Wiadomości

Europejski Kongres Gospodarczy

Od wczoraj w Katowicach ma miejsce kolejny Europejski Kongres Gospodarczy. Jedną z części tego wydarzenia był dzisiejszy panel Europa – Chiny, zorganizowany przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych i jej Centrum Współpracy Gospodarczej Polska – Chiny. W 3 oddzielnych dyskusjach tematycznych wzięło udział kilkunastu dyskutantów z Polski, Chin i Europy. Szkoda, że z tej niezwykłej okazji nie skorzystało zbyt wielu polskich przedsiębiorców.

W dyskusji brali udział zarówno dyplomaci, animatorzy gospodarczy, szefowie znanych firm, jak i naukowcy. Można było dowiedzieć się, jak Chiny i Chińczycy postrzegani są przez Zachód, ale również jak Chińczycy postrzegają nas. Podczas tej 6 godzinnej dyskusji czułem się doskonale, ponieważ znalazłem się w gronie tak samo zakręconych Chinami jak ja sam. Myślę, że w obecnym czasie, kiedy pomimo wielu przeszkód dziwacznej natury, zbliżamy się gospodarczo do Chin, warto byłoby powierzyć panu profesorowi Bogdanowi Góralczykowi z Uniwersytetu Warszawskiego okienko w weekendowym, telewizyjnym prime-time, żeby mógł podzielić się szerzej swoimi obserwacjami i przemyśleniami na temat Chin, różnic pomiędzy naszymi kulturami, sposobami unikania błędów w relacjach z partnerami z ChRL. Profesor Góralczyk to naprawdę skarbnica wiedzy na temat Państwa Środka. Wiedzy absolutnie praktycznej i użytecznej. Dodam, że nie wnikał w sposoby podawania wizytówek….

Zaskoczeniem dla mnie były wystąpienia prezesa Nuctech i LiuGong Poland. Pierwszy bardzo celnymi uwagami na temat stosunku Chińczyków do rozwiązywania problemów, czy rozumienia znaczenia kontraktów. Drugi absolutnie mnie rozsierdził wjeżdżając na moją osobistą ambicję. Czym? Ano tym, że mówił swobodnie po polsku. Z głowy. I do rzeczy.

Mam wrażenie, że udało mi się wykonać jeszcze jeden z tych pozytywnych kroków w tył, żeby móc zobaczyć całego słonia, a nie wyłącznie jego kawałek. Pomimo pewnych wątpliwości, których pojedyncza dyskusja nie jest w stanie rozwiać, zrozumiałem, że wokół nas zupełnie nieoczekiwanie układają się pewne klocki, części dość skomplikowanego puzzla. Nieważne przecież czy kot jest czarny, czy biały, ważne, żeby łapał myszy. Wszystko wskazuje na to, że przez dziwaczny kaprys Opatrzności staje przed nami nowa szansa. Jaka to szansa, z jakich złożona klocków? O tym po tym, czyli w okolicach najbliższego weekendu.

Leszek Ślazyk

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button