TechnologieWiadomościWiadomości

COMAC CJ-1000A, czyli chiński silnik do chińskiego samolotu

Kilka miesięcy temu przedstawiliśmy artykuł, w którym informowaliśmy, że ok. 40% części, komponentów, urządzeń i rozwiązań zastosowanych w produkcji samolotu C919 pochodzi od zagranicznych dostawców.

Obecnie napęd samolotu C919 stanowią dwa wysokoprzepustowe silniki turbowentylatorowe CFM LEAP 1C, zbudowane wspólnie przez General Electric i francuską firmę Safran, generujące ciąg do 15 ton i umożliwiające osiągnięcie prędkości przelotowej 521 mil na godzinę.

Licencjonowany eksport silników LEAP wywołał kontrowersje w USA. Administracja opowiadała się wręcz za zakazem eksportu, argumentując, że może to stanowić ryzyko dla interesów bezpieczeństwa narodowego.

Alternatywą dla Chin było opracowanie własnej jednostki napędowej, chińskiego silnika. Na efekty nie trzeba było długo czekać.

Silnik o nazwie CJ-1000A ma kluczowe znaczenie w tworzeniu tego całkowicie chińskiego produktu i może ostatecznie zastąpić silniki LEAP.

Aktualności dotyczące CJ-1000A były z niecierpliwością oczekiwane zarówno przez entuzjastów lotnictwa, jak i znawców branży. Firma COMAC ujawniła w ostatnim czasie, że zakończyła testy silnika CJ-1000A i uzyskała nań certyfikat od Chińskiej Administracji Lotnictwa Cywilnego (CAAC).

Według źródeł branżowych silnik CJ-1000A został również przetestowany przez międzynarodowe agencje certyfikujące, w tym Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) i Federalną Administrację Lotniczą (FAA) w Stanach Zjednoczonych. Oczekuje się, że certyfikaty te zostaną uzyskane w najbliższej przyszłości, co umożliwi stosowanie silnika CJ-1000A w samolotach C919 dostarczanych klientom zagranicznym.

Oprócz certyfikacji silnik CJ-1000A przeszedł również rygorystyczne testy w ekstremalnych warunkach pogodowych. Według doniesień silnik pomyślnie przeszedł testy w temperaturach od -40°C do 50°C. Udowadnia to zdolność silnika do pracy w różnych środowiskach i warunkach, co czyni go właściwym wyborem dla linii lotniczych obsługujących loty w różnych regionach świata.

Jedną z kluczowych cech CJ-1000A jest wysoki współczynnik dwuprzepływowości. Dzięki temu silnik jest bardziej wydajny, wykazuje mniejsze zużycie paliwa, a to są cechy pożądane przez linie lotnicze chcące zredukować ponoszone koszty operacyjne.

Do produkcji CJ-1000A wykorzystuje się również zaawansowane materiały i techniki produkcyjne. Na przykład łopatki wentylatora silnika są wykonane z materiału kompozytowego, który jest zarówno lżejszy, jak i mocniejszy niż tradycyjne materiały. Dzięki temu silnik jest bardziej wydajny i niezawodny, a jednocześnie maleją koszty konserwacji w całym okresie jego eksploatacji.

CJ-1000A posiada również cyfrowy system sterowania, który stale monitoruje i dostosowuje jego wydajność. System ten zapewnia zawsze optymalną wydajność i niezawodność, ułatwiając ekipom konserwacyjnym diagnozowanie i naprawę wszelkich problemów, które mogą pojawić się w silniku.

Modułowa konstrukcja CJ-1000A pozwala na wymianę sekcji silnika zamiast demontażu całego silnika w celu konserwacji lub naprawy.

Podsumowując, silnik COMAC CJ-1000A to nowoczesne rozwiązanie technologiczne, które zapewnia doskonałą wydajność i efektywność.

Dzięki certyfikatowi CAAC i oczekiwanym certyfikatom agencji międzynarodowych silnik będzie gotowy do zastosowania w samolocie C919, który z pewnością wywoła istotne reakcje w przemyśle lotniczym w skali globu.

Jako pierwszy samolot zaprojektowany i zbudowany w całości w Chinach, C919 stanowi kamień milowy dla COMAC i całego chińskiego przemysłu lotniczego. Który być może już niebawem stanowić będzie konkurencję dla „starych wyjadaczy” podobną do tej, jakie wielkie koncerny zachodnie odczuwaja ze strony chińskich producentów samochodów.

Autorzy: Marek Rosin i Grzegorz Sośnicki Rosin

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

mgr inż. Marek Rosin

Na co dzień mieszkający w Niemczech, zawodowo związany z branżą zbrojeniową, absolwent AGH w Krakowie, Agent Ubezpieczeniowy

Related Articles

Back to top button