Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (14/20),

czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

冠状病毒  Koronawirus

Coraz częściej rozbrzmiewa w przestrzeni publicznej pytanie: czy wygraliśmy wojnę z wirusem, czy dopiero pierwszą bitwę?

Epidemia wyraźnie straciła na impecie, gaśnie. Obecnie każdego dnia rejestruje się zaledwie kilka nowych przypadków zarażeń w skali całego kraju. W większości są to przypadki wykrywane wśród osób przylatujących do Chin z innych krajów, a wracających do domu z przedłużonej nieoczekiwanie przerwy noworocznej. Rząd wysyła pomoc w postaci sprzętu medycznego, jak i w osobach chińskich ekspertów do państw, w których epidemia przybrała nieprzewidziane rozmiary (Iran, Włochy, Hiszpania), czy dopiero zaczęła dawać znać o sobie (Indonezja). Prezydent 习近平  Xi Jin Ping prowadzi rozmowy z przywódcami państw całego świata, w tym z prezydentem USA Donaldem Trumpem, któremu zaoferował pomoc i wsparcie. Wszystkie te działania realizowane są pod hasłem: walka z wirusem to nasza wspólna sprawa – Chiny idą z pomocą światu, który im pomagał. Z misji w 武汉 WuHan wracają do swoich rodzinnych domów lekarze i pielęgniarki, którzy przybyli tu, by stawić czoła epidemii. Wszystkie szpitale tymczasowe i polowe zostały tam zlikwidowane.

Pracownicy służb medycznych wyjeżdżają z Wuhan do swoich rodzinnych miast / źródło: La Croix

W 武汉 WuHan oraz w całej prowincji 湖北 HuBei zaczął działać transport publiczny, uruchomiono połączenia kolejowe i lotnicze z resztą kraju, jak również transport drogowy pomiędzy miastami w samej prowincji HuBei, oraz tą prowincją i innymi regionami Chin. Po raz pierwszy od 23 stycznia, od chwili wprowadzenia pełnej blokady objętego kwarantanną miasta, mieszkańcy mogą swobodnie się przemieszczać, wyjść do miasta. Nie zrezygnowano jednak z części środków zaradczych wprowadzonych podczas epidemii. Każda osoba wchodząca do restauracji, galerii handlowej, innego miejsca o charakterze publicznym musi się wylegitymować i jest rejestrowana. Wszędzie wciąż mierzy się temperaturę ciała przechodniów, wchodzących i wychodzących z budynków, osiedli, zakładów pracy. Wszystkich obejmuje obowiązek noszenia maseczki. Władze odradzają korzystanie z transportu publicznego osobom powyżej 65 roku życia. Szkoły są wciąż zamknięte. Firmy sukcesywnie wracają do pracy. Wokół coraz mniej epidemii, coraz więcej normalnego życia

Obecnie najwięcej obaw budzą przypadki koronawirusa wykryte u osób, które powróciły z zagranicy. Takich przypadków odnotowano w ostatnich dwóch tygodniach blisko 700, a każdego dnia na kwarantannę i leczenie kierowanych jest kilkanaście kolejnych chorych. Pierwotnie dla wychwycenia wszystkich takich przypadków zaostrzono kontrole sanitarne na lotniskach, na niektórych, jak w Pekinie, wprowadzono obligatoryjne kwarantanny dla wszystkich przybywających do Chin z zagranicy. W obliczu masowego powrotu do kraju Chińczyków uczących się, pracujących i przebywających stale poza granicami ChRL, wstrzymano wszystkie loty międzynarodowe do Pekinu.  Samoloty zamiast w stolicy Chin lądują na 12 innych lotniskach w promieniu ok. 1000 km, w miejscowościach: 天津 TianJin、石家庄 ShiJiaZhuang,、太原 TaiYuan、呼和浩特 HohHot、上海浦东 Szanghaj Pudong、济南 JiNan、青岛 QingDao、南京 NanJing、沈阳 ShenYang、大连 DaLian、郑州 ZhengZhou i西安 XiAn. Oczywiście wszyscy pasażerowie przylatujący tymi samolotami przechodzą wstępne testy i obowiązkową kwarantannę. Od 28 marca (jak już informowaliśmy) Chiny zamknęły czasowo swoje granice dla cudzoziemców. Granic ChRL nie mogą przekroczyć obecnie nawet ci obcokrajowcy, którzy posiadają pozwolenie na pracę, ani ci będący rezydentami ChRL. Zawieszono wszystkie programy ruchu bezwizowego. Restrykcje te nie dotyczą dyplomatów, członków zagranicznych delegacji oficjalnych oraz posiadaczy wiz typu C (członków załóg międzynarodowych rejsów lotniczych, pociągów i statków). Od niedzieli 29 marca, zgodnie z zarządzaniem 中国民用航空局  Administracji Lotnictwa Cywilnego, chińskie linie lotnicze będą mogły organizować tylko jedno połączenie tygodniowo z każdym z państw, do którego regularnie wysyłają swoje samoloty.

Zagraniczne linie lotnicze zostały zobligowane do zastosowania takiego samego ograniczenia w ruchu. Mają oferować jedno w tygodniu połączenie lotnicze z Chinami. Co więcej w samolotach przylatujących do Chin może być zajętych nie więcej niż 75% miejsc, co ma umożliwić podróżującym utrzymywać odpowiedni dystans pomiędzy sobą. Rośnie nowy Wielki Mur. Miejmy nadzieję, że tymczasowy.

Wspominany przez nas wielokrotnie doktor 钟南山 Zhong Nan Shan (84 lata), weteran walki z SARS, dziś czołowa postać walki z COVID-19 w Chinach stwierdził, że jeśli wszystkie państwa dotknięte epidemią będą ściśle przestrzegały ostrych zasad izolacji w życiu społecznym przy racjonalnym zatrzymywaniu konkretnych obszarów aktywności gospodarczej (tych sprzyjających niepożądanym kontaktom fizycznym pomiędzy ludźmi), to sytuacja w skali całego globu może zostać opanowana do końca kwietnia br. Jeśli…

Aktualnym potencjalnym zagrożeniem epidemiologicznym dla Chin, źródłem wybuchu drugiej fali epidemii nie są wyłącznie obywatele kraju przybywający z zagranicy. Najnowsze badania wskazują, że takie zagrożenie czai się też wewnątrz państwa. Otóż okazuje się, że w WuHan wciąż przybywa przypadków osób, u których test dał dodatni wynik na obecność koronawirusa, ale które nie wykazywały żadnych objawów wywoływanej przez niego choroby. Takie przypadki bezobjawowe, określane mianem „cichy nosiciel”, nie były dotąd wliczane do statystyk przypadków potwierdzonego zakażenia, ponieważ w ogromnej większości wypadków ich nie identyfikowano. Metodologia testowania obecności u osób z wyraźnymi symptomami choroby z zasady wyklucza testowanie i monitorowanie osoby, które nie wykazują takich symptomów. Z jednej strony sytuacja taka rodzi obawy, iż możliwe jest powstanie kolejnej fali epidemii, z drugiej świadczy o tym, że testom na obecność koronawirusa powinna być poddawana jak największa liczba osób, niezależnie od tego, czy wykazują typowe objawy zarażenia COVID-19, czy też nie. Służby medyczne i sanitarne w WuHan i innych ośrodkach Chin prowadzą uważne badania zaobserwowanego zjawiska, monitorują i kontrolują wszystkich kolejno wykrywanych „cichych nosicieli”. Jednocześnie staje się oczywistym, że istotnym elementem chroniącym przed ewentualnym powrotem epidemii, bez względu na potencjalne przyczyny, jest przestrzeganie rygorów higieny i bezpieczeństwa antywirusowego. Powrót do hasła: Bądź czujny! Wróg nie śpi!

经济 Ekonomia商业 Biznes 市场 Rynek

Istotnym medialnym wyznacznikiem ożywiania się gospodarki chińskiej są publikowane informacje o wznowieniu prac budowlanych i konstrukcyjnych w ramach kolejnych infrastrukturalnych projektów inwestycyjnych. Jednym z przykładów jest wznowienie robót na 65 budowanych i remontowanych lotniskach. To 80% wszystkich zaplanowanych na ten rok projektów związanych z rozbudową infrastruktury dla lotnictwa cywilnego w kraju. Będzie, gdzie latać… jak będą loty.

Ruszają wstrzymane przez epidemie wielkie projekty infrastrukturalne

To, że aktywność gospodarcza w Chinach stopniowo nabiera tempa widać gołymi oczami. Ale rozwoju sytuacji na rynku nieruchomości nie przewidział chyba nikt. To co zaszło w przypadku sprzedaży nowych mieszkań wprawiło w osłupienie wszystkich obserwatorów rynku nieruchomości w Chinach. Otóż na przykład w 苏州 SuZhou (prowincja 江苏 JiangSu, 90 km na północny zachód os Szanghaju), w pierwszych 5 minutach od momentu uruchomienia sprzedaży nowych mieszkań w tutejszych biurach sprzedano apartamenty warte w sumie 1.2 mld RMB (~ 688.56 mln PLN). W 深圳 ShenZhen (prowincja GuangDong) z kolei w ciągu 7 pierwszych minut działania tutejszych biur nieruchomości sprzedano mieszkania o wartości 299 mln RMB (~171.57 mln PLN). Podobnie wyglądała sytuacja w ostatnim tygodniu marca w 上海 Szanghaju, 北京 Pekinie, czy w 南京 NanJing (stolica prowincji 江苏JiangSu). Większość analityków rynku zakładało, że deweloperzy w wielkich ośrodkach miejskich Chin będą musieli zmierzyć się z nagłą stagnacją. Tymczasem wydaje się, że nieruchomości uznawane są powszechnie za najbezpieczniejszą formę inwestowania. Pomimo wszystkich okoliczności, braku pewności, wielu woli inwestować w nieruchomości, niż trzymać gotówkę.

Spółka 常州市常力车辆厂 ChangZhou ChangLi Vehicle Factory przedstawiła swój pomysł na upowszechnienie ekologicznego transportu osobowego. Ta propozycją jest mały pojazd elektryczny z serii 常力 ChangLi. Samochód, a lepiej rzecz ujmując autko, produkowane i oferowane jest w wersji podstawowej i „lux-extreme”. Samochodzik wyposażono w silnik o mocy 1.4-1.6 koni mechanicznych zasilany bateriami 1,000-1,200 wat. Mogą nim jechać – w zależności od wersji wyposażenia – dwie, lub trzy osoby. Zaprojektowano też wersję, w której autko może pełnić małego pojazdu dostawczego. ChangLi ma 2.50 metra długości, 1.50 metra szerokości oraz 1.80 metra wysokości. Waży 323 kg. W wersji dostawczej można obciążyć go do 300 kg ładunku. Maksymalna szybkość rozwijana przez auto to 30 km/godz. Może ono pokonywać wzniesienia do 30 stopni. Zasięg na jednym ładowaniu od 40 do 100 km. Szału nie ma. Ni ma? Najlepsze zostawiliśmy na koniec. Ceny. W zależności od wersji i wyposażenia za ChangLi trzeba zapłacić od 3,000RMB (~1,722 PLN) – „goła” wersja podstawowa, poprzez 10,560RMB (~6,069 PLN) – wersja trzyosobowa, po 13,000 RMB (~7,460 PLN) – wersja „lux-extreme”.

Urocza prezentacja wersji Lux-Extreme

Wersja podstawowa

Zdjęcia: ChangZhouChangLi

Wszystkich chętnych, którzy już widzą siebie pomykających autkiem ChengLi do Biedronki, czy Castoramy uspokajam: ten najtańszy na świecie samochód elektryczny nie posiada certyfikacji zgodności CE Unii Europejskiej, nie przeszedł też żadnych testów bezpieczeństwa. To z pewnością nie przeszkodzi w sprzedaży tego autka w Chinach, gdzie jest rozwiązaniem idealnie wychodzącym naprzeciw potrzebom mieszkańców wsi i małych miasteczek.

技术 Technologie

XiaoMi  zaprezentował swój nowy model telewizora smart RedMi TV MAX z ekranem o przekątnej 98 cali (2,445 mm na 1,478mm), RAM 4GB, i pamięci 64 GB. Telewizor będzie dostępny na rynku od 9 kwietnia br. w cenie 19,999 RMB (~11,475 PLN). Analitycy rynku sprzętu audio-video wyrażają zaskoczenie takim ruchem XiaoMi, ponieważ rynek telewizorów o takich (dużych) wymiarach ekranu jest ekstremalnie mały, oceniany na kilkanaście tysięcy sztuk rocznie. XiaoMi liczy jednak na to, ze rynek można powiększyć dzięki proponowanej cenie. Za urządzenia o podobnych parametrach produkowane przez konkurencję trzeba zapłacić od ok. 100,000 RMB (~57,380 PLN) w górę, co stanowi oczywistą barierę. Ktoś mądry powiedział kiedyś, że cena czyni cuda.

Cuda… / Źródło: XiaomiLife

Firma 华为技术有限公司 HuaWei Technologies przedstawiła światu swoje najnowsze smartfony. W związku z panującą epidemią zamiast klasycznego „premier show” modele 华为 HuaWei P40 – P40 Pro+, P40 Pro, P40 Pro Elite E, P40 Pro Elite, P40 lite, zostały przedstawione w formie live streaming. W czasach, kiedy duża część codziennych aktywności przeniosła się do Internetu, premiera ta spotkała się z dużym oddźwiękiem wśród osób zawodowo zajmujących się światem osobistych urządzeń mobilnych, jak również wśród przyszłych potencjalnych nabywców nowych modeli smartfonów tego producenta.

Premiera nowych urzadzeń Huawei w sieci.

Rodzina P40 to szeroka gama urządzeń zróżnicowanych pod względem konfiguracji, jak i ceny. Sercem modelu HuaWei P40 jest procesor 5g Kirin 990. Urządzenie posiada trzy aparaty zewnętrzne (w tej rodzinie, w zależności od wersji mamy od 3 aż do 5 obiektywów/aparatów tak szerokokątnych, jak i z teleobiektywem optycznym) oraz 1 do selfie, których praca wspierana jest przez rozbudowane i różne dla poszczególnych modeli systemy bazujące na sztucznej inteligencji (AI). W zależności od wersji telefony wyposażono w ekrany od 6.1 do 6.58 cala wykonane w technologii IPS (tańsze), lub AMOLED (droższe). Smartfony z rodziny P40 różnią się od siebie oczywiście funkcjonalnościami, jak chociażby możliwość (tudzież jej brak) ładowania indukcyjnego. Smartfony z rodziny P40 oferowane są w cenach od 6,316 RMB (~3,625 PLN), do 11,066RMB (~6,350 PLN). P40 to kolejna rodzina smartfonów HuaWei bez usług i aplikacji Google'a. Ta niedogodność zdaje się coraz mniejszym problemem dla użytkowników. Z jednej strony HuaWei „mruga okiem” udzielając 2-letniej gwarancji na telefony obejmującej również problemy wynikające z „modyfikacji systemu”, pozwalającej na samodzielne doinstalowanie usług Google bez ryzyka jej utraty, z drugiej zaś chiński koncern rozwija sukcesywnie własne rozwiązania, które za czas jakiś zastąpią wszystko to co oferuje dziś Google. Ten sam los czeka system operacyjny, procesory, układy scalone i inne komponenty, które do niedawna koncern importował ze Stanów Zjednoczonych. Niedawna decyzja administracji amerykańskiej o zakazie sprzedaży (eksportu) przez firmy z USA układów scalonych, komponentów, najnowszych rozwiązań, aplikacji chińskim firmom technologicznych ze szczególnym uwzględnieniem HuaWei, jak i podtrzymanie zamiaru wprowadzenia blokady na import do USA wszelkich produktów HuaWei związanych z infrastrukturą telekomunikacyjną może powstrzymać ekspansję tej konkretnej firmy, ale nie odwróci trendu. Chiny dotkliwie poznały swoje słabości w obszarze rozwoju nowych technologii komunikacyjnych i dążą do ich wyeliminowania. W ostatecznym rachunku na działaniach amerykańskich stracą przede wszystkim firmy amerykańskie, którym niezwykle trudno będzie znaleźć klientów wyrównujących ubytek klientów z ChRL. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że sytuacja gospodarcza Stanów Zjednoczonych po wygaśnięciu epidemii zmusi Waszyngton do zawieszenia wszelkich dotychczasowych działań poczynionych w ramach wojny handlowej z Chinami. Pożyjemy, zobaczymy.

Spółka 阿里巴巴  Alibaba kojarzona jest powszechnie z handlem w sieci (Alibaba, AliExpress, TMall, etc.) i płatnościami mobilnymi  支付宝 Alipay. Tymczasem od pewnego czasu intensywnie powiększanym obszarem działania spółki są komercyjne rozwiązania fintech oraz samodzielnie rozwijane usługi cyfrowe. Według oceny firmy Canalys analizującej rynek technologiczny ChRL w IV kwartale minionego roku Alibaba zdominowała chiński rynek usług przechowywania danych w chmurze. Ma w nim 46.4% udziału, dystansując 腾讯控股 TenCent (18%) i 百度 BaiDu (8.8%). Canalys ocenia, że epidemia koronawirusa pobudziła w sposób istotny zapotrzebowanie na te usługi. Pierwszy kwartał br. prawdopodobnie ujawni wzrosty przychodów u głównych graczy w tej niszy rynkowej. Ale na zmianę lidera nie ma szans.

金融 Finance 银行 Banki资本 Kapitał 

W 27 kolejnej edycji rankingu globalnych centrów finansowych opracowanego przez brytyjski think-tank Z/Yen Group oraz 中国深圳综合开发研究院与 China ShenZhen Development Institute czwarte miejsce na zajął 上海 Szanghaj. Po raz pierwszy w historii tego zestawienia. Chińskie centrum finansów wyprzedziły Nowy Jork, Londyn i Tokio. HongKong spadł na 6 miejsce. W pierwszej dziesiątce globalnych centrów finansowych znalazł się w tym roku również 北京 Pekin. Autorzy rankingu przygotowując zestawienie porównali dane ze 120 ośrodków finansowych na świecie według 138 kryteriów. Warszawa w tym rankingu zajęła miejsce 50. W najnowszej edycji rankingu dodano kategorię największych na świecie ośrodków technologii finansowych (fintech). Tutaj dominującą pozycję zajmują chińskie miasta. Na pierwszym miejscu znalazł się wprawdzie Nowy Jork, ale tuż za nim uplasował się 北京 Pekin i 上海  Szanghaj. W pierwszej dziesiątce aż 7 pozycji zajęły centra fintech w Chinach.

证券交易 Giełdy

Nadzieje z poprzedniego piątku ziściły się. Inwestorzy ruszyli do akcji. Indeksy znów zyskują, choć nie wszystkie. Wciąż wigoru nie nabrała giełda w 深圳 ShenZhen. Był to tydzień dobry zwłaszcza dla giełdy w 香港 XiangGang/HongKongu. Tu inwestorzy zareagowali pozytywnie na rezultaty przeprowadzonego w sieci szczytu G20 (można? można!). Przywódcy i szefowie rządów największych gospodarek świata ustalili, że zamierzają wspólnie walczyć z pandemią, na co przeznaczą 5 bln USD (~20.37 bln PLN). Pozytywne sygnały ze świata nie zmniejszają niepokoju inwestorów wywołanego ogromnym spadkiem zysków dużych przedsiębiorstw chińskich w dwóch pierwszych miesiącach br., pomimo tego, że spodziewano się takiego obrotu spraw (epidemia, lockdown). Rynki wciąż oczekują kolejnych decyzji rządu centralnego dotyczących stymulowania gospodarki, działań pozwalających przywrócić normlany rytm pracy, zwłaszcza małym i średnim firmom. Poziom optymizmu na giełdach wzrósł, ale nie możemy mówić o przełomie. Jak się rozwinie sytuacja na rynkach finansowych Chin? Cóż, odpowiemy na to pytanie w przyszłym tygodniu.

                                                                                                                                                 Tydzień

                                                                                                                     Piątek 27.03.      23.-27.03.

ShangHai Composite Index – SSEC证综合指数 (000001.SH/SZZS) +2,772.20  ⇧+0.26%  +0.97%

Główny indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie.                                                                      

ShangHai 50 – SSE50上证50 (000016.SH/SZ50)                                +2,701.44  ⇧+0.45%  +2.78%

50 spółek o największej kapitalizacji

ShangHai 50 Index ETF – 华夏上证50 ETF (510050.SH)                        +2.692   ⇧+0.56%  +2.55%        

Opcje terminowe akcji giełdowych 50 spółek o największej kapitalizacji            

ShangHai 100 Index -SSE100 中证100 (000903.SH)                        +3,801.58  ⇧+0.54%   +2.46%    

100 największych spółek notowanych na giełdzie a wybranych z indeksu CSI300                                                            

ShangHai 180 – SSE180上证180 (000010.SH)                                   +7,953.54  ⇧+0.47%  +1.98%

Indeks składa się z 180 największych i najbardziej płynnych akcji notowanych na giełdzie. Ma na celu odzwierciedlenie wyników spółek tzw. Blue Chips.                                                                                      

China Securities Index 300 – CSI300沪深300指数 (399300.SZ)         +3,710.06  ⇧+0.32%   +1.56%

300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Szanghaju oraz ShenZhen                                            

ShangHai ShenZhen 300 Index ETF 华泰柏瑞沪深300ETF (510300)      +3.700  ⇧+0.46%  +1.64%

Opcje terminowe akcji giełdowych 300 spółek o największej kapitalizacji na obu giełdach

                                                                                                        

ShangHai 380 – SSE 380上证380 (000009.SH)                                      +4,591.16 ⇧+0.02%   -0.27%    

Indeks składa się z 380 spółek o średniej kapitalizacji rynkowej, ale o wysokich wzrostach i dobrej rentowności, wybieranych spośród firm spoza SSE 180 Index.                                                                                              

CSI 500 Index- CSI 500 中证500 (000905.SH) small-mid cap.                  -5,137.34  ⇩-0.56% -1.57%

500 spółek o największej kapitalizacji z wyjątkiem 300 w/w małych i średnich firm                                      

China Securities 500 Index EFT 南方中证500ETF (510500 SH)                   -5.555   ⇩-0.43%  -1.64%

Opcje terminowe akcji giełdowych 500 małych i średnich firm o największej kapitalizacji

                                                                                                                     

CSI 1000 Index – 1000指数 (000852.SH).                                                 -5,553.61    ⇩-0.75%  -2.06%

Składa się z 1000 małych spółek notowanych na giełdzie w Szanghaju i Shenzhen, które odznaczają się dobra płynnością. Służy kompleksowej ocenie ich sytuacji na obu parkietach.                                                                        

ShangHai 800 Indeks – SSE 800中证800 (000906.SH).                         +3,945.63    ⇧+0.10%  +0.75%

Skupia spółki z indeksu CSI 300 oraz CSI 500. Odzwierciedla sytuację dużych i średnich firm z obu giełd -Szanghaj i ShenZhen.

 

ShenZhen Component Index – SZSC1 深证成指 (399001.SZ/SZCZ).     -10,109.91  ⇩-0.45%   -0.40%

Główny indeks giełdy skupiający 500 największych spółek.                                                                       

ShenZhen ChiNextPrice Index – CHINEXT 创业板指 (399006.SZ/CYBZ.    -1,903.88  ⇩-1.21%    -0.58%

Indeks nowych, innowacyjnych, technologicznych spółek–chiński Nasdaq. Growth Enterprise Market (GEM Index).

Shen Zhen Composite Index – SZSE/SZSC 深证综指 (399106.SZ/SZZZ)   -1,693.35  ⇩-0.46%    -0.65%

(深圳证券交易所综合股价指数, 称深证综指) Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie.                     

ShenZhen – SZSE100 深证100R指数 (399004.SZ/SZS100)                          -5,665.56  ⇩-0.08%   +1.11%

100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie.                                                                                                    

Shen Zhen – SZSMEPI中小板创新指数 (399005.SZ)                                      -6,545.82  ⇩-0.76%   -1.36%

Indeks Małych i Średnich Przedsiębiorstw.                                                                             

Shen Zhen Blockchain 50 Index – SZSE50深证区块链50指数(399286.SZ)    -3,177.84  ⇩-1.13%   -1.93%

Indeks 50 spółek z branży blockchain o największej dziennej kapitalizacji w ciągu ostatnich 6 miesięcy      

 

FTSE ChinaA50 Index – FTXIN9富时中国A50指数 (XIN9X000/XIN9.FGI)    +12,66.99  ⇧+0.47%   +2.99%

Indeks 50 największych spółek notowanych na giełdzie w Szanghaju i ShenZhen, tak pod względem kapitalizacji jak i ilości akcji. Mogą w nie inwestować (za pozwoleniem i w określonych ramach) zagraniczne firmy maklerskie.

 

CSI Caixin Bedrock Economy Index                                                            +7,851.42  ⇧+0.50%   +0.99%

Indeks 300 największych spółek na giełdzie charakteryzujących się najlepszymi wynikami i najniższym ryzykiem. Odzwierciedla trendy dużych i średnich przedsiębiorstw o największym wpływie i udziale w realnej ekonomii (中证财新锐联基石经济指数-CR基石)                                                                                              

CSI Caixin New Economic Engine Index                                                      -1,832.18  ⇩-0.67%   +0.70%

Indeks 300 spółek z nowych dziedzin/sektorów ekonomii notowanych na giełdach w Szanghaju i ShenZhen o niewielkich aktywach, wysokich nakładach na badania i rozwój oraz dobrych wynikach finansowych. Pokazuje rozwój nowych dziedzin ekonomii kraju (中证财新锐联新动能指数-CR新动能)                 

CSI RAFI 50 Index                                                                                         +3,886.54  ⇧+0.83%   +2.39%

Indeks składający się z 50 wybranych spółek według kryterium największego poziomu dochodu operacyjnego, przelewów pieniężnych, aktywów netto i dywidend. Mają one podstawowe znaczenie dla giełdy w Szanghaju i ShenZhen (中证锐联基本面50指数).

 

Xiang Gang (Hong Kong) HangSeng Index- HSI.HK/HSZS恒生指数      +23,484.279  ⇧+0.56%  +2.98%

Najważniejszy indeks giełdy skupia 50 największych spółek tam notowanych.                                         

HangSeng Composite Index- HSCI.HK恒生综合指数                                     +3,228.31  ⇧+0.25%  +3.57%

Indeks obejmujący spółki stanowiące ok. 95% kapitalizacji giełdy.                                                                                   

HangSeng China Enterprises- HSCEI.HK/GQZS国企指数                           +9,504.920  ⇧+0.61%  +4.24%

Indeks chińskich spółek notowanych na tamtejszej giełdzie.                                                                                 

HangSeng China-Affiliated Corporation – HSCCI.HK/HCZS红筹指数.          +3,534.630  ⇧+0.62%  +3.76%

Indeks największych chińskich spółek zarejestrowanych poza Chinami w tym w rajach podatkowych (offshore), a notowanych na giełdzie w Xiang Gang/Hong Kongu

 

TaiWan Weighted Index- TAIEX.Y9999/TWSE/XTAI台湾加权指数                -9,698.92  ⇩-0.32%   +5.03%

Główny indeks giełdy obejmujący wszystkie notowane tam spółki.                                                                  

平均汇率 Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB (piątek, 27.03.2020)

 

100英镑GBP = 857.82人民币 RMB                

100欧元EUR = 777.87 人民币 RMB

100美元US$ = 704.27人民币 RMB

100 港HG$ = 90.84人民币 RMB 

100 澳门元MOP$ = 88.58人民币 RMB

100 新台币NT$ = 23.42 人民币 RMB      

100 波兰兹罗提 PLN = 172.61人民币 RMB

100人民币 RMB = 57.88 波兰兹罗提 PLN       

社会 Społeczeństwo 生活方式 Lifestyle 

Duńska firma doradcza Glocalities przeprowadziła w Chinach ankietę na temat zmian w obszarze deklarowanych wartości społecznych i poziomu zaufania wobec władz w kontekście ostatnich doświadczeń związanych z epidemią koronawirusa. Badanie przeprowadzone na grupie 2022 osób wykazało, że:

  • Rośnie uznanie wobec zachowań poprawnych, zgodnych z obyczajem i kulturą;
  • Maleje tolerancja wobec zachowań indywidualistycznych, wzrasta uznanie dla działań kolektywnych;
  • Rośnie uznanie dla porządku społecznego i zorganizowanego życia;
  • Wzrosło zaufanie do współobywateli, pracowników instytucji rządowych, ale także do edukacji i chińskich firm;
  • Zwiększyło się uznanie dla tych którzy przyczyniają się do ochrony porządku i zdrowia społecznego;
  • Istnieje duże prawdopodobieństwo, ze podobne trendy będą obserwowane także wśród innych społeczeństw dotkniętych epidemią;

Wbrew zapowiedziom wielu zagranicznych komentatorów Chińczycy (ci z Pekinu) trzymają się mocno. I trzymać się będą.

军事 Armia

Chyba faktycznie życie wraca do normy. Z chińskim charakterem. Dowód? Proszę. 上海市民防办公室 Biuro Obrony Cywilnej Szanghaju po naradzie, która miała miejsce w minionym tygodniu zatwierdziło budowę 108 nowych schronów przeciwlotniczych i stworzenia 37 miejskich ośrodków szkoleniowych obrony cywilnej. W efekcie narady przyjęto również plan stworzenia nowego systemu obrony przeciwlotniczej miasta w oparciu o najnowsze technologie wojskowe. Widać, że walka z wirusem spowodowała u wielu bojowe wzmożenie. Za kilka lat nawet najmniejszy wirus nie wślizgnie się do miasta. No, bo władze Szanghaju nie spodziewają się innej inwazji…?

PS. Przy okazji weryfikowania tej informacji dowiedziałem się, że w Szanghaju działa Muzeum Obrony Cywilnej. Taka sytuacja. Mój pan od przysposobienia obronnego byłby wniebowzięty.

中国世界  Chiny & świat

Bill Gates uważa, że jedyną skuteczną metodą walki z rozprzestrzeniającym się koronawirusa jest ta zastosowana w Chinach, Korei, czy ostatnio we Włoszech: powszechna samokwarantanna, tak zwany „lockdown”. Współtwórca Microsoft zakłada, że te drastyczne środki powinny być wprowadzane wszędzie tam gdzie pojawia się COVID-19 przez okres od 6 do 10 tygodni. Gates zgadza się z opinią, że metody zastosowane przez Chiny są ekstremalne, ale okazują się być skuteczne. Wszędzie tam, gdzie je zastosowano udaje się znacznie ograniczać liczbę zarażeń, ludzie przejmują kontrolę nad sytuacją.

Doktor Anthony Fauci, szef doradców medycznych prezydenta Trumpa i dyrektor National Institute of Allergy and Infectious Diseases stwierdził, że Włochy zostały szczególnie mocno dotknięte pandemią koronawirusa, ponieważ kraj ten odwiedza duża liczba chińskich turystów! No cóż. Chińscy turyści są źródłem dochodów branży turystycznej całego świata, stanowiąc zarazem podstawę dynamicznego rozwoju rynku marek luksusowych. Nawiedzają licznie nie tylko Włochy, ale również wszystkie te państwa, dla których stanowią istotny element w rachunku ekonomicznym. Stany Zjednoczone nie stanowią tu wyjątku.

Zupełnie inne w charakterze informacje przedstawił profesor Giuseppe Remuzzi, dyrektor Mario Negri Institute for Pharmacological Research z Mediolanu. Profesor zakomunikował, iż wedle danych, które przeanalizowano podczas badań nad początkami epidemii we Włoszech pierwsze przypadki nietypowego zapalenia płuc zarejestrowano tu już na początku listopada 2019 roku. Wcześniej niż pierwszy znany obecnie przypadek zarejestrowany w WuHan. Profesor Remuzzi podkreśla, iż nie zamierza determinować, czy Chiny były, lub nie były miejscem, w którym wirus się ujawnił w formie epidemii, ale, że wirus ten był prawdopodobnie obecny w wielu miejscach świata znacznie wcześniej, niż zdano sobie sprawę z jego istnienia, jak i zagrożenia jakie ze sobą niesie.

Profesor Giuseppe Remuzzi / Zdjęcie: scmp.com

[Red.: Ciekawy to czas, kiedy lekarze bądź biorą się za politykę, bądź muszą pogodzić się z faktem, że ich kompetencje i osiągniecia oceniane będą poprzez pryzmaty polityczne. Ta kwestia, jak i charakter dyskusji w mediach klasycznych i mediach społecznościowych, gdzie większość pary idzie w szukanie winnych, a nie w poszukiwanie i implementację efektywnych rozwiązań, sprawiają, że w mojej głowie nieustannie pobrzmiewa:

„Niech rozsądzi nas kapusta!”

„Co, kapusta?! Głowa pusta?!”

A kapusta rzecze smutnie:

„Moi drodzy, po co kłótnie,

Po co wasze swary głupie,

Wnet i tak zginiemy w zupie!”

„A to feler” –

Westchnął seler.

I nie chodzi mi o to, że za chwile wszyscy zginiemy, przepadniemy, pochłonie nas epidemia. Nie pochłonie. Świat sie nie skończy. Ale będzie inny, pewnie trudny. Na tą inność i trudności powinnismy się przygotowywać teraz, na nie zachowywać energię, przeciw nim konsolidować.]

书籍 Książki 报告 Raporty 分析 Analizy  

Albert Borowiecki proponuje:

Fujian’s Tulou. A Treasure of Chinese Traditional Civilian Residence. Huang Hanmim. 2020. Springer. 340 stron

Ileż można czytać o polityce, ekonomii, bezpieczeństwie narodowym, itp….? Dzisiaj polecam coś z zupełnie innej bajki. Historia i tajemnice tulou, czyli najczęściej wielopiętrowych, owalnych budynków-twierdz, będących znakiem rozpoznawczym architektury mniejszości Hakka i spotykanych głównie w prowincji Fujian. W tej bogato ilustrowanej zdjęciami książce zapoznamy się z historią powstania tulou, ich różnorodnymi formami, metodami budowy, funkcjami obronnymi, warunkami życia wewnątrz oraz współczesnymi próbami zachowania tego skarbu dziedzictwa narodowego.

Rule of Law in China. A Ten-year Review (2002-2012). Li Lin. 2019. Springer. 300 stron

Jak to właściwie jest z tym prawem w Chinach? Czy są tam “rządy prawa” czy „rządy przy pomocy prawa”? Jak wygląda obecny stan systemu prawnego w Chinach? Jakie były początki? Jakie stoją przed nim główne wyzwania? Jak zmieniał się system ten na przestrzeni czasu? Analiza zmian w latach 2002-2012 pokazuje jak wiele wysiłku włożyły Chiny w tworzenie systemu prawnego po uzyskaniu członkostwa w WTO (2001) i w jakim kierunku będą w tym obszarze podążały.

The Illegal Wildlife Trade in China. Understanding the Distribution Networks. Rebecca W. Y. Wong. 2019. Palgrave Macmillan. 180 stron

Rzecz jak najbardziej na czasie biorąc pod uwagę możliwą (choć wciąż nie potwierdzoną naukowo) transmisję COVID-19 z dzikich zwierząt na człowieka. Podkreślam, że chodzi o nielegalny handel, zwalczany przez rząd chiński. Autorka analizuje w jakim zakresie i dlaczego popyt na żywe i martwe dzikie zwierzęta generuje tradycyjna medycyna chińska, kolekcjonerstwo, ekstrawaganckie obyczaje kulinarne (niekoniecznie tradycyjne) i hobbystyczna hodowla egzotycznych zwierząt, jaki wpływ na przemyt ma położenie geograficzne Chin, jakie problemy napotyka próba powstrzymania szmuglu na granicach, etc. W konkluzji Rebecca W.Y. Wong określa i proponuje wprowadzenie dodatkowych środków zaradczych.

Implementing Grand Strategy Toward China. Twenty-Two U.S. Policy Prescriptions. Robert D. Blackwill. 2020 Council on Foreign Relations. 84 strony

Raport jednego z wielu amerykańskich think-tanków i różnorodnych agend rządowych w USA próbujących nakreślić wizję przyszłych stosunków na linii USA-Chiny. Polecam tę publikację z trzech powodów. Po pierwsze raport ten jest reprezentatywny w swych propozycjach kształtowania amerykańskich działań wobec Chin. Po drugie napisał go nie byle kto. Robert D.Blackwill to były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego (za czasów George’a W Busha), były analityk RAND, były ambasador USA w Indiach. Po trzecie raport ten w najbardziej jawny i bezpośredni sposób nawołuje do zmniejszenia zaangażowania USA w Europie (zwłaszcza militarnego) i wręcz deklaruje konieczność „poczynienia pewnych ustępstw na rzecz Moskwy”, by pozyskać przychylność Rosji w walce z Chinami. Co to może oznaczać dla Polski, która z militarnego partnerstwa strategicznego z USA uczyniła swój (jedyny chyba) filar polityki zagranicznej?

 

Liang Z. Andrzej {梁安基}

上海,中国Shanghai, Chiny

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

Aix en Provence, Francja

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 14/2020 www.chiny24.com

 

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button