Wiadomości

Projekty wodne w centrum uwagi w roku 2011

PEKIN – W związku z dokonującą się zmianą klimatu w Chinach, coraz częściej odnotowuje się występowanie anomalii pogodowych, które mogą okazać się niszczycielskie dla chińskich projektów wodnych. Chen Lei, minister zasobów wodnych, powiedział dziennikarzom China Daily, że tegoroczne powodzie, które dały się we znaki milionom obywateli, zwróciły uwagę rządu na wiele palących problemów dotyczących gospodarki wodnej.
Minister dodał, że około 130 milionów ludzi w całym kraju żyje w terenach zagrożonych powodzią, których łączna powierzchnia wynosi prawie milion kilometrów kwadratowych.

Górskie rzeki spowodowały 8 sierpnia potężne osunięcie ziemi, które zabiło w prefekturze Zhouqu, w prowincji Gansu, 1472 osób a 15,000 pozbawiły dachu nad głową. Po katastrofie 294 osoby uznano ponadto  za zaginione.

Ponad 66% małych i średnich rzek w kraju nie spełnia standardów przeciwpowodziowych, a ponad 32,000 małych rezerwuarów wodnych jest uszkodzonych.

Ponad 70% powodzi ma swój początek właśnie w tych małych i średnich rzekach.

Poza sezonem powodziowym, który mocno nadwyręża chińskie projekty wodne, od wiosny do lata mają też w Chinach miejsce susze. Kraj nie radzi sobie z nimi, ponieważ nie dysponuje zapasami wody a niewielkie rezerwuary szybko się wyczerpują.

Zgodnie z danymi ministerstwa, w czasie tegorocznej wielkiej suszy w południowo-zachodnich Chinach, ponad 21 milionów mieszkańców regionów Guangxi, Yunnan, Guizhou, Chongqing i Sichuan pozostało bez wody pitnej.

“Stajemy w obliczu faktu, że ograniczone zapasy wody są nierównomiernie rozmieszczone względem mas ludzkich, wśród których jest na nie zapotrzebowanie w czasie powodzi”, powiedział Chen.

Ogólnokrajowy roczny zapas wody na głowę wynosi w Chinach 2,200 metrów sześciennych – czyli ponad 25 % średniego zapotrzebowania na świecie – a opady w czasie powodzi stanowią około 70% wszystkich rocznych opadów w kraju.

W czasie 11-tego Planu Pięcioletniego (2006-2010) podniesiono pojemność rezerwuarów o ponad 38 milionów metrów sześciennych oraz sfinalizowano 19 kluczowych projektów wodnych na rzece Huaihe, powiedział Chen.

W ciągu ostatnich pięciu lat zainwestowano w projekty wodne ponad 700 miliardów juanów (około 105 miliardów dolarów), z czego prawie 300 milionów juanów wyłożył rząd. Minister dodał, że jak dotąd jest to kwota rekordowa.

Do końca roku 2010 zakończona zostanie konserwacja wszystkich 6,240 średnich i małych rezerwuarów wodnych oraz budowa kolejnych kilku. Minister twierdzi, że pomoże to zwiększyć stopień bezpieczeństwa obywateli w rejonach zagrożonych powodzią.

Więcej tego typu przedsięwzięć przewiduje 12-ty Plan Pięcioletni, który będzie obowiązywał w latach (2011-2015), dodał.

Na przestrzeni najbliższych pięciu lat ministerstwo będzie ulepszać niesprawne projekty wodne, wliczając w to rezerwuary oraz tamy, co pozwoli lepiej przeciwdziałać powodziom i suszom oraz zminimalizować straty ekonomiczne oraz liczbę przypadków śmiertelnych spowodowanych przez klęski żywiołowe.

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button