Wiadomości

Kara śmierci i dożywocie w aferze inwestycyjnej

NANJING – Sąd w chińskiej prowincji Jiangsu skazał jednego mężczyznę na karę śmierci, a drugiego na karę dożywotniego więzienia, za wyłudzenie 4 miliardów yuanów (około 2 miliardów złotych !!!) w oszukańczym programie inwestycyjnym.
Kolejnych 11 osób skazano za współuczestnictwo na kary pozbawienia wolności od dwóch i pół roku do dziesięciu lat. W wyniku oszustwa 14,822 inwestorów straciło łącznie ponad 650 milionów yuanów (około 325 milionów złotych), czytamy w oświadczeniu Okręgowego Sądu Ludowego w Nanjing.

Jak wynika z oświadczenia, Sun Haiyu i Hu Zhen założyli w styczniu 2004 firmę o nazwie Nanjing Runzai Biology Co. Ltd. Nakłaniali klientów do inwestowania w projekt uprawy grzybów reishi, które są używane powszechnie w chińskiej medycynie.

Sąd orzekł, że Sun i Hu celowo wprowadzali inwestorów w błąd roztaczając przed nimi wizję olbrzymich zysków oraz zapewniając, że nie ponoszą żadnego ryzyka.

Od kwietnia 2004 do czerwca 2008 założyciele firmy, wraz z 11 wspólnikami, zebrali łącznie ponad 4 miliardy yuanów.

Źródło: Xinhua News Agency, opracował m.p.

….

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button