Wiadomości

Obrońca praw gejów i lesbijek pozwie pekińską gazetę?

PEKIN – Obrońca praw gejów i lesbijek Xiao Dong grozi procesem gazecie Beijing Times, w której ukazała się wiadomość o pierwszym w Pekinie ślubie gejowskim.

Xiao uważa, że fotoreporter gazety postąpił wbrew etyce dziennikarskiej fotografując plecy państwa młodych, po tym, jak odmówili pozowania do zdjęcia.

Xiao przewodził ceremonii zaślubin, a gazetę pozwie w imieniu nowożeńców. Jego prawnik wysłał do gazety oficjalny list, w którym domagał się usunięcia zdjęć z witryny internetowej Beijing Times, opublikowania oficjalnych przeprosin oraz zwolnienia fotoreportera.

“W przeciwnym wypadku zgłoszę sprawę do sądu”, powiedział Xiao, który jest pracownikiem Beijing Rainbow Volunteer Station, homoseksualnej organizacji walczącej z AIDS.

Xiao powiedział, że na ceremonię zaproszono reporterów, którzy zobowiązali się nie informować o niej opinii publicznej przed jej zakończeniem. Xiao dementuje również plotki, jakoby parę nowożeńców poproszono o to, by wzięli ślub. “Oni sami podjęli tę decyzję”, twierdzi.

Beijing Times i jej fotoreporter pozostawili sprawę bez komentarza. Większość fotografii usunięto z witryny gazety.

W pierwszym w Pekinie gejowskim ślubie wzięło udział kilkadziesiąt osób – przyjaciele i znajomi pary młodej oraz zaproszeni reporterzy. Ceremonii przewodniczył Xiao, który powiedział, że dwóch anonimowych członków pekińskiej społeczności homoseksualnej “daje doskonały przykład gejom i lesbijkom w Chinach, ponieważ stały partner zmniejsza ryzyko zachorowania na AIDS, a każda kolejna legalizacja homoseksualnego związku buduje w społeczeństwie tolerancję dla odmienności”.

Pomimo wielomilionowej społeczności homoseksualnej w kraju, małżeństwa homoseksualistów wciąż są w Chinach nielegalne.

Statystyki wykazują, że blisko 60% osób, które zaraziły się w zeszłym roku wirusem HIV, to homoseksualiści.

Źródło: China.org

….

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button