Wiadomości

Chiny: Tydzień za Wielkim Murem (38/21), czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga z Szanghaju

20 - 26 września 2021

Z pierwszych stron (从新闻媒体的第一页)

Xi na sesji ONZ

21 września prezydent Xi JinPing (习近平) wygłosił – za pośrednictwem łącza wideo – przemówienie podczas 76 sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Jego przewodnie hasło brzmiało „Wzmacnianie zaufania, pokonywanie trudności i budowa lepszego świata”.

Xi stwierdził, że świat stoi na rozdrożu. Ale jest głęboko przekonany, że idea pokojowego rozwoju i postępu ludzkości musi zwyciężyć. By tak się stało należy wzmacniać zaufanie, pracować razem nad pokonaniem globalnych zagrożeń czy wyzwań. Prezydent Xi podkreślił, że Chiny w stosunkach międzynarodowych mają pokojowe intencje. Nie mają zamiaru nikogo najeżdżać, ani zastraszać, nie zamierzają narzucać komukolwiek swojej hegemonii. Zaznaczył przy tym, iż interwencje wojskowe z zewnątrz i tak zwane „transformacje demokratyczne” pociągają za sobą wyłącznie szkody. Wszystkie państwa winny dążyć do dialogu i inkluzywności, a nie do konfrontacji i wykluczenia.

Demokracja nie jest patentem, własnością żadnego kraju, ale prawem obywateli każdego państwa. Spory między krajami należy rozwiązywać jedynie poprzez dialog i współpracę. A sukces jednego kraju nie musi oznaczać porażki innego. Świat jest wystarczająco duży, aby pomieścić wszystkie państwa, wciąż rozwijające się i dokonujące postępu.

Prezydent Xi stwierdził, że Chiny będą nadal aktywnie wzmacniać i podnosić na nowy poziom współpracę z ONZ, zintensyfikują swój wkład dla wsparcia idei Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zwrócił przy tym szczególną uwagę na szalejąca obecnie na całym świecie epidemię, która głęboko zmieniła świat i ludzi. Przeżywamy okres burzliwych zmian.

Każdy odpowiedzialny polityk musi odważnie, śmiało odpowiedzieć na wyzwania, które przynosi teraźniejszość. A – według Xi – są to:

Po pierwsze: musimy pokonać epidemię i wygrać tę wielką bitwę dotyczącą dnia dzisiejszego, ale i przyszłości ludzkości (Chiny do końca roku dostarczą państwom potrzebującym 2 miliardy dawek szczepionki przeciw Covid-19).

Po drugie: musimy ożywić gospodarkę, promować silniejszy, pro-ekologiczny, zdrowy rozwój w skali globalnej oraz wspólnie wspierać rozwój na całym świecie dla osiągnięcia równowagi, koordynacji i integracji.

Po trzecie: musimy wzmacniać jedność i rozwijać stosunki międzynarodowe oparte na wzajemnym szacunku i współpracy korzystnej dla wszystkich.

Po czwarte: musimy poprawić globalne zarządzanie i wprowadzić prawdziwy multilateralizm.

Prezydent Xi potwierdził, że Chiny do 2030 roku osiągną szczyt emisji dwutlenku węgla, by osiągnąć neutralność, zeroemisyjność CO2 w 2060 roku. Wymagać to będzie ciężkiej pracy, ale Chiny zrobią wszystko co możliwe, by ten cel osiągnąć. Chiny będą intensywnie wspierać rozwój zielonej i niskoemisyjnej energii w krajach rozwijających się. Nie będą już ani inwestować, ani realizować za granicą nowych projektów dotyczących energetyki węglowej.

Polityka (时政)

Meng WangZhou uwolniona

Wieczorem w sobotę 25 września samolot specjalny Air China przybył z Vancouver do ShenZhen. Na płycie lotniska rozwinięto czerwony dywan, tu czekała delegacja powitalna, a budynki portu lotniczego i całą okolicę lotniska opanowały wiwatujące tłumy z transparentami, kwiatami….

Były przemówienia przedstawicieli rządu. Było przemówienie, bardzo krótkie, witanej nowej bohaterki Chin, czyli Meng WanZhou (孟晚舟), dyrektorki finansowej korporacji HuaWei Technologies Co., Ltd.  (华为技术有限公司), a zarazem córki jej założyciela i prezesa Ren ZhengFei (任正非). Meng przez 1,030 dni przebywała w areszcie domowym w Vancouver (Kanada), czekając na decyzję o ekstradycji do USA na wniosek rządu Stanów Zjednoczonych. Amerykańscy prokuratorzy zarzucali jej przekroczenie przepisów finansowych, naruszenie sankcji nałożonych przez USA na Iran. Meng i jej prawnicy odrzucali oskarżenia, a cały proces stal się bardziej polityczny niż merytoryczny.

W piątek 24.09. sąd w Nowym Jorku zatwierdził oczekiwane porozumienie stron, na podstawie którego postępowanie ekstradycyjne zostało zawieszone. Szczegóły nie są znane i strony mają zakaz wypowiadania się na ten temat.

W Chinach Meng stała się symbolem – ofiarą autorytaryzmu i opresyjnego charakteru amerykańskiej polityki wymierzonej w konkretną, fizyczną osobę. W Chinkę.

Na lotnisku Shen Zhen Bao An International Airport (深圳宝安国际机场) Meng ubrana w czerwoną sukienkę (kolor szczęścia i pomyślności) wygłosiła krótkie oświadczenie.

Między innymi powiedziała: “Chiny, wróciłam! Dziękuję za całe wsparcie podczas tego trudnego czasu. Jesteśmy silni i zjednoczeni. Ojczyzna nigdy nie opuszcza Chińczyków”. Podziękowała za pomoc ze strony prezydenta Xi, rządu i całego społeczeństwa.

Przedstawiciele władz podkreślili, że uznanie Meng za niewinną i wypuszczenie jej na wolność to wielkie polityczne i dyplomatyczne zwycięstwo narodu chińskiego. Jej powrót do kraju w przededniu święta narodowego ma swoją wymowę patriotyczną.

Uwolnienie przez sąd w Kanadzie Meng Wanzhou spowodowało zwolnienie przez stronę chińską dwóch Kanadyjczyków: Michaela Spavora i Michaela Kovriga, którzy usłyszeli wyroki 11 lat więzienia za szpiegostwo na szkodę ChRL. Po podpisaniu pisemnego przyznania się do zarzucanych im czynów, zostali zwolnieni i powrócili do Kanady.

Cała sprawa miała przemożny wpływ na pogorszenie się relacji pomiędzy Kanadą, a Chinami. Trudno przewidzieć, czy zwolnienie zatrzymanych i odesłanie ich do domów pozwoli naprawić te stosunki.

Meng WanZhou wróciła do Chin posługując się paszportem służbowym, otrzymanym od chińskich służb konsularnych. To specjalne paszporty dla pracowników państwowych.

Po krótkim i emocjonalnym powitaniu na lotnisku w ShenZhen Meng udała się na kwarantannę jaka obowiązuje wszystkich wracających z zagranicy. System określany 14+7, to 14 dni ścisłej kwarantanny w wyznaczonym do tego celu hotelu, plus 7 dni (jeśli wcześniej wykonywane co trzy dni testy są negatywne) w miejscu zamieszkania bez prawa jego opuszczania.

Sprawy Rządowe (政府事务)

Kontrole drogowe w okresie Święta Jesieni

Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego (公安部): według informacji ministerstwa sytuacja w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego w okresie Święta Środka Jesieni (19.-21.09.) była stabilna. Średnio każdego dnia na drogach w kraju służbę pełniło 155,000 funkcjonariuszy ruchu drogowego korzystających z 54,000 samochodów.

Podczas kontroli drogowych przeprowadzanych w tym okresie szczególna uwagę zwracano na przepełnienie i/lub przeciążenie pojazdów, przekraczanie prędkości i prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu. Nie odnotowano wypadków drogowych, w wyniku których zginęło więcej niż pięć osób.

Liczba użytkowników telefonów

Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacji (工业和信息技术部): Na koniec sierpnia br. w kraju zarejestrowano 1.626 mld użytkowników telefonów komórkowych korzystających z usług trzech operatorów telekomunikacji. 419 mln spośród tych użytkowników korzysta z sieci 5G.

„Cztery Wiatry” dmuchną w urzędników

Centralna Komisja Dyscyplinarna (中央纪律检查委员会) oraz Państwowa Komisja Nadzoru (国家监察委员会) na wspólnej stronie internetowej stronie uruchomiły specjalną zakładkę poświęconą raportowaniu o przypadkach naruszeń wytycznych kampanii “四风” (Si Feng, „Czterech Wiatrów”) w okresie zbliżającego się święta narodowego (1.-17.10.). Kampania (jak i zakładka) ma przyczynić się do budowania zdrowego, czystego środowiska politycznego. Również w czasie wolnym od pracy. Kampania „Czterech Wiatrów” to cztery kierunki, cztery cele:

 • ujawnianie przypadków nadmiernego formalizmu i walka z nimi, ujawnianie braku konkretnych rezultatów działań urzędników, ujawnianie przypadków fałszowania danych i zasług;
 • ujawnianie przypadków rozdętej biurokracji, a także bezczynności, niskiej wydajności, braku odpowiedzialności urzędników;
 • ujawnianie przypadków hedonizmu, chciwości, braku poczucia troski o ludzi i innowacyjnego ducha;
 • piętnowanie ekstrawaganckiego stylu życia urzędników i liderów, ujawnianie przypadków wystawnego, rozrzutnego i marnotrawnego życia ponad stan.

Statystyki prokuratury

Najwyższa Prokuratura Ludowa (最高人民检察院): Od stycznia 2013 roku do końca sierpnia 2021 roku prokuratury różnych szczebli wydały 8.12 mln nakazów aresztowania w związku z różnymi przestępstwami kryminalnymi. 13.57 mln zatrzymanych zostało osadzonych. W ciągu trwającej ostatnie trzy lata kampanii walki ze zorganizowaną przestępczością i gangami organy prokuratury przekazały sądom akty oskarżenia w 230,000 sprawach. Natomiast w ramach czynności nadzoru nad organami policji przeprowadzono we wspomnianym okresie 170,000 postepowań kontrolnych. W 150,000 przypadkach nie wykryto żadnych nieprawidłowości.

Środki na badania eksperymentalne

Krajowy Urząd Statystyczny (国家统计局): Z uwagi na epidemię COVID-19 wydatki na badania eksperymentalne w 2020 roku były o 2.3% mniejsze niż w 2019 roku, a wyniosły 243.931 mld RMB (ok. 148.293 mld PLN). Rośnie udział tych wydatków w chińskim PKB. W 2020 roku wynosił 2.4%. Wedle oceny R&D World  epidemia sprawiła, iż Chiny zwiększyły ogólne wydatki na badania (nie tylko eksperymentalne) i rozwój, co więcej przyspieszja w tej kwestii. W bieżącym roku Chiny wydadzą na R&D więcej niż cała Europa.

Źródło:https://www.rdworldonline.com/2021-global-rd-funding-forecast-released/

Źródło:https://www.rdworldonline.com/2021-global-rd-funding-forecast-released/

Ekonomia (经济), Biznes (生意)

Chiny innowacyjne pną się w górę

Światowa Organizacja Własności Intelektualnej opublikowała swój najnowszy raport – indeks globalnej innowacyjności 2021.

Wśród ocenianych 132 gospodarek świata Chiny zajęły 12 miejsce, o 2 pozycje wyżej niż w raporcie z ubiegłego roku, wyprzedzając Japonię (13), Specjlany Region Administracyjny Hong Kongu (14) i m.in. Polskę (40). W Azji Wschodniej i Południowowschodniej Państwo Środka uplasowało się na trzecim miejscu za Koreą Południową i Singapurem.

Chiny docenione zostały za promowanie powiązań i ścisłej współpracy przemysłu, szkół wyższych i ośrodków badawczych. Wysoko oceniono generalną wiedzę pracowników, w tym poziom znajomości matemtatyki. To realne podstawy do konkurowania na polu innowacyjności z najlepszymi, czyli Szwajcarią (ta znalazła się na pierwszym miejscu w tej kategorii w kilku tegorocznych badaniach), Szwecją, czy Stanami Zjednoczonymi.

Raport podkreśla zalety Chin w zakresie aktywów niematerialnych, edukacji, budowania wiedzy i wpływu na rozwój wiedzy. Ilość i jakość krajowych i międzynarodowych wniosków patentowych składanych przez osoby fizyczne i organizacje z Chin stawia ten kraj w globalnej czołówce w tej kategorii.

W raporcie znalazła się kategoria Najlepsze Globalnie Klastery Technologiczne (Best Technology Cluster). Tu pierwsze miejsce zajmuje japoński klaster Tokio – Yokohama. Ale na drugim miejscu znalazł się jest już klaster Shenzhen – Hong Kong – GuangZhou (北京深港廣地區), a na trzecim Pekin.

Czwarte miejsce zajął klaste Seul (Korea Południowa), a piąte San Jose – San Francisco (Dolina Krzemowa, USA). W pierwszej dziesiątce znalazł się jeszcze Szanghaj. Raport potwierdza to, co już wiadomo: technologiczny środek ciężkości świata przesuwa się zdecydowanie do Azji Południwowschodniej.

Rozwój Chin Zachodnich

W dniu 23 września Competitiveness Think Tank, China Economic Herald i Beijing Zhongxin Urban Planning and Design Institute opublikowały “Raport na temat rozwoju powiatów w regionie zachodniochińskim 2021“, wraz z którym opublikowano listę “100 najlepszych powiatów i miast w Chinach Zachodnich 2021”.

Według raportu, w ciągu 20 lat (2000 – 2020), kiedy realizowana była Zachodnia Strategia Rozwoju, ogólny wkład powiatów we wzrost gospodarczy regionu zachodniego wyniósł 61,0%. Z jednej strony, same powiaty doświadczyły szybkiego rozwoju gospodarczego i społecznego, a ich produkt regionalny brutto wzrósł z 0,94 bln do 9,47 bln, co stanowi prawie połowę całkowitej produkcji gospodarczej regionu zachodniego, osiągając poziom 46,2%. Od początku 2000 r. do początku 2020 r. 95 silnych gospodarczo powiatów w regionie zachodnim zostało kolejno zreorganizowanych w okręgi miejskie i włączonych do gospodarki miejskiej, powiaty wniosły do gospodarki miejskiej 3,04 biliona juanów. W porównaniu z rokiem 2000 liczba ludności powiatów w regionie zachodnim zmniejszyła się do 223 mln, co stanowiło spadek o 21,2%.

Z raportu wynika, że 100 najlepszych powiatów i miast w Chinach Zachodnich w 2021 r. znajduje się w 11 prowincjach (regionach autonomicznych i gminach podlegających bezpośrednio rządowi centralnemu), przy czym na czele listy prowincji zachodnich znajduje się Syczuan z 26, a następnie Mongolia Wewnętrzna z 13 i Xinjiang z 13. Na liście 100 najlepszych powiatów i miast w Chinach Zachodnich w 2021 r. znajduje się sześć “nowych członków”, a mianowicie miasto Horgos w Xinjiang, powiat Jianshui i powiat Xinping w Yunnan, miasto Bole w Xinjiang, miasto Ulanhot w Mongolii Wewnętrznej i powiat Lingshan w Guangxi.

W bieżącym roku średnia liczba mieszkańców miast i gmin na zachodzie kraju to 556,300 osób. Średni dochód rozorządzalny na mieszkańca miast Zacodu Chin wynosi 38,680 RMB ~ok.23,680 PLN (ok. dwa raz mniej niż na Wschodzie), zaś na wsi 18,380 RMB ~ok. 11,174 PLN (również niemal dwa razy mniej niż na Wschodzie). Poziom oszczędności na mieszkańca tego regionu wynosi średnio 54,200 RMB (ok. 32,951 PLN).

Amerykanie nie wycofują się z Chin

Amerykańska Izba Handlowa w Szanghaju wraz z firmą doradczą PricewaterhouseCoopers przeprowadziła wśród inwestorów z USA doroczną ankietę na temat środowiska biznesowego w Chinach. Ankietowani są generalnie zadowoleni z poziomu rentowności swojego biznesu w Chinach i są optymistyczni jeśli chodzi o potencjał wzrostu rynku. Dlatego też będą zwiększać swoje inwestycje w Chinach.

77.1% amerykańskich przedsiębiorstw w Chinach osiągnęło zyski w 2020 roku, a 82.2% z nich spodziewa się osiągnięcia większych dochodów w bieżącym roku. Aż 69.7% jest przekonanych, że wciągu kolejnych 3 – 5 lat wzrost tych dochodów będzie większy niż na globalnych rynkach. Tylko 10.2% ankietowanych ma przeciwne zadnie.

59.5% szefów amerykańskich firm w Chinach przewiduje, że w 2021 roku ich inwestycje będą większe niż w roku ubiegłym. Nawet o 30.9%.

Na 338 amerykańskich firm jakie wzięły udział w tym badaniu 77.9% patrzy w przyszłość w perspektywie 5 lat z dużym optymizmem. A to oznacza, że w tej kwestii nie zmieniło się nic w ostatnich 3-4 latach. Poprzednie badania przynosiły podobne rezultaty.

Raport nie potwierdza tezy o przenoszeniu produkcji z Chin do innych krajów. 72% amerykańskich przedsiębiorstw produkcyjnych w Chinach nie zamierza przenieść produkcji do innych krajów ani do Stanów Zjednoczonych w perspektywie najbliższych 3 lat. Swoje inwestycje tutaj zamierzają koncertować na sprzedaży, marketingu i cyfrowych technologiach przemysłowych.

Konsolidacja wydobycia ziem rzadkich

Spółka Minmetals Rare Earths Co., Ltd. (五矿稀土股份有限公司) utworzona przez China Minmetals Corporation (中国五矿集团有限公司), China Aluminum Corporation (中国铝业集团有限公司) i Rząd ludowy miasta Ganzhou (prowincja江西 JiangXi), czeka na zatwierdzenie rejestracji przez odpowiednie instytucje i urzędy. Powołano nowy podmiot celem koordynacji działań związanych z wydobywaniem rud metali ziem rzadkich, w które obfituje ten region. Metale ziem rzadkich, to materiały kluczowe dla nowych technologii zarówno krajowych i zagranicznych.

Energetyka (能量学)

Redukcja emisji CO2

Wiadomo jakim priorytetem jest program redukcji emisji dwutlenku węgla w Chinach. Jednym z kierunków działań w ramach tego progrmu jest racjonalizacja zużycia energii elektrycznej (głównie pochodzącej przecież ze spalania węgla). Rządy poszczególnych prowincji zaczynają wprowadzać ograniczenia w konsumpcji energii dotyczące tych zakładów, które zużywają jej najwięcej. I tak na przykład rząd prowincji ZheJiang, aby nie przekroczyć limitów w zużyciu energii elektrycznej wprowadził okresowe wyłączenia prądu dla ponad 160 zakładów i fabryk. Wśród nich znalazły się zakłady produkujące tekstylia, materiały budowlane, włókna sztuczne i farbiarnie. W prowincji YunNan wyłączenia czy ograniczenia w dostawach energii elektrycznej dotyczą zakładów produkujących aluminium, natomiast w prowincji JiangSu zniesione zostają wszystkie zniżki i upusty na energię elektryczną dla zakładów produkcyjnych zużywających tej energii najwięcej. Do niedawna firmy zużywające największe ilości energii uzykiwały zniżki od operatorów energetycznych.

Cel – spowodowanie, by zakłady produkcyjne jak najszybciej dokonały transformacji i korzystały głównie z „zielonej” energii. Tymczasem działania te spowodowały, iż jeszcze bardziej, wręcz skokowo zaczęły rosnąć ceny aluminium i innych materiałów.

Osiągnięcie przez Chiny zeroemisyjności wymagać będzie zderzenia z kosztami tej transformacji. Kosztami, które ponosić będą nie tylko Chiny.

Motoryzacja (汽车)

NIO zdobywa Europę

Samochód elektryczny Azure (蔚来) NIO ES8 już od końca września br. będzie oficjalnie sprzedawany w Norwegii. Uzyskał unijne certyfikaty TüV Rheinland i TüV MARK. W Norwegii rusza też cała sieć obsługi sprzedaży, wymiany baterii, ładowania itp. Uzyskane certyfikaty pozwalają NIO na rozszerzenie sprzedaży swoich aut na obszar całej Unii Europejskiej. Norwegia stała się przyczółkiem chińskiej firmy na kontynencie europejskim. Zgodnie z założeniami NIO w 2022 roku będzie tu posiadał sieć 16 stacji obsługi i salonów sprzedaży w pięciu norweskich miastach.

Transport (交通运输)

Lotniska w Chinach

Generalna Administracja Lotnictwa Cywilnego Chin (中国民航总局) poinformowała, iż na koniec ub.r. w Chinach działało 241 lotnisk cywilnych. Oznacza to, że 92% chińskich miast powiatowych posiada własne lotniska, a 88% ludności kraju ma dostęp do komunikacji lotniczej.

Chińczycy przejmują terminal kontenerowy w Hamburgu

Chińczycy przejęli kolejny terminal kontenerowy w Europie. Spółka COSCO SHIPPING Holdings Co., Ltd.  (中远海运控股股份有限公司) nabyła 35% udziałów w terminalu od Hamburg Port and Logistics AG. Wartość transakcji to 65 mln EUR (ok. 299.922 mln PLN). Dodatkowo COSCO spłaci długi przejętego Hamburg Port Container Terminal Tollerort, które wynoszą 34 mln EUR (ok. 156.850 mln PLN), a dotyczą rozliczeń ze spółką macierzystą terminalu, czyli Hamburg Ports and Logistics AG.

China Containerized Freight Index (中国出口集装箱运价指数)

Wskaźnik frachtu skonteneryzowanego w Chinach pokazuje kierunki chińskiego exportu i nasilenie bądź spowolnienie na tych kierunkach w okresie tygodnia.

Wynajmowane rowery coraz popularniejsze

Coraz większą popularnością cieszy się w Chinach wypożyczanie rowerów, w ramach share economy.

Przeciętny użytkownik wypożyczanego roweru pokonuje dziennie trasę 2 kilometrów w ciągu 13.9 minut. Najkrótsze dystanse przejeżdżają mieszkańcy takich miast jak Kanton, ChangSha i XiaMen – 1.7 km. Najdłuższe dystanse pokonują mieszkańcy LanZhou – 2.4 km dziennie.

Technologie (技术)

TikTok ściśle limitowany

Głośno ostatnio było na temat ograniczeń dostępu do gier komputerowych i mobilnych online dla osób nieletnich. Tymczasem bez większego hałasu DouYin (抖音), platforma znana u nas jako TikTok, wprowadza limity dostępu dla osób w wieku poniżej 14 lat.

Osoby te mogą korzystać z aplikacji nie dłużej niż 40 minut dziennie, wyłącznie w godzinach od 6 rano do 10 wieczorem. Konkurent Dou Yin/TikTok na rynku krajowym, czyli Kuai Shou (快手), wprowadził takie same ograniczenia.

Państwowa Administracja Prasy i Publikacji Chin (中国国家新闻出版署) już w sierpniu wprowadziła ograniczenia dla nieletnich jeśli chodzi o korzystanie z gier online – do 3 godzin tygodniowo, tylko w godzinach od 8 rano do 9 wieczorem i wyłącznie w piątki, soboty, niedziele oraz oficjalne święta.

Nauka – Edukacja (教育科学)

Szkoły ekspresowo wprowadzają zmiany

Dane zebrane przez Ministerstwo Edukacji (教育部) ze 160,000 szkół podstawowych wskazują, że

na dzień 22 września br. 98.2% tych szkół wprowadziło nowe zasady zarzadzania zadaniami domowymi uczniów. Zgodnie z zaleceniami ministerstwa uczniowie odrabiają zadania w szkole.

Ponadto 96.3% placówek oświatowych prowadzi zajęcia pozalekcyjne. W zaledwie kilka tygodni szkoły realizują usługi wczesniej oferowane przez firmy prywatne (private tutorial). Przepisy ograniczające działanie firm świadczących odpłatne usługi w zakresie edukacji pozaszkolnej wprowadzono przecież dopiero w lipcu br. Według informacji Ministerstwa sprawy idą we właściwym kierunku.

A ja widzę, że wnuczka, uczennica klasy 6, przebywa codziennie w szkole od 8 rano do 6 wieczorem. Ocywiste, że w związku z tym nie ma czasu na dodatkowe zajęcia pozaszkolne. Jak choćby gra na instrumencie. Zajęcia te trzeba przesunąć na weekend. Ministerstwo osiągnęło sukces. Wnuczka wraca ze szkoły z odrobionymi lekcjami. Ale spędza w szkole więcej czasu, znacznie więcej, niż ze swoimi najbliższymi.

Społeczeństwo (社会)

Młodzi pracują dłużej

Według ankiety przeprowadzonej na zlecenie internetowej firmy rekrutacyjnej Zhao Pin (智联招聘) 30% młodych osób urodzonych w latach 1995-2009 (tzw. pokolenie Z) pracuje dziennie ok. 9 godzin. Osoby zatrudnione bezpośrednio przy produkcji pracują często więcej niż 9 godzin dziennie (44.8% z nich). To samo dotyczy pracujących w budownictwie i nieruchomościach (44.1%), sektorze finansowym (36.5%) oraz przemyśle internetowym 27%. W tej ostatniej grupie 70.3% zmieniłoby pracę obecną na związana z livestreamingiem (sprzedaż i promocja w sieci na żywo).

Serwisy dostawy jedzenia w górę 

Dynamicznie rozwija się rynek dostaw jedzenia zamówianego online (analogicznych do oferowanych u nas przez m.in. UberEats). W 2011 roku był on wart 21.68 mld RMB (ok. 13.2 mld PLN), a w 2019 roku już 577.93 mld RMB (ok. 351.9 mld PLN). W bieżącym roku osiągnął wartość 664.62 mld RMB (ok. 404.587 mld PLN). W minionym roku z usług tych korzystało 418 mln osób. Około ¾ użytkowników to młodzi ludzie w wieku od 18 do 35 lat.

Oni są główną siłą napędzającą kateringu i całego sektora usług gastronomicznych. Co ciekawe – osoby te zamawiają zazwyczaj posiłki dla jednej osoby. Osoby urodzone w latach 60 czy 70, zamawiają zzwyczaj posiłki rodzinnei.

Ruch turystyczny wciąż nie ten sam

Ruch turystyczny w okresie Święta Środka Jesieni  (中秋节Zhong QiuJie), które w tym roku przypadało w dniach 19.-21.09. osiągnął poziom odpowiadający 87.2% tego z 2019 roku. Dochody z turystyki w ciągu trzech dni osiągnęły 37.149 mld RMB; ok.22.603 mld PLN. To jest 78.6% z tego okresu święta w 2019. Najwięcej udziału w tych dochodach mają trzy największe parki rozrywki: nowo otwarty 北京欢乐谷Bei Jing Studio Universal oraz 上海迪士尼 Shang Hai Disney i 珠海长隆海洋公园Zhu Hai Chang Long Ocean Park. https://www.caixin.com/2021-09-22/101776150.html

Prawo (法律) 

Nowa instytucja kontroli giełd

Aby skuteczniej zwalczać wszelkie nieprawidłowości na rynku giełdowym i finansowym utworzono Biuro Najwyższej Prokuratury Ludowej przy Komisji Regulacji Papierów Wartościowych (最高人民检察院驻中国证券监督管理委员会), które zainaugurowało pracę w 38 tygodniu br.

Koronawirus – COVID-19 (冠状病毒疾病)

Nowe ogniska epidemiczne

Walka z epidemią koronawirusa wydaje się nie mieć końca. Ledwo wygaszono jedne ogniska powstają kolejne. Oprócz dwóch ognisk na południu (XiaMen i PuTian w prowincji FuJian) zlokalizowano trzecie – na północnym wschodzie w Harbinie (stolica prowincji HeiLongJiang). W ciągu dwóch tygodni w każdej z tych lokalizacji wykryto ponad 200 zakażeń.

Skąd wziął się wirus?

Rozprzestrzenianie się COVID-19 w Stanach Zjednoczonych mogło rozpocząć się już we wrześniu 2019 roku, czyli wcześniej niż w Chinach. Tak wynika z badań profesorów Zhou Wang Yang 周王阳, Hu Yun He 胡云和, Ding Zhi Wei 丁志伟 i Guo Tian De 郭天德 z Uniwersytetu Nauki i Technologii Chin (中国科技大学) oraz Uniwersytetu Chińskiej Akademii Nauk (中国科学院大学). Wyniki ich prac opublikowane zostały na portalu Akademii. Tekst w języku angielskim: http://www.chinaxiv.org/abs/202109.00058. Posługując się opracowanym przez zespół modelem matematycznym naukowcy przeanalizowali możliwą „datę zerową” rozprzestrzeniania się COVID-19 na terytorium USA i Chin. Wykorzystali w badaniach dane dotyczące liczby potwierdzonych przypadków wykrycia infekcji z Chin, jak też 12 reprezentatywnych regionów USA, by ustalić daty pierwszego przypadku zakażenia. Ustalono z ponad 50% prawdopodobieństwem, że pierwszy przypadek zakażenia wystąpił w Stanach Zjednoczonych między sierpniem a październikiem 2019 roku.

Zaznaczono jednak, że ustalenie precyzyjnie pierwszych przypadków zachorowań jest bardzo trudne. Wirus był nieznany, nie dysponowano podówczas chociażby testami wykrywającymi jego obecność w organizmie człowieka. Nie rejestrowano też poszczególnych przypadków, nie były one bowiem uznawane za początek czegoś poważniejszego, epidemii. Reasumując: początków epidemii można doszukiwać się wszędzie, ale szanse ustalenia „daty zero” i „zakażonego zero” sa mniej niż znikome.

Rolnictwo (农业), Wieś (乡村)

Dożynki centralne

23.09. odbyło się po raz czwarty Święto Plonów Chińskich Rolników (中国农民丰收节), czyli ogólnokrajowe dożynki. Z tej okazji zorganizowano galę telewizyjna w CCTV, prezydent Xi JinPing wygłosił przemówienie via video.

Dziękując rolnikom za trud i plony Xi zwrócił uwagę na konieczność koncentracji w polityce rolnej na trzech obszarach:

 • rolnictwo 农业,
 • wieś 农村i
 • rolnicy农民.

Hasłem dożynek było połączenie z rolnictwem najnowszych technologii, w tym 5G i poprawa życia na wsi. Xi akcentował, że rozwój kraju nie będzie pełny, jeśli nie rozwinie się rolnictwo, jeśli nie zmodernizuje się wieś.

Wiadomości lokalne (当地新闻)

HeNan 河南: Aby zapobiegać marnotrawstwu, nieuzasadnienie wystawnym uroczystościom, władze miasta LuoHe 漯河 celem kształtowania właściwych postaw społecznych wydały zarządzenie, iż przedstawiciele władz partyjnych i administracyjnych biorący udział w tego typu uroczystościach nie mogą przekazywać w tradycyjnych czerwonych kopertach kwot większych niż 10% ich miesięcznego wynagrodzenia. Zalecane jest 5%. Pieniądze muszą pochodzić z ich własnych środków, a nie z funduszy rządowych. Nie mogą być również refundowane.

Pekin 北京: W dzielnicy TongZhou 通州wprowadzono zasadę, że wszelkie wykroczenia kierowców nieustępujących pierwszeństwa pieszym na przejściach dla pieszych będą odnotowywane w systemie zaufania społecznego.

GuangDong 广东: Władze LianJiang 廉江wprowadzają od 1 września nowa politykę prorodzinną. Rodziny otrzymają na każde nowo urodzone dziecko 3,000 RMB miesięcznie (ok. 1,824 PLN). Do tego matki tych dzieci uzykają dodatek opiekuńczy w kwocie 3,300 RMB (ok. 2,007 PLN) miesięcznie, który będzie przysługiwał do ukończenia przez dziecko dwóch i poł roku.

ZheJiang 浙江: Rząd lokalny objął ubezpieczeniem 54 zabiegi i terapie medyczne, którym poddawani sa pacjenci onkologiczni. Aktualna kwota tego ubezpiecznia to maksymalnie 20,000 RMB (ok. 12,162 PLN). Do tej pory wszystkie koszty zabiegów i terapii onkologicznych obciążały bezpośrednio chorego.

Tajwan 台湾:  Mieszkańcy wyspy posługują się 1,832 nazwiskami. Wsród nich najczęściej rejestrowane to:

 • 陈 Chen,
 • 林 Lin,
 • 黄 Huang,
 • 张 Zhang,
 • 李 Li,
 • 王 Wang,
 • 吴 Wu,
 • 刘 Liu,
 • 蔡 Cai i

Tajwan 台湾: Najnowsze dane wskazują, że na Tajwanie już 43.2% osób w wieku 25 – 44 lat nie zawarło związku małżeńskiego. W 1980 roku było to 14.4%. Spadła też liczba urodzin. W 1980 roku na wyspie urodziło się 410,000 noworodków, a w 2020 roku 165,000.

Tajwan 台湾: Mimo, że gospodarka Tajwanu znajduje się w dobrej kondycji pomimo epidemii, nie zmniejsza się tu bezrobocia. W sierpniu wynosiło ono 4.24%. To najwyższy poziom od 2014 roku. Bezrobocie dotyka ludzi młodych. Pośród osób w wieku 15-19 lat bez pracy pozostaje 8.84% osób (nie uczących się), a w grupie 20 -24 lata 13.38%.

Chiny i Świat (中国和世界)

Kogo wybierze CPTPP?

W dniu 16.09. Chiny oficjalnie zgłosiły akces do Comprehensive and Progressive Trans-Pacific Partnership – CPTPP). 23.09. z takim samym wnioskiem wystąpiły władze Tajwanu. To gotowa arena starcia z Chinami.

W obu przypadkach zgodę na przystąpienie do partnerstwa nowego członka wyrazić muszą wszystkie państwa członkowskie CPTPP (Australia, Brunei, Kanada, Chile, Japonia, Malezja, Meksyk, Nowa Zelandia, Peru, Singapur i Wietnam).

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 38/2021 www.chiny24.com

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), od 1988 roku Chiny są jego domem. Był zaangażowany w zakładanie oraz zarządzenie spółkami czy projektami inwestycyjnymi (zagranicznymi i chińskimi). Wciąż odkrywa chińskie życie społeczne, gospodarcze oraz sam doświadcza zmian zachodzących w tutejszej rzeczywistości.

Related Articles

Back to top button