Wiadomości

Pekin prosi: Mniej fajerwerków na Nowy Rok

Zbliża się kolejny Festiwal Wiosny, czyli Chiński Nowy Rok. A to oznacza kilkanaście dni odpalania ogni sztucznych i petard, które mają przegnać złe, a zaprosić dobre. Władze Pekinu zaapelowały w piątek do mieszkańców, aby w Chiński Nowy Rok, przypadający w tym roku 10 lutego, ograniczyli odpalanie fajerwerków z powodu dużego zanieczyszczenia powietrza.

– W celu poprawy jakości powietrza i stworzenia lepszego środowiska dla was i waszych rodzin zwracamy się z prośbą o odpalanie mniejszej liczby sztucznych ogni lub nieodpalanie ich wcale – poinformował przedstawiciel władz stolicy.

W Chinach dość często dochodzi do niekontrolowanych wybuchów fajerwerków podczas obchodów Nowego Roku. W piątek w środkowej części kraju eksplodowała ciężarówka wioząca petardy i fajerwerki; 26 osób zginęło.

Sztuczne ognie odpalane przez kilka dni sprawiają, że do atmosfery dostają się miliardy szkodliwych cząsteczek.

W styczniu Pekin wielokrotnie spowijał gęsty smog; wskaźnik zanieczyszczenia powietrza wielokrotnie przewyższał normy, osiągając wartość zagrażającą zdrowiu. Do szpitali przyjmowano osoby z problemami oddechowymi.

Zanieczyszczenie powietrza w stolicy ChRL jest głównie spowodowane przez opartą na węglu energetykę oraz ciągle zwiększającą się liczbą samochodów; na ulicach Pekinu przybywa rocznie ok. 250 tys. pojazdów.

Źródło: PAP

.
Show More

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button