WiadomościWiadomości

Amerykańskie firmy nie zamierzają opuścić Chin, mimo wyzwań

Według raportu “AmCham 2023 China Business Report” Amerykańskiej Izby Handlowej w Szanghaju, większość firm amerykańskich działających w Chinach planuje zwiększyć swoje inwestycje w tym kraju. Pomimo wyzwań, takich jak rosnąca konkurencja ze strony chińskich firm, rosnące koszty i niepewność polityczna, amerykańskie firmy nadal widzą duży potencjał wzrostu na chińskim rynku.

Ankieta, która była podstawą dla sporządzenia raportu, została przeprowadzona wśród ponad 300 firm amerykańskich działających w ChRL i wykazała, że ​​52% z nich planuje zwiększyć swoje inwestycje w Państwie Środka w tym roku. Tylko 22% firm planuje zmniejszyć swoje inwestycje.

Oto niektóre z najważniejszych wyzwań, z jakimi borykają się amerykańskie firmy w Chinach:

  • Rosnąca konkurencja ze strony chińskich firm: Chińskie firmy technologiczne, takie jak Huawei i Tencent, stają się coraz bardziej konkurencyjne w stosunku do międzynarodowych korporacji. W sektorze sprzętu, oprogramowania i usług technologicznych 32% amerykańskich firm uważa wzrost konkurencji ze strony chińskich firm za poważny czynnik wpływający na ich działalność biznesową.
  • Rosnące koszty: Koszty pracy w Chinach rosną w tempie około 7% rocznie. 25% amerykańskich firm uważa rosnące koszty za poważną przeszkodę w prowadzeniu działalności w Chinach.
  • Niepewność polityczna: Napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami oraz zmieniające się ramy regulacyjne tworzą niepewność dla amerykańskich firm działających w Chinach. 33% amerykańskich firm uważa, że ​​niepewność polityczna jest poważnym czynnikiem wpływającym na ich działalność biznesową.

Aby poradzić sobie z tymi wyzwaniami, amerykańskie firmy stosują różne strategie, w tym:

  • Lokalizacja produktów: Amerykańskie firmy dostosowują swoje produkty do lokalnych preferencji konsumentów chińskich.
  • Inwestycje w badania i rozwój: Amerykańskie firmy zwiększają swoje inwestycje w badania i rozwój w Chinach, aby być konkurencyjnymi w stosunku do chińskich firm.
  • Dywersyfikacja łańcuchów dostaw: Amerykańskie firmy dywersyfikują swoje łańcuchy dostaw, aby zmniejszyć ryzyko zakłóceń spowodowanych przez konflikty handlowe lub inne czynniki.

Pomimo wyzwań, takich jak rosnąca konkurencja ze strony chińskich firm, rosnące koszty i niepewność polityczna, amerykańskie firmy nadal widzą duży potencjał wzrostu na chińskim rynku.

42% firm prowadzących działalność badawczo-rozwojową (R&D) w Chinach jest zdecydowanych zwiększyć swoje inwestycje w tym zakresie. Jest to wyraźny sygnał, że amerykańskie firmy nadal zamierzają inwestować w innowacje w Chinach. Chiński rząd wspiera rozwój R&D, oferując firmom dotacje i ulgi podatkowe.

Jednak amerykańskie firmy obawiają się niepewności regulacyjnej. 70% respondentów ankiety wskazało, że wymogi dotyczące lokalizacji danych i cyberbezpieczeństwa stanowią poważne wyzwanie. 84% firm sektora sprzętu, oprogramowania i usług technologicznych zgłasza w tej mierze zwiększoną niepewność.

Amerykańskie firmy również obawiają się o ochronę własności intelektualnej. 41% respondentów ankiety wskazało, że ten problem jest dla nich poważny.

Amerykańskie firmy apelują do chińskiego rządu o zapewnienie jasnej, długoterminowej trajektorii politycznej w zakresie regulacji biznesowych. Chcą również, aby rząd w przejrzysty sposób informował o zmianach w polityce i zapewniał przedsiębiorstwom solidne ramy do poruszania się po zmianach regulacyjnych.

Chociaż amerykańskie firmy stoją przed wyzwaniami w Chinach, nadal widzą duży potencjał wzrostu na tym rynku. Chiny są największym rynkiem konsumenckim na świecie, a ich gospodarka jest wiodącą gospodarką wschodniej Azji. Amerykańskie firmy, które będą w stanie dostosować się do zmieniającego się środowiska biznesowego, będą miały dobre perspektywy na sukces w Chinach.

Źródło: gov.cn; amcham-shanghai.org

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button