Wiadomości

Powrót do cen kontrolowanych

PEKIN – Władze centralne ChRL zdecydowały o ustaleniu cen regulowanych dla większości artykułów spożywczych sprzedawanych w kraju. Decyzja ta ma wyhamować rosnącą inflację, jak również ukrócić spekulację na rynku artykułów żywnościowych.Ministerstwo Handlu ChRL oświadczyło wczoraj, że w związku z gwałtownie rosnącymi cenami produktów rolnych i spożywczych w Chinach przedsięwzięte zostaną specjalne środki dla powstrzymania tej tendencji. Ministerstwo uważa, że dostawy żywności mieszczą się w normie, wzrost cen nie jest zatem wynikiem braków na rynku, a raczej spekulacji dokonywanych przez pośredników i firmy handlowe. Dlatego też ministerstwo, a dzisiaj również premier Wen Jiabao ostrzegli, że oprócz systemu cen regulowanych zostaną wprowadzone dotkliwe kary dla tych osób i firm, które poprzez spekulacje takimi towarami jak kukurydza, czy bawełna generują dla siebie ogromne zyski kosztem poważnego wzrostu cen, który dotyka konsumentów.

Wedle informacji ministerstwa ceny 18 podstawowych artykułów spożywczych w Chinach wzrosły o ponad 62% od stycznia do października bieżącego roku. Cena cukru podwoiła się.

Zmiany takie z pewnością są niepokojące dla Pekinu. Ponad 70% społeczeństwa w Chinach to ludzie niezamożni i ubodzy, których budżety domowe przeznaczane są w większości właśnie na żywność. Dlatego też ministerstwo zaznaczyło w swoim komunikacie, że mechanizmy wolnorynkowe powinny być promowane w każdym aspekcie działalności gospodarczej, ale państwo musi interweniować dla dobra swoich obywateli w sytuacji kiedy zmiany cen wykraczają poza akceptowalne poziomy.

.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button