Wiadomości

Sinopec zainwestuje 7 miliardów w Brazylii

MADRYT – Chiński koncern naftowy Sinopec Group zainwestuje 7,1 miliarda dolarów w brazylijski oddział hiszpańskiego Repsol’u. Hiszpański potentat naftowy gromadzi fundusze na rozwój swoich projektów w Brazylii, szczególnie dotyczących nowoodkrytych złóż Guara i Carioca.Sinopec kupi kolejne akcje brazylijskiej operacji Hiszpanów i osiągnie 40% udziałów w filii. Do Repsolu należeć będzie pozostałe 60% udziałów wartego 10,7 miliarda przedsiębiorstwa. Hiszpanie zadeklarowali cheć zainwestowania w swój brazylijski oddział 5 miliardów dolarów do 2014 roku, a następnie dodatkowe 9 miliardów do roku 2019.

Złoża Guara i Carioca uważa się za większe od meksykańskiego pola Cantarell odkrytego w 1976 roku. Są to złoża położone bardzo głęboko pod dnem morskim, wymagają specjalnych technologii oraz dużych nakładów dla uruchomienia wydobycia. Ich wielkość zapewni inwestorom zwrot poniesionych kosztów. Dla Chin to łakomy kąsek, który powiększy możliwość pozyskiwania ropy naftowej na potrzeby Państwa Środka, a także pozwoli zdywersyfikować źródła pochodzenia ropy naftowej, a co za tym idzie zwiekszyć bezpieczeństwo energetyczne Chin.

Źródło: Xinghua News Agency

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button