GospodarkaWiadomościWiadomości

Giełdy chińskie AD 2023

Refleksje przed końcem roku

11 miesięcy 2023 roku minęło, pozostaje nam jeszcze jeden – grudzień. To ostatni czas dla inwestorów, którzy śledzą chińskie giełdy. Obecnie sytuacja wygląda różnie – giełda tajwańska (chin. 中国台湾证券交易所) okazała się wyjątkowo lukratywna, podczas gdy pozostałe giełdy – Szanghaj (chin. 上海), ShenZhen (chin. 深圳) i Hong Kong (chin. 香港) – zmagały się z różnymi problemami. Na szczęście, giełda w Szanghaju może jeszcze w grudniu odrobić straty i zakończyć rok na plusie.

Niestety, pozostałe rynki mogą mieć trudności z osiągnięciem podobnych rezultatów.

Bieżąca sytuacja na giełdach

Wyniki giełd chińskich były wynikiem wielu czynników. Na początku roku odczuwalne były oznaki ożywienia gospodarki, jednak światowe spowolnienie gospodarcze miało wpływ na popyt na chińskie towary, wywołując niekorzystne skutki dla handlu zagranicznego. Chiny dotknęła deflacja, bardzo silna zwłaszcza dla sektora produkcyjnego. Spadały zyski firm produkcyjnych, a to nie budziło optymizmu inwestorów, zwłaszcza tych drobnych, którzy stanowią największą grupę w Chinach.

Przyczyny wyzwań na giełdach Chin

Szereg czynników wpływa na obecną sytuację na giełdach. Ale niemało też przed nimi wyzwań. Z jednej strony mamy do czynienia z czynnikami politycznymi, wcześniej nie mającymi tak dużego wpływu na decyzje inwestorów. W tym przypadku fundamentalne znaczenie mają relacje chińsko-amerykańskie, ze szczególnym uwzględnieniem działań administracji amerykańskiej uderzających albo w konkretne przedsiębiorstwa (jak Huawei), konkretne branże (produkcja półprzewodników), czy w ogóle w inwestowanie w Chinach przez kapitał amerykański. Kwestią kolejną jest stan gospodarek państw zachodnich, będących największymi partnerami handlowymi Chin. Większość prognoz przewiduje znaczne pogorszenie kondycji ekonomicznej państw rozwiniętych w 2024 roku. A to będzie miało wpływ na firmy chińskie dostarczające produkty i usługi na te rynki. Niemało też jest problemów wewnątrz Chin. Nie słabną obawy dotyczące rozwoju sytuacji na chińskim rynku nieruchomości, problemy związane z zadłużeniem deweloperów pozostają wciąż nierozwiązane.

Niepokój i niepewność – oto największe wyzwania, przed którymi w nowym roku staną giełdy chińskie.

Prognozy na koniec roku i nadzieje na przyszłość

Mimo niekorzystnych perspektyw, inwestorzy wierzą, że grudzień przyniesie poprawę sytuacji na chińskich giełdach. Ostatni miesiąc może okazać się kluczowy, wpływając na optymistyczne nastawienie inwestorów w nadchodzącym Nowym Roku.

Źródła:

    • gu.qq.com
    • vip.stock.finance.sina.com.cn/mkt/
    • www.futunn.com
    • hkex.com.hk
    • twse.com.tw/zh/

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button