TechnologieWiadomościWiadomości

Najszybszy Internet w Chinach (i nie tylko…)

W Chinach uruchomiona została najszybsza na świecie linia Internetu nowej generacji, osiągająca prędkość 1,2 terabita (1200 gigabitów) na sekundę. Jest to ponad 10 razy więcej od istniejących standardów. Linia ta została oddana do użytku dwa lata wcześniej, niż przewidywali eksperci branżowi. Połączyła stolicę kraju Pekin (chin. 北京) na północy z WuHan (chin. 武汉), stolicą prowincji HuBei (chin. 湖北) w środkowych Chinach i z Kantonem/GuangZhou (chin. 广州), stolicą prowincji GuangDong (chin. 广东) na południu. Łączna długość kabli światłowodowych o ultraszybkiej przepustowości wykorzystanych do utworzenia tego połączenia przekracza 3000 km.

Ten projekt jest owocem współpracy czterech partnerów:

  • China Mobile (chin. 中国移动),
  • HuaWei Technologies Co. Ltd. (chin. 华为技术有限公司),
  • Uniwersytetu TsingHua (chin. 清华大学) i
  • Xaar Networks Co. (chin. 赛尔网公司).

Innowacyjna struktura sieci, która łączy wymienione miasta, stanowi część infrastruktury Technologii Internetu Przyszłości. Jest to 10-letni projekt i najnowsza wersja krajowej sieci edukacyjnej i badawczej. Większość światowych szkieletowych sieci działa z prędkością około 100 gigabitów na sekundę. Stany Zjednoczone dopiero niedawno zakończyły przejście na Internet2 piątej generacji o przepustowości 400 gigabitów na sekundę. Dla porównania, chińska sieć jest w stanie przesłać odpowiednik 150 filmów w wysokiej rozdzielczości w ciągu jednej sekundy. Ta imponująca przepustowość linii internetowej ma kluczowe znaczenie dla przemysłowego i powszechnego wykorzystania technologii 5G.

Projekt budowy tej najpierw szkieletowej, a potem ogólnokrajowej superszybkiej sieci internetowej rozpoczął się w 2013 roku, przy znaczącym wsparciu rządu. W projekcie uczestniczy ponad 40 innych podmiotów.

Warto podkreślić, że wszystkie elementy tego systemu sieci, włącznie z oprogramowaniem i urządzeniami, zostały wyprodukowane w Chinach.

Źródła:

  • zhuanlan.zhihu.com
  • baijiahao.baidu.com

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button