PrawoWiadomościWiadomości

Chiny wprowadzają nowe przepisy bezpieczeństwa cybernetycznego dla nieletnich. Czy będą skuteczne?

Nowe przepisy bezpieczeństwa cybernetycznego w Chinach

1 stycznia 2024 roku wchodzą w życie nowe przepisy bezpieczeństwa cybernetycznego w Chinach, które mają na celu ochronę nieletnich przed zagrożeniami w Internecie.

Nowe przepisy, które są pierwszymi tego rodzaju w Chinach, obejmują szeroki zakres działań, mających na celu zapewnienie bezpiecznego i przyjaznego środowiska online dla nieletnich.

Do najważniejszych z nich należą:

  • Ograniczenie czasu grania online dla osób poniżej 16 roku życia do 3 godzin tygodniowo.
  • Zablokowanie dostępu do Internetu dla osób poniżej 18 roku życia w godzinach od 22:00 do 6:00.
  • Wymóg zapewnienia przez szkoły i firmy technologiczne terminali, oprogramowania lub aplikacji ze specjalnymi funkcjami, które pomogą w ochronie nieletnich, takimi jak filtry treści, mechanizmy ostrzegania przed cyberprzemocą czy możliwość zdalnego blokowania dostępu do Internetu.
  • Nadzór nad dostawcami produktów i usług internetowych w zakresie przestrzegania przepisów.
  • Zakaz produkcji, powielania, publikowania lub rozpowszechniania treści pornograficznych, zawierających przemoc, promujących hazard, kulty, przesądy, terroryzm, separatyzm lub skłaniających ludzi do odebrania sobie życia.

Powód wprowadzenia przepisów

Prawodawca zwraca uwagę na niską świadomość bezpieczeństwa cyberprzestrzeni wśród młodych ludzi, istnienie nielegalnych i szkodliwych informacji, nadużywanie danych osobowych czy wzrost uzależnień od Internetu.

Przepisy te mają na celu stworzenie środowiska cybernetycznego, które jest przyjazne dla “zdrowia fizycznego i psychicznego” nieletnich.

Jak wynika z oficjalnych danych, na koniec 2021 roku prawie 97 procent chińskich dzieci i nastolatków w wieku od 6 do 18 lat korzystało z Internetu. Około 38 procent stwierdziło, że zostało poddanych szkodliwym lub “pesymistycznym i negatywnym treściom”. Prawie 17 procent badanych stwierdziło, że byli zastraszani online, a 7 procent zgłosiło, że byli nękani w cyberprzestrzeni.

Kary za łamanie przepisów

Firmy i osoby fizyczne, które złamią nowe przepisy, podlegają karze grzywny w wysokości do 500 000 juanów (68 400 USD) lub 5 procent rocznego obrotu firmy w poprzednim roku.

Chiny nie są jedynym krajem, który podejmuje działania w celu ochrony nieletnich w Internecie. Firmy technologiczne takie jak Meta, X i inne również wprowadzają podobne reguły.

Oczywiście, wprowadzenie nowych przepisów to dopiero pierwszy krok. Kluczowe będzie ich skuteczne egzekwowanie.

W tym zakresie Chiny mają pewne doświadczenie. W 2019 roku rząd wprowadził przepisy zakazujące dzieciom i nastolatkom grania w gry online przez więcej niż 90 minut w tygodniu. Przepisy te okazały się skuteczne w ograniczeniu czasu spędzanego przez nieletnich przed ekranami komputerów i telefonów.

Czy nowe przepisy bezpieczeństwa cybernetycznego w Chinach są skuteczne?

To pytanie na które odpowiedź poznamy dopiero z czasem. Jednak już teraz widać, że Chiny są zdecydowane podjąć działania w celu ochrony swoich dzieci i nastolatków przed zagrożeniami w Internecie.

Źródło: cac.gov.cn; thepaper.cn; baike.baidu.com

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button