Wiadomości

Rodzina Liu nie może odwiedzać go w więzieniu

Liu Xiaobo, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, przebywa obecnie w więzieniu a jego żona objęta została aresztem domowym. W tydzień po ceremonii rozdania nagród, władze więzienia zawiesiły do odwołania wszelkie odwiedziny u Liu, podała jedna z organizacji walczących o prawa człowieka.

Brat laureata, Liu Xiaoguang, powiedział Centrum Praw Człowieka i Demokracji w Hong Kongu, że więzienie w Jinzhou powiadomiło niedawno rodzinę o zakazie odwiedzin. Centrum podało tę informację do publicznej wiadomości w imieniu rodziny laureata nagrody.

W więzieniu nikt nie odbiera telefonu.

Na wieść o przyznaniu Liu Pokojowej Nagrody Nobla, władze ChRL zareagowały z furią. Dziesiątkom zwolenników Liu zabroniono opuszczać kraj w celu wzięcia udziału w ceremonii, na wielu innych nałożono na czas trwania ceremonii areszt domowy, wywierano także naciski na chińskich dostojników, żeby nie brali w niej udziału.

W miejscu, gdzie 10 grudnia powinien siedzieć Liu Xiaobo, stało podczas ceremonii jedynie puste krzesło. Liu został skazany na 11 lat więzienia za działanie na rzecz demokratyzacji Chin.

Inne puste krzesło było przygotowane dla żony Liu, Liu Xia. Jej ojciec i Liu Xiaoguang powiadomili Centrum, że została ona objęta aresztem domowym i że nie może nawet pójść do sklepu, żeby kupić warzywa.

Powiedzieli także, że w dniu ceremonii odcięto jej telefon i że włącza się tylko w piątki. Liu Xia nie ma także dostępu do telefonu komórkowego.

Prawnik Liu, Shang Baojun, powiedział, że mimo to dowiedziała się o działaniach rodziny.

“Nie mam jak skontaktować się z Liu Xia, nie ma więc możliwości potwierdzenia czegokolwiek”, dodał.

Chińskie prawo zezwala na odwiedzenie więźnia raz w miesiącu, ale Liu Xiaobo nikt w zeszłym miesiącu nie odwiedził. Liu Xia zezwolono na kontrolowane odwiedziny we wrześniu. Powiedziała mężowi, że otrzymał Nagrodę Nobla. Wkrótce potem nałożono na nią areszt domowy.

“Mogę tylko powiedzieć, że nic nie można zrobić”, powiedział Shang. “Prawo mówi, że rodzinie Liu wolno go odwiedzać”.

Ojciec Liu Xia powiedział Centrum, że rodzinie nie wydaje się, żeby zezwolono jej odwiedzić Liu jeszcze w tym miesiącu.

Powiedział też, że jemu i jego żonie również się to nie uda oraz że nie ma pojęcia, dlaczego jest pod tak ścisłym dozorem, skoro ceremonia skończyła się kilka dni temu.

Wielu zwolenników Liu, którzy objęci zostali aresztem domowym lub których oddelegowano na przymusowe “wakacje” poza Pekinem na czas trwania ceremonii przyznania nagród, może już swobodnie poruszać się po kraju. Nie wiadomo, kiedy z Liu Xia zdjęty zostanie areszt domowy.

Centrum powiedziało, że “odebranie Liu Xia wolności osobistej jest poważnym pogwałceniem praw człowieka.”

….

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button