Transport morskiWiadomościWiadomości

Marynarki Chin drugie na świecie

Chińska flota handlowa, drugą flotą świata 

Z końcem 2022 roku wyporność wszystkich statków chińskiej floty handlowej osiągnęła 370 mln ton, co dało jej pod tym względem drugie miejsce na świecie.

Chińskie statki przewożą około 95% całkowitego wolumenu chińskiego handlu zagranicznego, co stanowi o jej znaczeniu dla gospodarki narodowej i rozwoju tego handlu.

W chińskiej marynarce handlowej pracowało w zeszłym roku 1,9 mln zarejestrowanych marynarzy, z czego 900 000 to członkowie załóg morskich, a 1 milion to załogi żeglugi śródlądowej.

W 2022 roku 127 000 chińskich marynarzy pływało pod obcą banderą.

Jeśli do tych danych dodać zdolności przeładunkowe portów chińskich, światową sieć linii żeglugowych regularnie obsługiwanych przez chińskie statki, a łączących Państwo Środka z ponad 100 państwami (w tym  wszystkimi członkami inicjatywy „Jedna droga, jeden pas” (chin. „一条路一条带”) z dostępem do morza) oraz moce produkcyjne chińskiego przemysłu stoczniowego, to trudno nie zauważyć, że w ciągu ostatnich 30 lat Chiny wyrosły na potęgę morską w skali całego globu.

Na podstawie:

chinanews.com/cj/2023/07-12/10041113.shtml

Chińska marynarka wojenna druga na świecie

Serwis World Directory of Modern Military Warships opublikował kolejny ranking flot marynarek wojennych świata.

Wielkość i siła danej marynarki wojennej była oceniana na podstawie nie tylko całkowitej liczby jednostek w służbie, ale również liczby jednostek nowych, jakości modernizacji starszych, sprawności i wielkości wsparcia logistycznego, zaplecza remontowego, zdolności do ataku i obrony, doświadczenia bojowego, częstotliwości i rodzaju ćwiczeń i manewrów, itp.

W najnowszym rankingu Marynarka Wojenna Ludowo – Wyzwoleńczej Armii Chin (chin. 中国人民解放军海军) zajęła drugie miejsce z 425 jednostkami w służbie.

Pierwsze miejsce zajęły (jak zwykle) Stany Zjednoczone posiadające w służbie wprawdzie „tylko” 243 jednostki, ale prezentujące znacznie szerszą gamę typów okrętów, większą siłę rażenia, definitywnie znacznie większe doświadczenie bojowe, a także bezdyskusyjną przewagę pod względem liczby posiadanych lotniskowców (USA 11, Chiny 3) i okrętów z nimi powiązanych.

Jak podkreślają autorzy rankingu: flota chińskiej marynarki wojennej jest młodsza (średnia wieku jednostki wynosi 13,8 lat, w przypadku floty USA to 23,3 lata) i młodnieje z roku na rok, ponieważ do służby sukcesywnie wchodzą okręty budowane przez chińskie stocznie.

Chiny – wedle World Directory of Modern Military Warships – dobrze radzą sobie z sukcesywną poprawą swojej pozycji morskiej, wprowadzają do służby coraz to nowsze i nowocześniejsze jednostki. W konsekwencji pewnego dnia wyprzedzą Stany Zjednoczone jako dominująca wojenna potęgę morska na świecie.

Na podstawie:

wdmmw.org/ranking.php

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button