WiadomościWiadomości

Tydzień za Wielkim Murem: Jack Ma inwestuje w “spożywkę”

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (47/2023/299/b)

Statki dla morskich elektrowni wiatrowych

Na rynku coraz bardziej zauważalne staje się zapotrzebowanie na specjalistyczne jednostki pływające przeznaczone do konstrukcji i instalacji elektrowni wiatrowych na morzu. Według Chińskiego Stowarzyszenia Przemysłu Stoczniowego (中国船舶工业行业协会) na koniec października 2023 roku globalnie złożono 37 zamówień na statki przeznaczone do montażu morskich farm wiatrowych, z czego aż 33 w chińskich stoczniach.

A jak “działa” tego typu jednostka, przedstawia poniższy film:

Źródło: shobserver.com

Jednorożce są na świecie

Firma CB Insights ze Stanów Zjednoczonych opublikowała kolejny ranking tzw. “jednorożców”, czyli startupów, których wartość rynkowa przekracza 1 mld USD (ok. 4 mld PLN). Według danych z końca października 2023 roku na czele tego zestawienia znajduje się chińska firma ByteDance (字节跳动) specjalizująca się w sztucznej inteligencji i mediach, właściciel m.in. TikToka, wyceniana na 225 mld USD (ok. 902,06 mld PLN).

Na drugim miejscu znalazła się amerykańska firma SpaceX wyceniana na 150 mld USD (ok. 601,14 mld PLN), a na trzecim chińska platforma e-commerce SHEIN, wyceniana obecnie na 66 mld USD (ok. 264,50 mld PLN).

CB Insights w komentarzu do opublikowanego rankingu ocenia, że na świecie istnieje obecnie 1230 startupów-jednorożców, z czego 160 zarejestrowanych jest w Chinach.

Nie odnotowano jeszcze narodzin żadnego jednorożca z Polski.

Źródło: cbinsights.com/research-unicorn-companies

Jack Ma inwestuje w “spożywkę”

W mediach ponownie pojawiły się doniesienia dotyczące Jacka Ma (Ma Yun), założyciela i byłego wieloletniego prezesa (1999-2019) Alibaba Group Holdings Limited (chin. 阿里巴巴集团控股有限公司). Tym razem doniesienia nie dotyczą sprzedaży akcji w tej spółce, ale informacji z rejestru przedsiębiorstw.

Chodzi o utworzenie spółki HangZhou MaJia Kitchen Food Co., Ltd. (chin. 杭州马家厨房食品有限公司), gdzie 99,99% udziałów należy właśnie do Jacka Ma. Kapitał zakładowy spółki wynosi 10 mln RMB (ok. 5,60 mln PLN). Zakres działalności obejmuje m.in. sprzedaż hurtową, detaliczną, internetową żywności pakowanej, gotowych potraw, przetwarzanie produktów rolnych oraz wsparcie dla rolnictwa i przetwórstwa.

Po ustąpieniu z kierowania Alibabą, Ma wyraźnie zainteresował się rolnictwem, rybołówstwem i produktami spożywczymi. W latach 2022 i 2023 odwiedzał zagraniczne instytuty badawcze w Holandii i Danii. W lipcu tego roku stał się udziałowcem spółki 1.8 Meters Marine Technology (ZheJiang) Co., Ltd. (chin. 一米八海洋科技(浙江)有限公司) z kapitałem zakładowym 110 mln RMB (ok. 61,61 mln PLN). Firma ma zajmować się m.in. akwakulturą, hodowlą ryb, morską energią wiatrową, technologią biomasy itp.

Warto podkreślić, że w ubiegłym roku wielkość rynku przetworzonych warzyw i gotowych potraw w Chinach wyniosła 419,6 mld RMB (ok. 234 mld PLN), a w 2026 roku szacowana jest na 1,072 bln RMB (ok. 600 mld PLN). Wskaźnik udziału gotowych potraw w rynku żywnościowym Chin w 2021 roku wyniósł 15%, podczas gdy w USA czy Japonii osiągnął 60%. To zrozumiałe, dlaczego Ma Yun skierował swoje zainteresowania na tą branżę.

Pojawiły się spekulacje, że wejście Jacka Ma na rynek spożywczy (od produkcji rolnej, po produkty gotowe i wykorzystanie odpadów produkcyjnych dla celów energetycznych) da efekty podobne do tych jakim było pojawienie się Alibaby dla rozwoju chińskiego przemysłu internetowego.

Źródło: sinanews.sina.cn tech.ifeng.com finance.ifeng.com

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button