Wiadomości

Lęk chińskich eksporterów przed wzrostem wartości yuana

PEKIN – Zhou Xiaonan jest coraz bardziej podenerwowany licząc jak bardzo kurczy się profit jego firmy z eksportu pod wpływem ciągle rosnącej wartości yuana (RMB).

– Z początku strata wynosiła 5 centów na sztuce odzieży, potem podniosła się do 10 centów – mówi Zhou, dyrektor zarządzający Huamei Thread Company Limited, chińsko-amerykańskiego joint venture z siedzibą w Ningbo, w prowincji Zhejiang. To najcięższy rok od czasu kiedy zacząłem się zajmować eksportem, gorszy nawet od zeszłego roku, kiedy odczuwaliśmy wpływ światowego kryzysu ekonomicznego na wielkość realizowanych przez nas zamówień.

Po tym jak Zhou musiał łamać sobie głowę jak zaradzić rosnącym kosztom pracy oraz materiałów, Zhou ma zupełnie nowe zmartwienie – drożejącego yuana. Chińska waluta wzmocniła się około 2% w stosunku do dolara amerykańskiego od 19 lipca. Zhou w związku z tym musiał już kilkukrotnie podnosić ceny eksportowe swoich towarów. W efekcie jego ceny eksportowe wzrosły aż o 20% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

– Jest nam teraz bardzo trudno przyjmować nowe zamówienia, ponieważ zagraniczni kupcy nie zaakceptują podwyżek ustalonych cen w związku ze zmianami kursu wymiany yuana.

Zhou, jak i inni chińscy eksporterzy obawia się dalszego wzrostu wartości yuana. Zmiany kursu chińskiej waluty generują poważne straty w przypadku kontraktów rozliczanych po kilku miesiącach od momentu ich zawarcia. W prowincjach Guangdong, Zhejiang, Jiangsu i Shandong, najbardziej rozwiniętych w Chinach ośrodkach produkcji eksportowej, gwałtowny wzrost wartości yuana stawia pod znakiem zapytania przyszłość wielu eksporterów.

20% wzrost poziomu wynagrodzeń, wzrost cen energii i paliw, zwyżkujące ceny surowców i materiałów, podwojenie kosztu transportu lądowego i morskiego drastycznie zmniejszyły zyski chińskich producentów. W branżach wymagających dużego wkładu pracy ludzkiej, takich jak tekstylia, odzież, obuwie, zabawki oraz części samochodowe zyski firm spadły poniżej 5%. Te niecałe 5% może być z łatwością pochłonięte przez różnice kursowe wymiany yuana do dolara.

Xu Weimin, prezes Jiangsu Dongdu Textile Group Co Ltd, powiedział, że średni zysk w przemyśle tekstylnym nie przekracza w tej chwili poziomu 3% do 4%. Jeśli zatem yuan zdrożeje w najbliższym czasie o 5%, większość firm tekstylnych poniesie poważne straty.

Źródło: Xinhua News Agency, China Digital Times

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button