Wiadomości

Kolejna piramida handlowa rozbita

W wyniku intensywnego śledztwa policji rozbito wczoraj w prowincji Hunan kolejną nielegalną organizację o charakterze piramidy handlowej (zwanej u nas marketingiem wielopoziomowym), której uczestnikami było co najmniej 100 studentów  z sześciu uczelni w tej prowincji. Przedstawiciel Departamentu Oświaty Prowincji Hunan powiedział wczoraj, że studenci sześciu uczelni wyższych podlegających Departamentowi byli prawdopodobnie zwabieni podstępem do pracy w organizacji o charakterze piramidy handlowej, którą mieli popularyzować wśród swoich kolegów i w ten sposób zwiększać zasięg działania struktury. Przedstawiciel powiedział również, że nie może wyjawić szczegółów sprawy ze względu na dobro toczącego się śledztwa. Wiadomo jedynie, że studenci działali od jakiegoś czasu pod szyldem grupy treningowej.

Policja rozpoczęła zakończone rozbiciem grupy dochodzenie po uzyskaniu informacji od zaniepokojonych rodziców jednego ze studentów, który został wciągnięty w działania piramidy.

I tyle notka z chińskich mediów. Warto ją jednak nieco rozwinąć, może być bowiem zaskakująca dla polskiego czytelnika. Otóż w Chinach nie rozróżnia się pojęcia piramidy finansowej/handlowej i zjawiska marketingu wielopoziomowego (MLM). Obie formy działalności gospodarczej są w Chinach uznawane za sprzeczne z pojęciem zdrowej konkurencji, uznawane za nielegalne i ścigane na mocy prawa. Największe potęgi MLM takie jak na przykład Am Way działają w Chinach jak zwykłe firmy handlowe. Posiadają normalne magazyny, sklepy detaliczne, żadnych struktur wielopoziomowych, grup, liderów, szmaragdów i diamentów. W obliczu potencjału rynku z 1 miliardem 300 milionami konsumentów bez większych oporów zmieniają diametralnie swój patent na biznes.

Źródło: China.org, beta.chiny24.com

….

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button