EdukacjaWiadomościWiadomości

Ranking znajomości angielskiego w Chinach: Zaskakujące wyniki EF English First 2023!

Znajomość języka angielskiego w Chinach kontynentalnych spada, co potwierdza najnowszy ranking English Proficiency Index 2023 opracowany przez międzynarodową firmę edukacyjną EF English First. Chiny znalazły się na 82. miejscu spośród 113 krajów. Oznacza to znaczący spadek o 20 pozycji w porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem. Kraj ten został sklasyfikowany w grupie o niskim poziomie znajomości języka angielskiego, co jest dużym odstępstwem od poprzednich lat, kiedy zajmował 38. miejsce i cechowała go średnia biegłość w tym języku.

Ważnym aspektem jest fakt, że Chiny spadły na tak niską pozycję pomimo obowiązkowego nauczania angielskiego już od przedszkola. Niestety, w szkołach temu językowi nie poświęca się zbyt wiele czasu w porównaniu do innych przedmiotów, takich jak matematyka czy język ojczysty, chiński. Dodatkowo, wprowadzono zakaz prowadzenia edukacji przez prywatne firmy, co także wpłynęło na pogorszenie wyników w zakresie znajomości języka angielskiego.

Sytuacja ta wynika również z oziębienia stosunków z Zachodem, mniejszej liczby wymian akademickich oraz kwestionowania zachodniej dominacji kulturowej w edukacji. Malejąca znajomość angielskiego jest uważana za symptom szerszych zmian politycznych i demograficznych w Chinach i Azji.

Należy jednak zaznaczyć, że mimo spadku znajomości języka angielskiego w kraju, istnieje wystarczająca liczba osób biegle władających nim, co pozwala efektywnie komunikować się w dziedzinach takich jak handel, inwestycje czy podróże. Biegła znajomość języka angielskiego wciąż jest relatywnie powszechna w największych chińskich miastach.

Według danych z wyszukiwarki BaiDu, około 10 milionów ludzi w Chinach potrafi dziś posługiwać się językiem angielskim płynnie. Mimo spadku w edukacji formalnej, dzieci nadal uczą się angielskiego w szkołach, a dorośli podejmują wysiłek nauki, aby móc efektywnie komunikować się za granicą lub podjąć pracę w firmach międzynarodowych.

PS. Polska zajmuje 13. miejsce z wysokim poziomem biegłości języka angielskiego.

Źródło: ef.co.uk/epi/

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button