Wiadomości

Słynny zbieg sprowadzony do kraju po 12 latach

Zeng Hanlin, jeden z najsłynniejszych poszukiwanych przez chińskie władze zbiegów, został przedwczoraj przekazany Chinom przez władze Kanady.

65-letni Zeng zasiądzie na ławie oskarżonych za defraudację prawie 10 milionów dolarów. Oskarżonego dostarczono do Pekinu lotem bezpośrednim z Toronto.

“Dzięki współpracy chińskiej i kanadyjskiej policji udało się przeprowadzić repatriację Zenga, który od 12 lat ukrywał się w Kanadzie”, powiedział Xiao Zuosheng, rzecznik Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

Były multimilioner był poszukiwany listem gończym od 2000 roku. Ministerstwo nie poinformowało dziennikarzy, czy Zeng usłyszy nowe zarzuty, czy czeka go wyrok śmierci.

Poza granicami Chin, głównie w Ameryce Północnej i południowo-wschodniej Azji, wciąż ukrywa się około 580 podobnych Zengowi zbiegów.

Zeng był jednym z dziesięciu najbardziej poszukiwanych przestępców finansowych.

W latach 1997-1998 był dyrektorem firmy Guangdong Feilong Group, która specjalizowała się w transporcie i produkcji maszyn. Korzystał w tym czasie ze sfałszowanych potwierdzeń wpłat i obligacji, co pozwoliło mu zdefraudować blisko 65 milionów yuanów (około 33 milionów złotych).

Zengowi udało się uciec do Kanady, gdzie w kwietniu 2004 roku zatrzymano go za brak ważnej wizy. Ubiegał się o status uchodźcy, ale władze Kanady odmówiły, a w zeszłym miesiącu zgodziły się na deportację Zenga do Chin. Jego prawnik bezskutecznie próbował odwołać się od decyzji kanadyjskich władz argumentując, że Zeng może być torturowany i skazany na śmierć po powrocie do ojczyzny.

Sąd Federalny Kanady stwierdził, że Zenga nie czeka nic więcej, niż pobyt w więzieniu i że jego prawnik nagina prawdę w celu złagodzenia wyroku pracodawcy.

Meng Qinfeng, znany specjalista od prawa gospodarczego pracujący dla Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego twierdzi, że poważnym problemem w wymierzaniu sprawiedliwości przestępcom finansowym jest stosunkowo mała liczba państw, z którymi Chiny mają podpisane umowy o ekstradycji.

“Ściągnięcie zbiegów z powrotem do kraju za pomocą prawa imigracyjnego jest o wiele bardziej skomplikowane, a procedury ciągną się w nieskończoność”, dodał.

Chiny podpisały jak dotąd podobne umowy z 37 krajami. Trwają prace nad powiększeniem tej liczby.

Źródła: China.org

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button