Wiadomości

Strategiczne porozumienie Chiny – Polska

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w Pekinie z prezydentem Chin Hu Jintao. Głowy obu państw podpisały wspólne oświadczenie o strategicznym partnerstwie między krajami. – Wierzę, że obecna wizyta znacznie przyczyni się do współpracy w różnych dziedzinach między naszymi państwami, i podniesie stosunki dwustronne na nowy poziom – powiedział Hu witając polską delegację. Komorowski podziękował za przyjęcie w Chinach.

– Jest to moja pierwsza wizyta w Chinach. Chcę powiedzieć, że zgodnie z chińskim powiedzeniem, iż "lepiej raz zobaczyć niż sto razy usłyszeć", widzę Chiny jako kraj ogromnego rozwoju – podkreślił Komorowski. – Dzisiaj Polska sprawuje prezydencję w Unii Europejskiej, a Chiny to druga gospodarka świata, kraj współtworzący wielką politykę w wymiarze globalnym. Sadzę więc, że w interesie wszystkich leży, aby stosunki polsko-chińskie zostały podniesione do wyższej rangi – zaznaczył. Wizyta prezydenta jest pierwszą od 14 lat wizytą szefa państwa polskiego w Państwie Środka. Po podpisaniu wspólnego oświadczenia Komorowski mówił dziennikarzom, że Polska dołączyła do grona siedmiu krajów UE, które mają z Chinami stosunki o randze strategicznego partnerstwa.

– To jest istotne o tyle, że jesteśmy postrzegani jako ważny kraj Unii Europejskiej, który ma także swoje szczególne relacje z Chinami – wskazał Komorowski. Dopytywany, na czym dokładnie strategiczne partnerstwo ma polegać odparł, że partnerstwo to oparte jest "dokładnie na tym samym, co partnerstwo strategiczne między Niemcami a Chinami, Francją a Chinami i innymi krajami UE".

– To jest termin używany przez stronę chińską na określenie podniesienia na wyższy poziom zarówno kontaktów politycznych, jak i we wszystkich obszarach relacji międzypaństwowych – dodał. Według prezydenta podpisane porozumienie jest "o tyle istotne, o ile zdołamy je wypełnić konkretną treścią".

W dokumencie napisano m.in., że oba kraje "wznoszą się ponad różnice w systemach społecznych i ideologicznych, szanują i wspierają obraną przez drugą stronę drogę rozwoju, politykę wewnętrzną i zewnętrzną zgodną z uwarunkowaniami państw oraz wysiłki drugiej strony na rzecz ochrony suwerenności i niepodzielności terytorialnej".

 

Źródło: PAP

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button