WiadomościWiadomości

Sankcje handlowe USA wobec Chin: wątpliwa skuteczność

Najnowszy raport US-China Economic and Security Review Commission, organu monitorującego relacje gospodarcze i bezpieczeństwo pomiędzy USA a Chinami, wydaje się zaskakujący w kontekściewprowadzonych ograniczeń handlowych. Dokument wskazuje na niespodziewane efekty restrykcji handlowych narzucanych przez Waszyngton na Chińską Republikę Ludową.

Ograniczenia handlowe a brak antycypowanych efektów

W 2022 roku rząd USA zdecydował się na wprowadzenie szeregu ograniczeń eksportowych, mających na celu powstrzymanie rozwoju chińskiego przemysłu półprzewodników. Jednakże raport US-China Economic and Security Review Commission wyraźnie ukazuje, że te sankcje nie przyniosły oczekiwanych skutków.

Eksport półprzewodników i podejmowane działania

Ograniczenia eksportowe przyczyniły się do zauważalnego spadku eksportu półprzewodników z USA do Chin – o około 50% w porównaniu rocznym. Mimo to, chińskie firmy kontynuują zakupy amerykańskich chipów i sprzętu do ich produkcji, wykorzystując nieuwzględnione w restrykcjach luki w kontroli eksportu. W pierwszych ośmiu miesiącach 2023 roku chińskie przedsiębiorstwa nabyły amerykańskie chipy oraz sprzęt o wartości około 3,1 mld USD.

Konsekwencje ograniczeń handlowych i ich alternatywy

Raport zwraca uwagę na fakt, że Chiny zwiększyły zakupy narzędzi do produkcji chipów z innych krajów, głównie z Japonii i Holandii, mimo wprowadzonych tam restrykcji eksportowych. Na przykład import sprzętu do produkcji półprzewodników z Holandii wzrósł o 96,1% w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając wartość 3,2 mld USD w okresie od stycznia do sierpnia 2023 roku.

Postęp technologiczny Chin – niepowstrzymanie

Ograniczenia w eksportowaniu sprzętu półprzewodnikowego z USA do Chin nie zahamowały postępu technologicznego w tym kraju. W raporcie zwraca się uwagę na najnowszy smartfon HuaWei Mate 60 Pro, w którym zastosowano wysokiej klasy 7-nanometrowe chipy wyprodukowane prawdopodobnie samodzielnie przez chińskich producentów komponentów tego typu. US-China Economic and Security Review Commission ostrzega, że ograniczenia eksportowe mogą nie tylko nie spełnić zamierzonych celów, ale… wręcz podważyć globalną przewagę technologiczną amerykańskich firm.

PS. Zachęcamy do przeczytania raportu US-China Economic and Security Review Commission, który zawiera wiele interesujących wniosków, pokazujących nieskuteczność polityki sankcji handlowych USA wobec Chin i ich wpływ na rozwój technologiczny tego kraju.

Źródło: uscc.gov/annual-reports

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button