Wiadomości

Tajfun Nanmadol zbliża się do Chin

Co najmniej 13 osób zginęło na Filipinach w wyniku przejścia tajfunu Nanmadol. Za zaginione uznaje się co najmniej osiem osób – podała w poniedziałek policja i służby ratunkowe. Obecnie tajfun przesunął się już nad Tajwan.

Według danych filipińskiej Służby Cywilnej, na skutek tajfunu ucierpiało ponad 170 tysięcy ludzi, a pierwsze szacunki wskazują, że wyrządzone szkody w rolnictwie i infrastrukturze już teraz wynoszą w przeliczeniu ok. 16,4 mln euro.

Nad lądem tajfun osłabł, wskutek czego w nocy z niedzieli na poniedziałek został zdeklasowany do burzy tropikalnej.

Nanmadol porusza się z prędkością ok. 9 km/h .

Przed świtem tajfun uderzył w południowo-wschodnią część Tajwanu, kierując się ku gęsto zaludnionym obszarom na zachodnim wybrzeżu kraju. Z prognoz wynika, że minie stolicę Tajpej w odległości ok. 200 km, a następnie przesunie się ku Cieśninie Tajwańskiej, oddzielającą Tajwan od Chin.

Tajfunowi towarzyszą silny wiatr i ulewne deszcze. Zamknięto szkoły i biura. Wiele lotów odwołano, ale wszystkie rejsy międzynarodowe póki co odbywają się zgodnie z planem. Władze rozważają czasowe zawieszenie kursów kolei dużych prędkości. 

Źródło: PAP

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button