Wiadomości

Ewakuowano ponad 800 osób po osunięciu się ziemi we wschodnich Chinach

NANCHANG – Po osunięcie się ziemi w zeszłą sobotę ewakuowano 800 mieszkańców jednej z wiosek w prowincji Jiangxi we wschodnich Chinach.
Jak wykazało pobieżne śledztwo, nadmierne wydobycie soli osłabiło strukturę terenu.

Średnica osuniętego obszaru to 50 metrów, a maksymalna głębokość wyniosła 5 metrów. Osunięcie nastąpiło w czwartek o 20:40 w Zhoutian, w prefekturze Huichang, w prowincji Jiangxi, poinformował dziennikarzy rzecznik rządu.

Mieszkańcy wioski mówili, że od czwartku dało się zaobserwować wycieki wody z gruntu, które spowodowały 500-metrowe pęknięcia w ziemi o głębokości około 2 metrów.

Każdemu ewakuowanemu mieszkańcowi przysługuje dotacja w wysokości 300 yuanów (ok. 45 dolarów), powiedział Xie Fuzhou, starosta Zhoutian.

90 % ewakuowanych przebywa teraz u przyjaciół lub rodziny, 10 % zostało zakwaterowanych w wolnych pokojach lokalnych hoteli i domów spokojnej starości, powiedział Xie.

W kopalni soli, w której prawdopodobnie spowodowano wypadek, czasowo wstrzymano prace.

Eksperci obsadzili pięć stanowisk obserwacyjnych w celu wcześniejszego ostrzeżenia mieszkańców w przypadku ponownego osunięcia.


Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button