Wiadomości

Mikro blogi wcale nie takie mikro

INTERNET – “Mikro blog” znalazł się w czołówce 10 Najczęściej Wpisywanych Haseł Internetowych 2010 roku w Chinach. Mikro-blogowanie stało się istotną częścią życia milionów chińskich internautów.….Chiński odpowiednik Wikipedii zamieścił w sieci informację, że w pierwszej dziesiątce rankingu znalazło się również hasło”Wiki Leaks”.

Lista tworzona jest na podstawie podliczeń najczęściej wyszukiwanych w internecie haseł. Internauci wpisali w tym roku w wyszukiwarkę Hudong.com hasło “micro blog” ponad 3 miliony razy. Z danych Hudong.com wynika, że “Wiki Leaks” wstukano o 800,000 razy mniej.

Wyszukiwarka poprosiła internautów, by zagłosowali na najpopularniejsze hasło. “Micro blog” i “Wiki Leaks” zebrały najwięcej głosów.

Wysoko w rankingu uplasowało się hasło “synek tatusia”, termin używany w odniesieniu sprawcy, który zbiegł z miejsca śmiertelnego wypadku chwaląc się przed świadkami, że sąd go nie ukarze, ponieważ jego ojciec jest wysoko postawionym oficerem policji.

Wśród innych haseł znaleźć można było “erę inflacji”, które wpisywano w związku z gwałtownym wzrostem cen w Chinach, oraz “wuwuzelę”, plastikową trąbkę za pomocą której publiczność zapewniła tegorocznemu Pucharowi Świata w Południowej Afryce najbardziej irytującą oprawę dźwiękową w historii sportu.

Ranking 10 najpopularniejszych haseł pokazuje, co spotkało się w roku 2010 z największym zainteresowaniem internautów.

Mówi się, że rok 2010 odcisnął swoje piętno zarówno w cyberprzestrzeni jak i w prawdziwym świecie. Około 73 % chińskich mikro-bloggerów używa mikro-blogów jako głównego źródła informacji.

Mówi się również, że ponad 94 % użytkowników mikro-blogów przyznało, że ich życie zmieniło się po zetknięciu z tąformą internetowej aktywności.

Mikro-blogi to ogólnie dostępne internetowe medium podobne do tradycyjnych blogów o mniejszej pojemności (mniej niż 140 chińskich znaków), które składa się ze złożonych z krótkich zdań fragmentów tekstu, plików graficznych lub video, którymi założyciele mikro-bloga dzielą się z “fanami”.

Chiński portal sina.com ujawnił w październiku wyniki badań dotyczących mikro-blogów, z których wynika, że mikro-blogowa populacja w Chinach gwałtownie zwiększyła się na przestrzeni kilku miesięcy od marca (54 miliony ludzi) do teraz (103 miliony). Mikro-blogi założone przez 63 chińskich celebrytów są regularnie przeglądane przez ponad milion fanów.

Z raportu wynika również, że około 25 % wszystkich chińskich internautów (których jest w całych Chinach około 420 milionów), jest w tej chwili fanami i/lub założycielami mikro-blogów.

Badanie przeprowadzone przez Analysts International, internetową organizację konsultacyjną, wykazało, że w przyszłym roku liczba użytkowników mikro-blogów może wzrosnąć do 145 milionów.

Ponieważ mikro-blogami interesują się również urzędnicy, naukowcy i celebryci, grają one coraz ważniejszą rolę w niemal każdej sferze życia i stają się powoli nowym medium pomiędzy ludźmi, władzami i różnego typu informatorami.

Władze 59 miast i regionów – łącznie z Changdu i Yinchuan – założyły w 2010 roku własne mikro-blogi. W zeszły czwartek oficjalny mikro-blog Chengdu odwiedziło ponad 53,000 internautów.

Mikro-blogi stały się bardzo popularnym sposobem na rozpowszechnianie informacji. Pierwszy raz użył go w tym celu 19-letni Wang Kai, nazwany później “człowiekiem-agencją prasową”, dzieląc się przez internet informacją o osunięciu się ziemi w Zhouqu, w prowincji Gansu, w sierpniu tego roku.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button