PolskaWiadomości

Solaris wygrywa spór o przetarg z BYD

Wszystko wskazuje na ostateczny koniec sporu o warszawski przetarg na dziesięć autobusów elektrycznych. Sąd podtrzymał wcześniejsze orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej, przyznając tym samym rację Solarisowi, który zarzucał chińskiej firmie BYD rażąco niską cenę. Polski producent wyraża gotowość do podpisania umowy i produkcji pojazdów.

Jak wcześniej informowaliśmy pod koniec kwietnia bieżącego roku MZA Warszawa rozstrzygnęły przetarg na dostawę dziesięciu autobusów elektrycznych, wybierając ofertę chińskiego producenta BYD, który zaproponował kwotę nieco ponad 15,5 milionów złotych. Do przetargu stanęły tylko dwie firmy. Konkurent BYD, poznański Solaris, był gotów dostarczyć autobusy za około 22 miliony złotych. Polska firma nie zgodziła się z rozstrzygnięciem MZA, zarzucając Chińczykom stosowanie dumpingowych cen. BYD nie pozostał dłużny, podkreślając w komentarzu swoje ogromne – w porównaniu do Solarisa – doświadczenie w zakresie produkcji autobusów elektrycznych i zarzucił polskiemu producentowi wysokie marże. MZA z kolei podkreślały, że przetarg odbył się zgodnie z prawem, a Solaris w sprawie warunków przetargu, w którym jedynymi istotnym kryterium (90 punktów na 100) jest cena, mógł protestować wcześniej. 

Ostatecznie Solaris odwołał się od tego rozstrzygnięcia do Krajowej Izby Odwoławczej, zarzucając konkurentowi stosowanie dumpingowych cen. KIO uznała racje polskiego producenta . Z takim rozstrzygnięciem z kolei nie zgodzili się zarówno MZA, jak i BYD. Sprawa trafiła do sądu. 

Wczoraj, czyli 30 lipca odbyła się rozprawa w tej sprawie. Sąd Okręgowy oddalił obie skargi i przyznał rację KIO, która orzekła, że cena zaoferowana za produkt chiński jest rażąco niska. Tym samym jedyną ważną ofertą w przetargu jest oferta firmy Solaris.

Zgodnie ze specyfikacją zamówienia Solaris dostarczy 12-metrowe, niskopodłogowe autobusy, które będą ładowane metodą plug-in. Baterie o pojemności minimum 200 kWh muszą dać się naładować w ciągu 5 godzin. Dostawy autobusów mają nastąpić pół roku po podpisaniu umowy ze zwycięzcą przetargu.

Autobusy elektryczne, które trafią do Warszawy, będą pierwszymi w stolicy, ale nie ostatnimi. W latach 2015 i 2016 MZA planuje kolejne zamówienia, każde na 10 autobusów elektrycznych.

Źródło: Transport Publiczny, Puls Biznesu

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button