Wiadomości

Chiny: Wzrost wskaźników. Dwa do przodu, trzy do tyłu.

Chiny: Jak co miesiąc bank HSBC oraz firma Markit Economics przekazały informacje na temat stanu chińskiej gospodarki. PMI drgnęło ku poziomowi neutralnych 50 punktów, ale kosztem gwałtownego wzrostu bezrobocia.

HSBC i Markit Economics opublikowały dziś nad ranem ostateczny lipcowy odczyt wskaźnika PMI dla chińskiego sektora przemysłowego. Wskaźnik ten ukształtował się w minionym miesiącu na poziomie 49,3 w porównaniu do 48,2 w czerwcu. Najnowszy odczyt głównego wskaźnika PMI sygnalizuje jedynie niewielkie pogorszenie warunków w chińskim sektorze przemysłowym. Lipcowe dane PMI zasygnalizowały również wzrost produkcji w tym sektorze, pierwszy raz od 5 miesięcy, przy jednoczesnym najostrzejszym spadku zatrudnienia od ponad 3 lat.

Komentując najnowsze dane PMI dla chińskiego sektora przemysłowego, Hongbin Qu, główny ekonomista HSBC ds. Chin, powiedział: "Finalny odczyt PMI dla chińskiego sektora przemysłowego potwierdza tylko niewielką poprawę warunków w sektorze, będącą efektem podjętych wcześniej działań łagodzących. Niemniej jednak sytuacja jest daleka od inspirującej wobec faktu, że osłabienie chińskiego wzrostu nie zostało w znaczący sposób odwrócone, a presje wywierające negatywny wpływ na wyniki tamtejszej gospodarki utrzymują się w warunkach pogarszającej się sytuacji na rynku zewnętrznym. Nadal oczekujemy, że Pekin zintensyfikuje łagodzenie polityki w nadchodzących miesiącach, aby wspierać wzrost gospodarczy i zatrudnienie".

Źródło: HSBC Bank Polska S.A.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button