Wiadomości

“Mleczny bohater” skazany na 2,5 roku więzienia

PEKIN – Zhao Lianhai, który znany jest ze swojej aktywności mającej nagłośnić “skandal mleczny” z 2008 roku, został dzisiaj skazany przez sąd w pekińskim dystrykcie Daxing na 2 i pół roku więzienia za naruszanie porządku publicznego.

Zhao, który już od roku jest przetrzymywany w areszcie wychodząc z budynku sądu zdołał powiedzieć kilka zdań. Powiedział, że jest niewinny, ponieważ nie uczynił nic złego. Nie zgadza się z wyrokiem sądu i prawdopodobnie rozpocznie głodówkę w proteście przeciw skrajnej niesprawiedliwości trybunału.

Dla przypomnienia. W roku 2008 Chinami wstrząsnął tzw. “skandal mleczny”, będący następstwem śmierci 6 noworodków, którym podawano mleko dla niemowląt produkowane przez jednego z największych chińskich producentów. Okazało się, że mleko to było “wzbogacane” przez producenta melaminą, dzięki której mleko przechodziło pozytywnie testy proteinowe. Melamina w mleku spowodowała zaburzenia pracy nerek u malutkich dzieci. Aż u 300 000 (trzystu tysięcy!!!) niemowląt zdiagnozowano kamicę nerkową będącą wprost wynikiem karmienia dzieci mlekiem skażonym melaminą. 6 dzieci zmarło wskutek krytycznej dysfunkcji nerek.

Zhao Lianhai jest ojcem jednego z dzieci ofiar zatrutego mleka. Jest jednym z niewielu rodziców, którzy najgłośniej domagali się interwencji władz, szczególnie takiej, która zobligowałaby mlecznego giganta do pokrycia kosztów leczenia dzieci.

Władze zareagowały w sposób zaskakujący biorąc pod uwagę powszechną w Chinach wiedzę na temat afery. Otóż wszyscy aktywniejsi rodzice zostali poddani serii prześladowań ze strony policji, służb, administracji. Zhao Lianhai należał do nielicznej grupy tych, którzy “nie odpuścili”. Rok temu został aresztowany za swoją aktywność, która została uznana za naruszanie porządku publicznego i nakłanianie do demonstracji i niepokojów. Dzisiaj został dodatkowo ukarany wyrokiem więzienia. Zhao Lianhai ma spędzić 2 i pół roku w więzieniu w Tianjin. Opinia publiczna jest zaszokowana. Okazuje się bowiem, że władze stają w obronie ponoszącego oczywistą winę koncernu, nadając czytelny sygnał: kto wróci do tematu “skandalu mlecznego” może spodziewać się aresztowania i więzienia.

Sytuacja Zhao Lianhai jest jednym z wielu przykładów jak dalece różni się świat zachodni od Chin, jak różne są standardy życia społecznego tu i tam. Przykład ten powinien być bardzo dokładnie przemyślany przez wszystkich europejskich fanów chińskiego rozwoju wewnętrznego i rosnącego znaczenia Chin na arenie międzynarodowej.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button