Wiadomości

PMI w sierpniu w górę. Ale co to znaczy?

Dziś nad ranem HSBC i Markit Economics opublikowały finalny sierpniowy odczyt wskaźnika PMI dla chińskiego sektora przemysłowego. W minionym miesiącu wskaźnik ten ukształtował sie na poziomie 50,1 i był znacznie wyższy niż lipcowy odczyt (47,7). Odczyt ten kończy 3-miesięczny okres spadków.

Komentując najnowsze dane PMI dla Chin, Hongbin Qu, główny ekonomista HSBC ds. Chin, powiedział:

"Finalny sierpniowy odczyt wskaźnika PMI dla chińskiego sektora przemysłowego wzrósł do 50,1 z 11-miesięcznego dołka odnotowanego w lipcu (47,7). Wskazuje to na fakt, że rozpoczął się proces stabilizacji w tym sektorze wobec skromnego odbicia w obszarze nowych zamówień i produkcji. Było to spowodowane wczesnymi efektami działania ostatnich środków stymulujących wzrost oraz ponownego zapełniania magazynów przez firmy. Oczekujemy, pozytywnych niespodzianek dot. chińskiego wzrostu w nadchodzących miesiącach."

A ja się pytam: Ale co to znaczy? Osiągnawszy przedproże wtajemniczenia w zakresie czytania wypowiedzi azjatyckich specjalistów od różnych różności odczytuję wypowiedź głównego ekonomisty następująco: "Drgnęło znienacka, wbrew logice, nie mam pojęcia dlaczego, czego można się spodziewać to dalsze niespodzianki". Tak to wygląda.

Jeśli eksport chiński nieustannie słabnie, jeśli kampania przeciwko korupcji, która zatacza coraz szersze kręgi powoduje gwałtowne obniżanie poziomu konsumpcji, jeśli rynek wewnętrzny nie staje się znacząco silniejszy niż miesiąc temu, a co więcej – jak twierdzi sam główny ekonomista – mamy do czynienia ze skromnym (czytaj żadnym) odbiciem w obszarze nowych zamówień i produkcji, to skąd ta ochota firm do zapełniania swoich magazynów zapasami? To się przecież w żaden sposób kupy nie trzyma, że się tak weyrażę.

Czy Pekin poprzez swoich umyślnych dotarł do manadżerów raportujących bankowi HSBC? Gdzie jak gdzie, ale szczególnie w Chinach Ludowych to możliwe. Skoro rzeczywistość nie chce podążać za wizją Pekinu, to trzeba ją do tego zdecydowanie nakłonić. Można też zadziałać prościej i skłonić HSBC, aby przestał przekazywać smutne wiadomości światu, który i tak ma sporo własnych kłopotów, a zaczął przedstawiać informacje radosne, wesołe, budujące. Dla dobra nas wszystkich.

Źródło: HSBC Bank Polska S.A.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button