100,000 balonów i 100,000 gołębi.

Plusy dodatnie, plusy ujemne

W trakcie trwającego tygodniami przygotowania do tej kulminacji obchodów 100-lecia partii koncentrowano się na walce o wyzwolenie kraju, na wojnie koreańskiej (gdzie w istocie armia chińska walczyła z armią amerykańską), na współczesnych zatargach granicznych z Indiami, zatem na ofiarach, jakie były ceną za wolność i niepodległość, ale także na wszelkich sukcesach gospodarczych, społecznych, politycznych, dyplomatycznych, naukowych osiągniętych od chwili proklamowania Chińskiej Rpubliki Ludowej w 1949 roku.

Na próżno byłoby szukać wspomnień o tych gorszych momentach, takich jak Wielki Głód, Rewolucja Kulturalna, czy trzęsienie ziemi w Syczuanie, albo początki pandemii w WuHan.

O błędach, nawet jeśli miały miejsce, nie mówiono, nie pisano. Plusy dodatnie przeważyły te ujemne.

KPCh – fakty i liczby

 1. Do partii może wstąpić każdy obywatel ChRL, który ukończył 18 rok życia.
 2. Obowiązuje dwustopniowy system przyjmowania nowych członków. Kandydat na członka partii składa aplikację o przyjęcie do organizacji. Aplikacja powinna uzyskać polecenie dwóch wieloletnich członków partii o nieposzlakowanej reputacji. Po jej pozytywnym rozpatrzeniu przez podstawową organizację partyjną kandydat zostaje „aktywistą”. To nieokreślony okres, podczas którego osoba kandydata jest weryfikowana, oceniana. Sprawdzana jest m.in. polityczna historia jego rodziny.
 3. Po zakończeniu „okresu aktywisty” osoba aplikująca o przyjęcie w szeregi KPCh stajes się „kandydatem”. Okres kandydacki trwa 1 rok. Cały proces wstąpienia do partii może trwać od 2 do 3 lat.
 4. Członek partii nie otrzymuje legitymacji członkowskiej, a tylko znaczek, który od chwili wręczenia powinien zawsze nosić – na przykład w klapie marynarki, lub na kieszeni koszuli. Każdy członek KPCh jest zobligowany do opłacania składki partyjnej w wysokości od 0.5% do 2% swego miesięcznego wynagrodzenia.
 5. Członek KPCh absolutnie nie może być aktywnie związany z jakimkąkolwiek działalnością religijną. Po pierwsze – ateizm.
 6. KPCh w swojej ideologii kieruje się założeniami marksizmu, leninizmu i socjalizmu z chińską charakterystyką, buduje socjalistyczną planowaną gospodarkę rynkową z chińską charakterystyką. Nie głosi idei podziału, walki klas lub państw.
 7. Powszechnym symbolem ruchów socjalistycznych i komunistycznych jest sierp i młot. Znakiem KPCh jest także sierp i młot. Ale rżni się odd tego powszechnie stosowanego na świecie. Główna różnica – kształt rękojeści sierpa. Detale symbolu KPCh określa szczegółowo Komitet Centralny KPCh w specjalnej regulacji przyjętej 28 czerwca 2021 roku.

Wzorzec KPCh

Wzorzec międzynarodowy

 1. Hymnem KPCh jest „Międzynarodówka”, pieśń rewolucyjna, hymn socjalistów, której słowa napisał Eugène Pottier w roku 1871, a muzykę w 1888 roku skomponował Pierre Degeyter.
 2. Podstawową Organizację Partyjną KPCh tworzy minimum 3 członków partii a maksymalnie 50.
 3. Według danych Wydziału Organizacyjnego Komitetu Centralnego KPCh (中共中央组织部) na dzień 5 czerwca było w kraju 148 mln członków partii oraz 4.864 mln podstawowych organizacji partyjnych. Od końca 2019 r. to wzrost o 3.5%. W 1949 r., kiedy powstały Nowe Chiny KPCh liczyła 4.488 mln członków. Dziś 24.9% członków KPCh to osoby w wieku od 18 do 35 lat (23.677 mln). 52.0% posiada wyksztalcenie wyższe (49.513 mln). Kobiety stanowią 28.8% wszystkich członków partii (27.450 mln). Członkowie pochodzący z mniejszości narodowych, których jest w ChRL 55, to 7.5% ogólnej liczby członków (7.135 mln). Robotnicy i chłopi to 33.9%, a technicy i osoby z wyksztalceniem zawodnym to 15.8% członków partii.

Plac TianAnMen

Akademia z okazji 100 rocznicy założenia KPCh odbyła się na słynnym placu TianAnMen 天安门 w Pekinie. Tu stoi ikoniczna brama (o tej samej nazwie co plac), nad którą wisi od dekad wielki portret przewodniczącego Mao毛. Po jego lewej i prawej stronie umieszczono wielkie hasła. Mało kto zastanawia się co one właściwie znaczą. Pierwsze z nich brzmi: „Niech żyje Chińska Republika Ludowa ” (中华人民共和国万岁), a drugie głosi: „Ludziom całego świata długiego życia w wielkiej jedności” (世界人民大团结万岁).

I tego drugiego powinniśmy sobie życzyć nawzajem.

Rocznicowe serwisy

Z okazji obchodów 100 rocznicy istnienia KPCh uruchomiono specjalne strony internetowe. Jeden z nich prezentuje myśli Xi o dyplomacji w nowej erze –  http://www.chinadiplomacy.org.cn  (dostępna anglojęzyczna wersja). Inny z serwisów to strona poświęcona obchodom rocznicy założenia partii – https://www.100cpcnews.cn/ . Informacje zawarte tu zredagowano w języku chińskim i w 5 językach obcych (angielskim, francuskim, arabskim, rosyjskim, hiszpańskim)

Koronawirus – (冠状病毒疾病)

Do dnia 2 lipca br. zaszczepiono w Chinach przynajmniej jedną dawką 1.284 mld osób, czyli 91% całej ludności. Akcja szepień trwa już 6 miesięcy.

Chiny do tej pory dostarczyły 450 mln dawek swoich szczepionek do prawie 100 państw świata.

Doktor Zhong Nan Shan钟南山 poinformował, iż obecnie w 71 różnych instytutach w całym kraju trwają prace nad szczepionkami przeciw koronawirusowi. Dziewięć z nich dopuszczono już do użytku, dwie z nich uzyskały akceptację Światowej Organizacji Zdrowia, stały się elementem międzynarodowej akcji COVEX, której celem jest dystrybucja szczepionek do państw ubogich i rozwijających się.

 

Ekonomia (经济学)

PMI w czerwcu 2021

Według danych Krajowego Biura Statystycznego (国家统计局) wskaźnik koniunktury w przemyśle (PMI – Manufacturing Purchasing Manager Index) wyniósł w czerwcu br. 50.9. To wprawdzie poziom powyżej 50 potwierdzający ożywienie gospodarcze, ale zarazem potwierdzenie trendu: 3 miesiąc z rzędu odczyt PMI spada (marzec 51.9, kwiecień 51.1, maj 51.0). To trend, który może budzić niepokój.

Subindeks PMI dla produkcji w czerwcu spadł do poziomu 51.9 (w maju 52.7). To spodziwany efekt wzrostu cen surowców. Lepiej w minionym miesiącu przedstawiał się subindeks dla nowych zamówień, bo zwiększył się o 0.2, do 51.2. Natomiast indeks eksportu i importu spadł o 0.2 do 48.1, a to świadectwo pogłębiającej się stagnacji. Spadły wolumeny zamówień zagranicznych. Tu poziom subindeksu PMI wyniósł w czerwcu 49.7 (o 1.7 mniej niż w maju). Efekt rosnących cen surowców. PMI dla dużych i średnich przedsiębiorstw znalazł się powyżej granicy 50, ale dla małych i mikroprzedsiębiorstw osiągnął poziom 49.1, ale to z kolei oznacza wzrost o 0.3 powyżej poziomu majowego. Wzrasta indeks PMI dla producentów towarów konsumpcyjnych. W czerwcu odczyt wyniósł 52.2. Najwyższy poziom od 5 miesięcy, o 1.6 więcej niż w maju. PMI dla sektora usług wyniósł 52.3, o 2.0 mniej niż w maju.

Jak zwykle najlepiej prezentuje się subindeks PMI dla budownictwa. W czerwcu odczyt wyniósł 60.1, bez zmian w stosunku do maja. Tu na sytuacje wpły mają rządowe projekty infrastrukturalne.

Drugie lotnisko w ChengDu

W ChengDu 成都, stolicy prowincji SiChuan 四川, otwarto nowe lotnisko – TianFu International Airport (天府国际机场). W ten sposób ChengDu stało się trzecim miastem w Chinach (po Pekinie i Szanghaju), które ma dwa lotniska. W ChengDu znajduje się bowiem ShuangLiu International Airport (双流国际机场). TianFu zbudowano w odległości 50 km od centrum miasta. Ma ono trzy pasy startowe, wa terminale o łącznej powierzchnie 710,000 m2, w których będzie można obsłużyć 60 mln pasażerów. To cztery razy więcej niż obsługuję Okęcie, a w przypadku ChegDu mówimy o lotnisku prowincjonalny. Z nowego lotniska odprawianych będzie rocznie 1.3 mln ton przesyłek cargo.

W 2035 roku zakońcozony zostanie II etap budowy lotniska. Uzyska ono zdolność obsługi 120 mln osób i odprawy 2.8 mln ton cargo lotniczego. Całkowity koszt inwestycji to 75 mld RMB (~ 44.3 mld PLN). Realizacja I etapu projektu trwała cztery i pół roku.

Gaz z dużych głębokości

China National Offshore Oil Group Corporation Co., Ltd. (中国海洋石油集团有限公司) oficjalnie zainaugurowała eksploatację gazu z podmorskiego złoża położonego na głębokości 1,500 m. To pierwszy przypadek w historii firmy, która do tej pory prowadziła odwierty na głębokość do 300 metrów. Złoże “ShenHai No. 1” ” 深海一号” położone jest na Morzu Południowochińskim, w odległości 150 km od miasta SanYa 三亚 lezącego na południowej prowincji/wyspie HaiNan 海南. Wedle analiz geologicznych w tym jednym złożu powinno znajdować się ponad 100 mld m3 gazu. Tyle, że trzeba go wydobywać dzięki odwiertom o głębokości od 1,500 do 4,000 metrów. Osiągnięcie takich możliwości eksploatacyjnych to przełom w chińskiej technologii wydobywania ropy i gazu ze złóż podmorskich.

Autostradą przez pustynię

Pod koniec czerwca uruchomiono w Chinach najdłuższą na swiecie autostradę wiodącą przez tereny pustynne. To autostrada prowadząca z Pekinu / BeiJing / 北京 do położnego na północnym zachodzie autonomicznego regionu XinJiang 新疆. Ma ogółem 2,800 km długości, z czego 515 km przez pustynię Gobi. Austostrada jest jednym z narzędzi pozwalających skutecznie ożywić ekonomię zachodnich, mniej rozwiniętych regionów Chin.

 

Technologie (技术)

Ranking superkomputerów

Co pół roku ogłaszane są wyniki rankingu najszybszych superkomputerów. Według najnowszego zestawienia numerem jeden jest nadal superkomputer Fugaku z Japonii, który może przetwarzać dane z prędkością 442 Pflop/s. Dalsze dwa miejsca należą do maszyn amerykańskich (Summit – 148.8 Pflop/s i Sierra – 94.6 Pflop/s). Na czwartym miejscu uplasował się chiński Sunway TaiHu Light Supercomputer (神威·太湖之光超级计算机) pracujący z prędkością 93 Pflop/s, w National Supercomputing Center (国家超级计算无锡中心) w WuXi 无锡, w prowincji JiangSu江苏. Kompiuter ten wyprodukowany został przez China National Parallel Computer Engineering & Technology Research Center (中国国家并行计算机工程技术研究中心). W Chinach pracuje obecnie 186 superkomputerów, najwięcej na świecie. Na drugim miejscu pod względem ilości takich maszyn obliczeniowych znajdują się Stany Zjednoczone. Pracują tu 123 superkomputery. Na kolejnych miejscach w tej konkurencji znajdują się Japonia, Niemcy i Francja.

Nauka – Edukacja  (教育科学)

Kosmonauta literatem

Yang Li Wei 杨利伟, pierwszy chiński kosmonauta, który samotnie poleciał w przestrzeń kosmiczną w 2003 roku, decyzją Ministerstwa Edukacji (教育部) został uznany za autora, którego wspomnieniowa książka “Dzień w Kosmosie” (太空一日) wchodzi do kanonu obowiązkowych lektur dla uczniów szkół średnich. Książka ma charakter autobiograficzny i opisuje przeżycia Yanga w trakcie przygotowań do misji i jej przebieg.

Ilu naukowców w społeczeństwie

Naukowcy z dyplomami stanowili pod koniec 2020 roku 10.56% ogółu chińskiego społeczeństwa. Rząd chiński przyjął, iż do 2025 roku odsetek ten przekroczy 15%. Uchwalono w tym zakresie specjalny plan i program działań. Biorąc pod uwagę pęd do nauki wśród Chińczyków można założyć, że polecenie władz zostanie wykonane.

Finanse – Banki – Kapitał (财政银行资本)

Giełdy

Krótko trwała dobra koniunktura na giełdach. Tydzień giełdowy od 28.06. do 02.07. był okresem spadku wszystkich indeksów. Z mocnym akcpentem w piątek, który można określić jako „czarny”. Odnotowano spadki najsilniejsze od początku marca. Głównie dotknęły spółki sektora turystycznego, spożywczego i napojów, medycyny a przede wszystkim finansowego (pozabankowe). Tylko  spółki metali nieżelaznych, wydobywcze (ziem rzadkich) i handlowe jakoś sobie radziły w sytuacji, gdy sentyment inwestorów był na wyjątkowo niskimi poziomie. Mimo, że gospodarka utrzymuje trend wzrostowy, broni się skutecznie przed stagnacją.

Ale są sygnały ograniczania napływu kapitału na rynek. Bank centralny najpierw wprowadził kolejne ograniczenia w pozyskiwaniu finasowania przez deweloperów, aby nie dopuścić do przegrzania rynku nieruchomości. Potem wycofał z funduszy 20 mld RMB (~11.746 mld PLN). To również spowodowało duże dzienne wahania indeksów. Była niepewność inwestorów co do tego w jakim kierunku będzie podążać rynek. Wyraźne jest też spowolnienie w przemyśle.

Mimo to obroty na giełdach utrzymują się na wysokim poziomie, za wyjątkiem giełdy hongkońskiej, gdzie utrzymują się od miesięcy relatywnie nisko. Giełdy nie reagowały na obchodzone z dużym rozmachem 100-lecie KPCh, towarzyszące imprezy, przemówienia. Rząd, ku zaskoczeniu wielu, nie ingerował w rynek.

 

 

 

 

Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RenMinBi/RMB/Yuan (02.07.2021 godz.18:00)

 

 

 

 

SHIBOR/HIBOR 

上海银行间同业拆放利率 SHIBOR / 香港银行间同业拆借利率 HIBOR. Oba indeksy określają stopy procentowe pożyczek oferowanych na rynku międzybankowym w Szanghaju i w XiangGang (Hong Kongu). Informują nas nie tylko o sytuacji na danym rynku pieniężnym, ale też o dostępności kredytów. A te napędzają i gospodarkę, i konsumpcję. {Dane na dzień 02.07.2021}

Średnie oprocentowanie kredytów

Opracowane przez National Interbank Lending Center (国银行间同业拆借中心) należące do centralnego Banku Ludowego Chin (中国人民银行) na podstawie informacji z 18 banków. Jest odniesieniem dla wszystkich banków w określaniu wysokości kredytów.

1 rok     3.85%

5 lat +   4.65%

 

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 26/2021 www.chiny24.com

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button