WiadomościWiadomości

Lista najbogatszych Chińczyków Hurun Research

Brytyjska firma doradcza Hurun Research, z siedzibą w Szanghaju, opublikowała najnowszą listę najbogatszych Chińczyków na rok 2023. Lista ta to źródło cennych informacji dotyczących dynamiki wzrostu i spadku majątków, jak i osiągnięć chińskich przedsiębiorców. Jubileuszowa, dwudziesta piąta edycja tej listy ukazała się 24 lata po jej pierwszym wydaniu w 1999 roku, prezentując wiele istotnych danych na temat sytuacji finansowej i biznesowej w Chinach.

Tegoroczna lista obejmuje 1241 miliarderów, których majątek osobisty przekracza co najmniej 5 miliardów RMB (ok. 2,781 mld PLN). To o 5 procent (64) mniej niż w roku poprzednim. Jednakże zanotowano 115 nowych miliarderów, co jest największym przyrostem od 19 lat. Całkowity majątek przedsiębiorców na liście spadł o 4 procent w stosunku do poprzedniego roku, wynosząc 23,5 biliona RMB (ok. 13,075 bln PLN), co stanowi 18% krajowego PKB.

 

Zhong Shan Shan

Po raz trzeci najbogatszym człowiekiem w Chinach został Zhong Shan Shan (chin. 钟睒睒), właściciel i prezes spółki YangShengTang Pharmaceutical Co., Ltd. (chin. 养生堂药业有限公司) oraz NongFu Spring Co., Ltd. (chin. 农夫山泉股份有限公司), producenta najpopularniejszej w Chinach wody mineralnej, którego majątek oszacowano na kwotę 450 mld RMB (ok. 250,37 mld PLN).

Ma Hua Teng (vel Pony Ma)

Na drugim miejscu jest Ma Hua Teng (chin. 马化腾), założyciel i prezes spółki Tencent Technology Holdings Ltd. (chin. 腾讯科技控股有限公司), którego majątek wzrósł o 30% do 280 mld RMB (ok. 155,787 mld PLN), i który po trzech latach wrócił na drugie miejsce w rankingu. To okazało się możliwe dzięki wzrostowi zysków w branży gier i powiększeniu udziałów Tencent w MeiTuan (chin. 美团是公司) firmie kurierskiej specjalizującej się w ekspresowych dostawach żywności.

Huang Zheng

Trzeci – Huang Zheng (chin. 黄峥), szef PingDuoDuo (chin. 拼多多), platformy e-commerce specjalizującej się w niskich cenach (king of low price market). Jest przedsiębiorcą z największym wzrostem majątku na tegorocznej liście (o 59%, o 100 mld RMB, czyli o ok. 55,64 mld PLN), wchodząc po raz pierwszy do pierwszej trójki najbogatszych. Jego majątek wyceniono na 270 mld RMB (ok. 150,22 mld PLN). To efekt gwałtownego wzrostu obrotów (i wartości) jego firmy w kraju i sukcesowi za granicą. „Temu”, zagraniczna wersja PingDuoDuo, stała się jedną z najczęściej pobieranych aplikacji w USA.

W rankingu zwraca uwagę powrót do pierwszej dziesiątki najbogatszych (po prawie 20-letniej przerwie) Li Shu Fu (chin. 李书福), właściciela ZheJiang Geely Holding Group Co., Ltd. (chin. 浙江吉利控股集团有限公司), którego majątek wyceniony został na 175 mld RMB (ok. 97,37 mld PLN) – wzrost o 30% w stosunku rok do roku. To efekt inwestycji zagranicznych Geely i rozwojowi produkcji pojazdów nowej energii. Li w tym roku zajął dziewiąte miejsce na liście, wyprzedzając Jacka Ma (chin. 马云, Ma Yun),

Jack Ma

którego majątek w tym roku oszacowano na 170 mld RMB (ok. 94,58 mld PLN). Jack Ma to założyciel i były wieloletni prezes Alibaba Holding Group Co., Ltd.  (chin. 阿里巴巴控股集团有限公司).

Największe spadki wielkości majątku odnotowali w tym roku biznesmeni z sektora nieruchomości, a następnie branży fotowoltaicznej i przemysłu stalowego. Największy wzrost majątku w ciągu ostatniego roku odnotowali przedsiębiorcy działający w sektorze gier online, półprzewodników, usług oprogramowania (zwłaszcza cyberbezpieczeństwa), żywności i napojów.

Wśród osób z listy najbogatszych najliczniejsi są przedsiębiorcy związani z produkcją przemysłową, stanowiąc 13,3% ogółu, następnie producenci dóbr konsumpcyjnych, w tym elektroniki użytkowej (9,8%), zajmujący się szeroko pojętą opieką zdrowotną to trzecia najliczniejsza grupa, z udziałem 9,7%.

101 przedsiębiorców objętych rankingiem to osoby w wieku poniżej 40 lat, o siedem więcej niż w ubiegłym roku. Jest dziewiętnaście osób po dziewięćdziesiątce. Średnia wieku wszystkich na liście wynosi 59 lat, czyli o rok więcej niż w 2022 roku.

Największa liczba najbogatszych biznesmenów mieszka w Pekinie (139), ShenZhen (130) i Szanghaju (125). W Hong Kongu (dopiero na czwartym miejscu w tym względzie) mieszka obecnie 86 osób z tegorocznej listy Hurun Research. W TaiPei (miejsce siódme) 48 osób. Na dziewiątym miejscu znalazło się SuZhou (chin. 苏州) i nowicjusz w tej kategorii – ChangSha (chin. 长沙, stolica prowincji HuNan chin. 湖南). W obu tych miastach mieszka po 27 najbogatszych Chińczyków. 60% wszystkich objętych rankingiem mieszka w 10 największych miastach Chin.

Na tegorocznej liście znalazło się mniej kobiet (o 1,3%) niż w zeszłym roku. Obecnie stanowią one 25,4% najbogatszych osób w ChRL.

Ponad 60% osób z listy zaczynało biznes od zera.

Tylko 2% zarządzających firmami to profesjonalni menedżerowie (niebędący członkami zespołów czy rodzin założycielskich).

522 przedsiębiorców zwiększyło swój majątek w porównaniu z ubiegłym rokiem. Na liście pojawiło się 115 nowych miliarderów, a 179 wypadło z tegorocznego rankingu.

39 najbogatszych przedsiębiorców AD 2023 to deputowani do Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (chin. 中华人民共和国全国人民代表大会, a 42 to członkowie Krajowego Komitetu Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin (chin. 中国人民政治协商会议全国委员会), organu doradczego Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych.

Pośród najbogatszych Chińczyków umieszczonych na tegorocznej liście Hurun Research najlepiej radzą sobie przedsiębiorcy, którzy działają globalnie (np. PingDuoDuo, CATL, XioaMi, DouYin/TikTok), ci związani z produkcją pojazdów NEV (np. BYD, Geely), a także rozwijający technologie bazujące na sztucznej inteligencji. Znacznie poprawiła się sytuacja przedsiębiorców działających w branży rozrywkowej i gastronomicznej – efekt ożywienia po epidemii.

W porównaniu z sytuacją sprzed 5, 10, 15 i 20 lat:

  • Majątek najbogatszego Chińczyka w roku 2023 jest o 70% większy od lidera rankingu sprzed 5 lat, 3-krotnie większy niż lidera sprzed 10 lat, ponad 10-krotnie większy niż numeru 1 na liście 15 lat temu i… 60-krotnie większy niż odnotowano 20 lat temu.
  • Całkowity majątek wszystkich przedsiębiorców na tegorocznej liście stanowi wzrost o prawie 40% w porównaniu z sytuacją sprzed 5 lat, czterokrotność wartości majątków najbogatszych Chińczyków sprzed 10 lat, ośmiokrotność sumy majątków sprzed lat 15 i ponad 120-krotność zsumowanych majątków najbogatszych z listy Hurun Research w roku 2003.
  • Liczba przedsiębiorców z majątkiem osobistym przekraczającym 5 miliardów RMB wynosi 1241, co stanowi wzrost o 45% w porównaniu z sytuacją sprzed 5 lat, 3-krotność sprzed 10 lat, 8-krotność sprzed 15 lat i… 300-krotność liczby najbogatszych sprzed 20 lat.

Pomyśleć tylko, że wszystko to dzieje się w kraju rządzonym od 74 lat przez Komunistyczną Partię Chin (chin. 中国共产党).

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button