Wiadomości

Nowy wirus zainfekował 150 tysięcy telefonów komórkowych

Ponad 150 tysięcy telefonów zostało zainfekowanych przez nowego wirusa, który umożliwia hakerom zdalne monitorowanie i nagrywanie rozmów i SMS-ów.

Wirus nosi nazwę X Undercover (Tajny Agent X) i wykorzystuje luki w strukturze urządzeń w celu otwierania potrójnego połączenia telefonicznego bez wiedzy użytkownika. Zainfekowanie telefonu powoduje niebezpieczeństwo monitorowania i kopiowania rozmów oraz SMS-ów, powiedział Zou Sihong, specjalista od zabezpieczeń w firmie NetQin Mobile Inc.

Wirus może również wykorzystać urządzenie do nagrania rozmów użytkownika, odbierania połączeń i SMS-ów oraz namierzyć jego pozycję na GPS.

Wirusa można kupić w internecie za 3000 yuanów (około 1500 złotych). Sprzedający prześcigają się w zachwalaniu jego możliwości, zasięgu i najnowszych wersji. Aplikację reklamuje się jako niezawodny sposób na niewierną żonę, nieuczciwego pracownika czy nieposłuszne dziecko.

Potajemne podsłuchiwanie i monitorowanie obywateli jest w Chinach nielegalne, a eksperci od telefonów komórkowych zalecają ostrożność przy pożyczaniu aparatów znajomym i klikaniu załączników w wiadomościach multimedialnych.


Źródło: China Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button