WiadomościWiadomości

Poszukiwane stewardesy z Chin kontynentalnych

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (40/2023/292)

Płatności mobilne dla obcokrajowców!

Dwie dominujące na rynku chińskim aplikacje płatności mobilnych Wēixìn Zhīfù/WeChat Pay (chin. 微信支付) oraz ZhiFuBao/AliPay (chin. 支付宝), posiadające ponad 90% udziału w rynku1, wprowadziły w okresie wakacyjnym duże ułatwienia dla cudzoziemców odwiedzających Chiny.

Ułatwienia polegają na uruchomieniu nowych opcji pozwalających na korzystanie i obsługę zagranicznych kart bankowych przez chińskie aplikacje płatności mobilnych. Dotychczas każdy cudzoziemiec, który chciał dokonywać płatności za pomocą tych aplikacji (podstawowej formy płatności w chińskich miastach, ale również już i na wsiach…), musiał wcześniej założyć konto w chińskim baku i uzyskać lokalny numer telefonu. Dla turystów przybywających do Chin na kilka dni, parę tygodni, była to procedura niewykonalna.

Obecnie w zasadzie każdy obcokrajowiec przybywający do Chin, a posiadający kartę Visa, Mastercard, Diners Club International czy Discover, może uruchomić opcję płatności mobilnych w swoim telefonie, bez konieczności uzyskiwania chińskiego numeru telefonu.

To ogromny krok naprzód. Płatności mobilne, użytkowane w Chinach od 2010 roku, są tu powszechną, dominującą formą płatności za wszelkie zakupy, jak również w restauracjach, hotelach, wszelkich środkach transportu, online, jak i offline. Od paru lat dla zagranicznych turystów brak możliwości korzystania z aplikacji płatności mobilnych Alibaby, czy Tencenta, był poważnym problemem dla nich, ale też przeszkodą w swobodnym przepływie środków od turystów zagranicznych do portfeli (cyfrowych) Chińczyków żyjących z turystów i turystyki.

Źródło:

https://new.qq.com/

——

1 Aplikacja WeChatPay należy do korporacji technologicznej Tencent (chin. 腾讯), a AliPay do Ant Group (chin. 蚂蚁集团), finansowej spółki zależnej giganta e-commerce Alibaba (chin. 阿里巴巴).

Jest nowy rekord 

Rekord należy do lokomotywy spalinowej. Nie byle jakiej, bo noszącej nazwę „MaoZe Dong” (chin. 毛东号”) – na część pierwszego przywódcy Chińskie Republiki Ludowej. Obecna lokomotywa jest już piątą wersją maszyny, która ruszyła na kolejowe szlaki w 1946 roku.

Spalinowy “Mao”, jak i poprzednie wersje, poza nielicznymi wyjątkami obsługujący składy towarowe, przejechał w sumie 12-milionów kilometrów. Bez wypadku.

Lokomotywa Mao znana jest również jako “Przywódca Lokomotyw” (chin. „机车领袖”), lub “Lokomotywa Lokomotyw” (chin. “火车头中的火车头”).

Wszystkie kolejne wersje lokomotywy, od parowozu, przez elektrowóz, po obecną wersję spalinową prowadziły w sumie 184 zespoły kolejarzy, którym przyświecało hasło: “Kolej Ludowa służy ludziom” (chin. “人民铁路为人民”).

W latach 40., 50. i 60. XX wieku lokomotywy „Mao Ze Dong” znajdowały się zawsze na czele wyjątkowych składów osobowych, którymi podróżował po kraju Przewodniczący Mao.

Lokomotywy “Mao Ze Dong” przechodzą definitywnie do historii. Będzie je można oglądać na zasłużonej emeryturze w lokomotywowni FengTai (chin. 丰台) w Pekinie.

Źródło:

https://www.thepaper.cn

Poszukiwane stewardesy z Chin kontynentalnych

Cathay Pacific, linia lotnicza z Hong Kongu, zamieściła na swojej stronie internetowej informację, iż poszukuje kandydatek do pracy w charakterze stewardes. Wymagania: pochodzenie z Chin kontynentalnych, ukończone 18 lat, wykształcenie średniego lub wyższe, biegła znajomości języka mandaryńskiego PuTongHua (chin. 普通话), dobra znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie.

Kandydatki miały szansę wygrać premię dla debiutantek w wysokości 12 000 HK$ (ok. 6 210 PLN). Nowi członkowie zespołu obsługi pokładowej w okresie próbnym, po wylataniu 70 godzin, będą zarabiać miesięcznie brutto 17 000 HK$ (ok. 8 800 PLN). Na stałej umowie zarobią 20 000 HK$ (ok.10 350 PLN) miesięcznie.

Całkowite wynagrodzenie stewardesy Cathay Pacific składa się z wynagrodzenia podstawowego, dodatków za wylatane godziny i czas pobytu poza Hong Kongiem.

Źródło:

https://user.guancha.cn

Stocznie chińskie No. 1

W pierwszej połowie roku Chiny utrzymują swoją dominującą pozycję w przemyśle stoczniowym w skali świata. Zamówienia złożone w tym roku w chińskich stoczniach stanowiły pod względem tonażu brutto 67,2% wszystkich zamówień na nowe jednostki na świecie.

Na drugim miejscu znalazły się stocznie południowokoreańskie (22,1%), a na trzecim – japońskie (14%).

W pierwszym półroczu tego roku w Chinach zwodowano 47,3% nowych statków, w Korei Południowej 28,6%, w Japonii 14,9%.

W tym samym okresie chińskie stocznie oddały armatorom 46,8% jednostek, koreańskie 32,9%, japońskie 9,1% w skali globu.

Przemysł stoczniowy jest przemysłem kapitałochłonnym, opartym o wiele nowych technologii, wymagającym zaangażowania licznej siły roboczej.

Region Azji Wschodniej w ciągu ponad 30 lat stał się globalnym centrum przemysłu stoczniowego.

Wedle informacji opublikowanych przez Wywiad Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych chiński potencjał stoczniowy (zdolność produkcji statków i okrętów) jest ok. 200 (DWUSTU) krotnie większy, niż potencjał amerykański.

Źródła:

http://blog.eastmoney.com

https://companies.caixin.com

Wynagrodzenie w walucie cyfrowej

Oddział Centralnego Ludowego Banku Chin (chin. 中国人民银行广州分行 ) w GuangZhou (Kanton, stolica południowej prowincji GuangDong) przekazał informację, iż wyraził zgodę, aby w mieście MeiZhou (chin. 梅州) liczącym 3,858 mln mieszkańców, wynagrodzenia były wypłacane w cyfrowym juanie (e-RMB).

To pierwszy taki przypadek w GuangDong. W mieście ShenZhen leżącym w tej samej prowincji od ponad trzech lat testuje się w formie licznych pilotaży stosowanie tej formy waluty dla różnych rodzajów płatności. Podobne eksperymenty prowadzone są w 10 innych miastach na terenie całych Chin. Cyfrowy juan stopniowo staje się środkiem płatności w handlu, w rozliczeniach związanych ze świadczeniem usług, a wszystko to dzięki powszechności stosowania w Chinach elektronicznych aplikacji płatności mobilnych.

Źródło:

http://news.cnr.cn

Lokaty terminowe “wealth management”

Centrum Rejestracji i Powiernictwa Bankowego Zarządzania Majątkiem (银行业理财登记托管中心) opublikowało półroczny raport na temat aktualnego stanu chińskiego rynku bankowych lokat terminowych.

Zgodnie z informacjami zawartymi w raporcie, w pierwszej połowie tego roku liczba inwestorów posiadających lokaty proponowane w programach typu “wealth management” to 104 miliony. Chodzi tu o lokaty dla kwot zaczynających się od poziomu 100 tysięcy juanów (ok. 59 tys. PLN).

Wynika z tego, że zaledwie 7,3% społeczeństwa chińskiego zgromadziło znaczący majątek, pozwalający na korzystanie z tego typu programów oszczędnościowych. Raport potwierdza też stare porzekadło, że “pieniądz robi pieniądz”. Produkty oferowane w programach “wealth management” pozwoliły inwestorom zyskać w sumie 331 mld RMB (ok. 186,72 mld PLN). Średnia rentowność tych produktów wyniosła… 3,39% miesięcznie.

Źródło:

http://finance.ce.cn

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button