Wiadomości

Dzieci do wynajęcia (drastyczne)

SZANGHAJ – Ośmioletnia dziewczynka, którą odebrano kierownikowi grupy artystów występujących na ulicach, powiedziała, że jej szef wycinał jej kawałki języka, uszu i ust oraz wyrywał paznokcie w ramach kary za to, że nie uzbierała dość pieniędzy.

Mała Ren Fangfang przez trzy lata była członkinią grupy cyrkowej Zhaia Xuefenga, który w 2007 roku zjawił się w jej domu rodzinnym i poprosił rodziców, by mu ją wynajęli.

Rodzice Ren zgodzili się, ponieważ Zhai był członkiem rodziny i wierzyli, że dobrze zajmie się dziewczynką. Otrzymali za swoje dziecko 5000 yuanów (około 2500 złotych).

Zhai kazał Ren nazywać się “tatą” i zmuszał dziewczynkę do wyginania ciała i żebrania na ulicach. Jeżeli nie uzbierała “normy”, jej “tata” znęcał się nad nią.

Obdukcja potwierdziła, że Ren jest bardzo pokaleczona, ale rodzice nie wnieśli oskarżenia, ponieważ Zhai wypłacił im odszkodowanie w wysokości 22000 yuanów.

Historia Songa Hao, ośmioletniego mieszkańca pobliskiej wioski, jest bardzo podobna. Chłopiec również występował przez trzy lata z uliczną grupą cyrkową.

Powiedział dziennikarzom, że szef wybił mu już cztery zęby i trzymał go w lodówce za karę, kiedy nie uzbierał dziennej “normy” 300 yuanów.

Song wrócił do domu w sierpniu, panicznie boi się obcych.

Ren i Song to tylko dwoje z setek dzieci, które od ponad dekady są wynajmowane przez biednych rodziców do występów w ulicznych grupach cyrkowych i które bije się i torturuje, kiedy nie wypełniają poleceń lub uzbierają za mało pieniędzy.

Urzędnik z wioski, gdzie mieszkają Ren i Song, powiedział, że już 11 miejscowych rodzin bardzo się wzbogaciło na wypożyczaniu dzieci. Rodziny i wypożyczający podpisują kontrakt, w którym znajdują się nawet zapisy o rekompensatach pieniężnych, jeśli dziecko zaginie lub jest “uszkodzone”.

Większość dzieci w końcu wraca do domów, ale traumatyczne przeżycia odciskają się piętnem na ich psychice.

m.p.

Źródło: Shanghai Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button