Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (35/19),

czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

Co nowego w polityce?

W polityce nie ma wakacji, a już szczególnie ostatnimi czasy, obfitującymi w wydarzenia większego i mniejszego kalibru. A tu uwagę przykuwa choćby wymiana „ciosów” między Chinami i USA, sparing który trwa w najlepsze. Trump nałożył cła na cały chiński import, przy czym podwyższył poprzednio ustanowione taryfy (te wartości 250 mld USD z 25% do 30 %, a te wartości 300 mld USD z 10% do 15%). Chiny odpowiedziały tym samym i już cały import ze Stanów Zjednoczonych jest objęty wyższymi cłami  Obie strony wyczerpały w ten sposób „amunicję celną”.  Trump twierdzi, że Chiny bardzo nalegają na wznowienie rozmów handlowych, a środkiem do celu są rozliczne rozmowy telefoniczne prowadzone między negocjatorami obu stron. Uważa, że porozumienie jest możliwe, ale jednocześnie co kilka dni wzywa amerykańskie firmy do wycofania inwestycji z Chin i nalega na ich powrót „z produkcją” do USA. Ostatnio taki apel skierował do General Motors. Z drugiej strony jego administracja opóźnia wprowadzenie wyższych cel na część produktów importowanych z Chin do 15 grudnia.

W oku cyklonu, czy to jest oko cyklonu samo w sobie?

W tym samym czasie raz twierdzi, że prezydent 习近平 Xi Jin Ping jest największym liderem w historii Chin (która według niego liczy sobie jakieś 200 lat), aby wkrótce nazywać go największym wrogiem USA. Trudno się w tym wszystkim połapać. Zdaje się, że jedno co pewne, to gwałtowność reakcji prezydenta Trumpa w trudnych sytuacjach. Generalnie coraz mniej tu pola na jakiekolwiek racjonalne oceny i przewidywania. Może będzie burza, a może jej nie będzie.

Tymczasem rząd chiński, czyli 国务院 Rada Państwa pracuje spokojnie nie ulegając huśtawce emocji. Zwracają uwagę dwa dokumenty opublikowane przez Radę Państwa w ostatnich dniach. Pierwszy to przyjęcie planu utworzenia z 深圳 Shenzhen (prowincja Guangdong) modelowej socjalistycznej strefy ekonomicznej, zintegrowanej gospodarczo i kulturowo z Hong Kongiem oraz Makao. Do 2050 roku Shenzhen ma stać się globalną marką. Już teraz to miasto -specjalna strefa ekonomiczna – jest chińską Doliną Krzemową, a także ważnym centrum finansowym południowych Chin Kontynentalnych (giełda). Obserwatorzy zastanawiają się czy za decyzją Rady Państwa nie stoi wola pomniejszenia i ograniczenia roli Hong Kongu w perspektywie najbliższych 30 lat. Być może. Jednak podobny – drugi ze wspomnianych – dokument Rady Państwa dotyczy上海Szanghaju, który stać się ma modelowym, socjalistycznym miastem i strefą, centrum finansowym i gospodarczym delty rzeki 长江 Changjiang (Yangtze), a zarazem całych Chin. To zdecydowanie plany długofalowe. Być może jest to zapowiedź kolejnej fazy rozwoju niegdysiejszych stref ekonomicznych, utworzonych za sprawą i dzięki staraniom Deng XiaoPinga i jego współpracowników, które dały asumpt do zbudowania potęgi ekonomicznej państwa. Ten model wyczerpał się już w swojej pierwotnej formie. Czas na wersję 2.0. Jakby nie było, już teraz wiadomo (zgodnie ze stara deklaracją ideowo-programową) „o co walczymy, dokąd zmierzamy”.

Bliższej perspektywy dotyczą kolejne decyzje rządu. Chodzi mianowicie o decyzję o utworzeniu kolejnych 6 stref wolnego handlu, tym razem w prowincjach 山东Shandong (wsch. Chiny, wybrzeże), 江苏Jiangsu (wsch. Chiny, wybrzeże), 广西Guangxi (płd.-środkowe Chiny, wybrzeże), 河北Hebei (okalająca Pekin, płn. Chiny, wybrzeże), 云南Yunnan (płd.-zach. Chiny, graniczy m.in. Wietnamem i Laosem) i 黑龙江Heilongjiang (płn.-wsch. Chiny, graniczy z Rosją). Pierwsza strefa wolnego handlu (osobisty koncept premiera Li KeQianga) została utworzona we wrześniu 2013 roku. Sześć lat doświadczeń pozwoliło rozszerzyć projekt na 11 lokalizacji (m.in. w prowincjach 广东Guangdong -płd. Chiny, 福建Fujian- płd. wsch. Chiny czy 四川Sichuan- płd. zach. Chiny i湖北 Hubei – środkowe Chiny). Najnowsza decyzja Rady Państwa zwiększy liczbę stref wolnego handlu do 18. To  zarówno kolejny etap reform zmierzających do większego otwarcia gospodarki Chin na świat, ale również sposób na przyciągnięcie inwestorów i ożywienie lokalnych ekonomii. Każda metoda jest dobra, jeśli okazuje się skuteczna.

经济 Gospodarka

国家统计局 Państwowe Biuro Statystyki opublikowało dane nadające nieco optymistycznych barw obrazowi coraz silniej skołatanej gospodarki. W lipcu wyhamował spadek zysków w przemyśle, wynosząc rok do roku „tylko” 2.6% w porównaniu z czerwcem, kiedy to w porównaniu z analogicznym okresem 2018 roku wyniósł 3.1%. Poprawę odnotowano głównie dzięki zwiększeniu wydatków na inwestycje publiczne. Jednak wystarczy spojrzeć na sytuację w dłuższej perspektywie, a optymizm pryska. W okresie od stycznia do lipca zyski w przemyśle spadły o 1.7% w stosunku do roku 2018. Pocieszającym jest spowolnienie tego trendu (między styczniem, a czerwcem spadek zysków wynosił 2.4%). Istnieją zatem powody, aby zakładać, że chiński przemysł zamknie ten rok na plusie. Pamiętać należy jednak, że gospodarka chińska podlega dużym ciśnieniom, popyt rynkowy zmniejsza się, a ceny produktów przemysłowych spadają. Zyski przedsiębiorstw są wciąż niepewne, podlegają dużym wahaniom. Stagnacja gospodarki jest coraz bardziej widoczna. Wskaźnik aktywności przemysłowej PMI w sierpniu wyniósł 49,5. To trzeci z rzędu miesiąc, kiedy indeks ten spada poniżej 50 pkt, co świadczy o zmniejszaniu się aktywności przemysłowej w gospodarce ChRL.

Rynek nie znosi pustki. Z jednej strony z Chin wycofują się międzynarodowe sieci supermarketów takie jak Carrefour, Metro, Tesco, Marks & Spencer (wycofał się z Polski w zeszłym roku), Home Depot, Amazon, czy Best Buy. Firmy te tłumaczą swoje decyzje trudnościami w dopasowaniu oferty i modelu obsługi klienta z potrzebami i wymogami chińskich konsumentów, co powoduje, że sieci nie wytrzymują konfrontacji z miejscową konkurencją. Tymczasem znany świetnie w Polsce niemiecki Aldi otworzył dwa pierwsze sklepy w Szanghaju. Z kolei 27 sierpnia prawdziwe „oblężenie” przeżył supermarket amerykańskiej sieci sprzedaży hurtowej COSTCO, której model biznesowy zbliżony jest do tego znanego nam z Metro (Makro Cash and Carry). COSTCO zamierza kierować swoja ofertę w Chinach do osób, które wykupią specjalne karty członkowskie: podstawową za min. 199 RMB rocznie (ok. 110.7 PLN) i rozszerzoną za 299 RMB rocznie (ok. 166.3 PLN) pozwalającą dokonywać zakupów jej właścicielowi wraz dwiema osobami towarzyszącymi, a także korzystać ze zniżek i promocji. Przewidywane są też karty rodzinne uprawniające do wejścia posiadacza karty wraz z 6 towarzyszącymi osobami.

Foto: IC Photo

„Szturm” pierwszego dnia  (Foto: Weibo)

W sklepach COSTCO towary dostępne są wyłącznie w opakowaniach hurtowych. Pierwszego dnia działania pierwszego sklepu COSTCO w Szanghaju, z uwagi na natłok chętnych oraz bezpieczeństwo klientów wydzierających sobie (dosłownie!) sprzedawane towary, ograniczono ilość wpuszczanych jednorazowo osób do 2,000. Na wejście do sklepu trzeba było czekać w kolejce około 4 godzin, zaś na wolne miejsce na parkingu ‘tylko” 3 godziny. Pierwsi szczęśliwcy czekali w kolejkach do kas 2 godziny. COSTCO oprócz artykułów spożywczych i przemysłowych rożnego rodzaju, oferuje także luksusowe produkty, w tym biżuterię m.in. takich marek jak Prada, Burberry czy Chanel. Wszystko w atrakcyjnych cenach.  Przed siecią stoją bardzo duże wyzwania. Silna tutejsza konkurencja, konieczność dostosowana się do bardzo zmiennych upodobań lokalnych chińskich konsumentów, rosnąca w siłę rola zakupów przez Internet (a zatem poprzez smartfony), to tylko najważniejsze „linie frontu” w walce o utrzymanie klienta.

W Chinach COSTCO będzie musiało zmierzyć się z inną amerykańską siecią, czyli z Walmart Supermarket, która całkiem nieźle radzi sobie tu od 1996 roku. Jak na razie zarząd COSTCO nie ujawnił założeń swojej strategii zdobywania rynku chińskiego. Wiadomo, że firma będzie koncentrować się na relatywnie bogatym rejonie delty rzeki 长江 Changjiang (Yangtze). Pierwszym celem firmy jest pozyskanie w Szanghaju 100,000 członków – posiadaczy kart dokonujących regularne zakupy, co pozwoli na pokrywanie kosztów działania tego pierwszego chińskiego sklepu sieci. Premiera COSTCO w Chinach była niewątpliwym sukcesem. Ale to samo obserwowaliśmy w przypadku sieci wymienionych na początku tej notki. Wszystkie one po kilku, kilkunastu latach walki o chiński rynek opuszczają Państwo Środka na tarczy. Jakie będą koleje COSTCO w Chinach? Przekonamy się za … kilkanaście lat.

Kobieta zmienną jest. Rynek też. Sprzedaż samochodów elektrycznych w Chinach, spadła w lipcu o 4.7% do 80,000 szt. Według informacji中国汽车工业协会简称中汽协会 Chińskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów to najmniejsza ilość aut elektrycznych sprzedanych w jednym miesiącu od 2017 roku. Spada nie tylko sprzedaż, ale też produkcja elektrycznych aut (w lipcu o 4.8%) i o napędzie hybrydowym (o 13.2%). Stowarzyszenie upatruje przyczyny takiej sytuacji w obniżaniu rządowych subwencji i dopłat tak do ich produkcji jak i sprzedaży samochodów o napędzie elektrycznym i hybrydowym.

Sytuacja na chińskim rynku motoryzacyjnym nie zniechęca jednego z największych deweloperów 中国恒大地产集团有限公司China Evergrande, który poprzez swoją spółkę zależną中国恒大健康Evergrande Health zamierza dodatkowo zainwestować 6.06 mld RMB (ok.3.37 mld PLN) w drugiej w dalsze prace nad własnym samochodem elektrycznym. Prace nad nim trwają od czerwca 2018 roku. Jak do tej pory projekt pochłonął 14.03 mld RMB (ok. 7.8 mld PLN). Środki te przeznaczono miedzy innymi na przejęcia krajowych i zagranicznych firm z branży. Efekty działań chińskiej spółki, czyli pierwszy model opracowany przez Evergrande Health zaprezentowany ma być podczas targów motoryzacyjnych w Genewie w marcu 2020. Cel firmy jest prosty: konkurować z Teslą. Jak na razie nie są znane dane dotyczące pojazdu Evergrande, nie wiadomo też gdzie będzie zlokalizowana produkcja tego auta. Konkurencja na tym rynku jest z pewnością coraz ostrzejsza. O tym kto ją wygra zdecydują klienci.

国家卫生委员会Państwowa Komisja Zdrowia oraz 国家医疗保障局 Państwowe Biuro Ubezpieczeń Medycznych ostrzegło producentów najbardziej popularnych leków przed wprowadzeniem zbyt wysokich podwyżek ich cen. Ostrzeżenie jest efektem analizy zmian cen 3,200 medykamentów w okresie ostatnich 4 lat. Odpowiednie ograny instytucji rządowych wydały walkę firmom farmaceutycznym, które monopolizują lub dominują rynek i manipulują nim. Przypadki takie będą surowo karane. Od czerwca 2015 roku rząd uwolnił ceny na leki, za wyjątkiem specyfików anestezjologicznych i psychotropowych. W przypadku 70% farmaceutyków ceny ich wzrosły w niewielkim stopniu w ciągu minionych 4 lat, jednak ponad 200 najbardziej popularnych i stosowanych w nagłych przypadkach leków podrożało w sposób rażący i nieuzasadniony. W Chinach korporacje farmaceutyczne korzystają z wolności rynkowej jak się da. Ale ta wolność w ich przypadku przechodzi do przeszłości. Zdaje się, że z korzyścią dla chorujących.

技术Technologie   

Od wielu lat w chińskim Internecie od strony komercyjnej panuje Wielka Trójka: 阿里巴巴集团 Alibaba, 腾讯控股有限公司 Tencent i 百度公司Baidu. Potwierdza to najnowsza lista 100 największych chińskich firm internetowych roku 2019 przygotowana przez 工业和信息化部 Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnej oraz organizację 中国互联网协会Internetowe Społeczeństwo Chin.  Dochód chińskich firm internetowych w 2018 roku wyniósł ponad 2.75 bln RMB (ok.1.53 BILIONA! PLN), co stanowi wzrost o 1 bln RMB  w stosunku do roku 2017. Firmy internetowe były właścicielami blisko 80,000 patentów, a na badania i rozwój wydały w 2018 roku 153.87 mld RMB (ok. 556.2 mld PLN), co stanowi wzrost o 45.1% w porównaniu z rokiem 2017. Tuż za podium wśród liderów rynku internetowego ChRL znalazły się między innymi: 京东叁佰陆拾度电子商务有限公司JD com., 蚂蚁金融服务集团  Ant Financial Services Group (należąca do Alibaby), 网易公司 NetEase Inc., 美团网 拼多多Meituan Dianping Inc., 字节舞动科技有限责任公司Byte Dance, 360安全技术360 Security Technology, 新浪公司 Sina Co.  Jak widać Chiny nie tylko produkcją stoją.

Starcie technologiczne (bo już nie tylko handlowe) Stanów Zjednoczonych z Chinami trwa w najlepsze. W maju 华为技术有限公司Huawei wraz z blisko 70 spółkami zależnymi trafił na tzw. czarną listę rządu amerykańskiego. Oznaczało to dla tych podmiotów odcięcie od amerykańskich dostawców, którzy dla ewentualnej dalszej współpracy z Chińczykami musieli uzyskać zgodę tamtejszego rządu (rzecz dotyczyła miedzy innymi Intela, Qualcoma i Google). Tuż po ogłoszeniu embarga ludzie Donalda Trumpa zmienili pierwotne twarde dictum uruchamiając jego karencję do 19 sierpnia, która właśnie została przedłużona do 19 listopada. Wiadomo bowiem kogo w pierwszej kolejności dotkną te sankcje skierowane przeciwko Huawei, czy raczej chińskiej przewadze nad USA w obszarze 5G. Stracą przede wszystkim amerykańscy dostawcy chińskich firm. Zdawszy sobie z tego sprawę Amerykanie próbują, przynajmniej częściowo, utrzymać rynki zbytu w Chinach. Ale każda decyzja niesie za sobą określone konsekwencje. Cios Trumpa, celnie wymierzony w chińską branżę telekomunikacyjną spowodował, iż firmy z ChRL rozpoczęły zintensyfikowane działania mające na celu… uniezależnienie się od dostawców amerykańskich. I robią kolejny krok w tym kierunku. Pisaliśmy o własnym systemie operacyjnym dla smartfonów 华为Huawei. W minionym tygodniu koncern przedstawił z kolei najszybszy na świecie półprzewodnikowy procesor dla urządzeń sztucznej inteligencji昇腾910-AI处理器 Ascend 910. Wprowadzenie do produkcji tego procesora oznacza tylko jedno: kolejne źródło zysków amerykańskich firm wyschnie niebawem. Definitywnie.

Foto: Huawei

Na niedawno zakończonych targach中国国际智能产业博览会 Chongqing Smart China Expo 2019, spółka 腾讯公司Tencent zaprezentowała dwa nowe zastosowania dla należącej do niego wielofunkcyjnej platformy społecznościowej 微信WeChat. Istniejąca funkcja płatności mobilnej 微信支付WeChat Pay (dziennie dokonuje się za jej pośrednictwem ok. 1 mld transakcji) została wzbogacona o możliwość płacenia przy wykorzystaniu systemu rozpoznanie twarzy, nazwanego FacePay. Nie chodzi tu wyłącznie o potwierdzenie płatności wizerunkiem (zamiast cyfrowego kodu, odcisku palca, czy wzorowi naczyń krwionośnych dłoni), ale o powiązanie danej twarzy z określonym kontem, zweryfikowanie stanu posiadanych środków i dokonanie określonej transakcji/płatności.

Foto: tech.sina.com.cn

Tencent przedstawił na targach również nową wersję aplikacji WeChat dla kierowców. Aplikacja ta nie wymaga obsługi ekranu dotykowego, zawiaduje się nią bowiem za pomocą głosu. Rozwiązanie opracowano we współpracy z jednym z czołowych producentów samochodów, państwową firmą 重庆长安汽车股份有限公司 Chang’an Automobile Group. Przedstawiciele Tencenta prezentując to rozwiązanie podkreślali, że spółka podpisała porozumienia i umowy dotyczące opracowania samochodu autonomicznego z 21 podmiotami, w tym z  BMW, Mercedes-Benz, czy Audi.

Spółka华米(北京)信息科技有限公司Huami Technology, notowana na giełdzie w Nowym Jorku, czołowy producent smart watchy, dostawca m.in. Xiaomi zaprezentował najnowszą linię inteligentnych zegarków, w której znalazły się modele  Amazfit GTS, Amazfit Sports Watch 3 i Amazift X. Jedną z najistotniejszych przewag zegarków Hami nad konkurencją jest żywotność stosowanych baterii. Jedno ładowanie smart watcha Huami starcza na ponad 24 dni intensywnego używania, lub 45 dni w opcji „stand by”. W swoim segmencie rynku spółka zajmuje drugie miejsce w Chinach po Huawei. Jeśli chodzi o funkcjonalności wyprzedza te proponowane przez Apple Watch o ponad rok. Najnowsze smart watche Huami posiadają między innymi wbudowany chip, który umożliwia płacenie za pomocą zegarka za transport publiczny w 255 miastach w całych Chinach.

Foto: Amazfit             

W drugim kwartale br. Amazon sprzedał 6.6 mln szt. inteligentnych głośników (smart speakers), zajmując w tej kategorii pierwsze miejsce na świecie. Na drugim miejscu – niespodzianka – znalazło się 百度公司 Baidu z 4.5 mln szt. sprzedanych głośników, wyprzedzając Google – 4.3 mln szt. Na czwartym miejscu jest, 阿里巴巴集团 Alibaba – 4.1 mln szt., a na piątym 小米Xiaomi – 2.8 mln szt. Kolejny rynek zdominowany przez chińskich producentów. Interesujący jest fakt, że Baidu sprzedaje swoje głośniki wyłącznie na rynku chińskim, a Google na całym świecie.

 

阿里巴巴集团Alibaba jest hegemonem handlu internetowego i robi wszystko, aby utrzymać status quo. Spółka zawarła w minionym tygodniu umowę o przejęciu za 14.3 mld RMB (ok. 7.96 mld PLN) spółki e-commerce 网易考拉Kaola zależnej od firmy internetowej网易公司NetEase. Kaola, podobnie jak T-mall Global stworzony przez Alibabę, oferuje towary ponad 5,000 znanych marek z 80 krajów świata. Przejmując te platformę Alibaba przejmuje oczywiście klientów konkurenta wzmacniając swoją pozycję na detalicznym rynku towarów importowanych. Dla małych nie ma tu miejsca.

银行, 金融, 股票交易所Banki > Finanse > Giełdy

Nadal rośnie stosunek wielkości zadłużenia gospodarki do nominalnego PKB, co wykazują niezbicie najnowsze dane podane przez 国家金融发展研究院 Państwowy Instytut dla Finansów i Rozwoju wraz z中国社会科学院经济研究所 Instytutem Ekonomii Chińskiej Akademii Nauk Społecznych. Na koniec drugiego kwartału br. zadłużenie stanowiło 249.5% PKB ChRL, a to o 0.7% więcej niż na koniec pierwszego kwartału (248.8%). Wszystko poprzez pakiety stymulujące i stabilizujące gospodarkę. To cena wpompowania pieniędzy miedzy innymi w duże projekty infrastrukturalne. A te zawsze pochłaniają wielkie sumy, które zwracają się powoli i nie zawsze bezpośrednio.

Stało się: Japonia wyprzedziła Chiny pod względem wartości posiadanych amerykańskich obligacji skarbowych. Według Departamentu Skarbu USA na koniec czerwca Chiny miały ich 1.1125 bln USD (ok. 443 bln PLN), a Japonia 1.1229 bln USD (ok.447.1 bln PLN). Sytuacja taka ma miejsce po raz pierwszy od maja 2017 roku i jest niewątpliwie efektem starcia handlowego między USA, a Państwem Środka. Chiny powoli i systematycznie zmniejszają poziom swojego zaangażowania w obligacje skarbowe Stanów Zjednoczonych.  

Giełdy

Miniony tydzień był pełen niepewności i wahań nastrojów inwestorów, a co za tym idzie również indeksów. Z jednej strony obawy związane z coraz częściej zapowiadaną (i przewidywana) recesją, która ma dotknąć nie tylko Chiny, ale i ekonomię w skali globalnej. Z drugiej pozytywne sygnały, że są szanse na dalsze negocjacje amerykańsko-chińskie, że Chiny nie chcą eskalować sporu. Na razie nie ma co marzyć o spokojnych sesjach giełdowych.                    

                                                                                             Piątek 30.08.  Tydzień26.-30.08.

Shanghai Composite Index – SSEC证综合指数                 2,886.24  -0.16%     -0.39%   

Indeks wszystkich spółek notowanych na tej giełdzie

Shanghai 50 – 上证50                                                           2,872.40   0.59%      -1.54%

50 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie

China Securities 沪深300指数                                              3,799.59   0.25%      -0.56%

300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Shanghai i Shenzhen

China Securities 500 Index- 中证500 small-mid cap            4,886.49  -0.97%     -0.03%

500 spółek o największej kapitalizacji (z wyjątkiem 300 w/w) -małych i średnich firm)

Shenzhen Component Index – SZSC1 深证成指                9,365.68  -0.35%      0.03%

Główny indeks giełdy skupiający 500 największych spółek.

Shenzhen ChiNextPrice Index – CHINEXTP 创业板指        1,610.90   -0.61%     -0.29%

Indeks nowych, młodych spółek–chiński Nasdaq

Shenzhen Composite Index – SZSE/SZSC 深证综指          1,579.25   -0.74%     0.03%

(深圳证券交易所综合股价指数, 称深证综指) Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie. 

Shenzhen – SZSE100 深证100R指数                                   5,327.96   0.23%      0.38%

100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie

 

HongKong Hang Seng Index恒生指数                           25,724.730   0.08%     -1.74%

Najważniejszy indeks giełdy skupia 50 największych spółek tam notowanych. Obejmuje blisko 60% kapitalizacji całej giełdy.     

Hang Seng Composite Index恒生综合指数                       3,463.96   0.28%       -0.99%

Indeks obejmujący spółki stanowiące ok. 95% kapitalizacji giełdy.

HongKong Hang Seng China Enterprises国企指数      10,083.200    0.91%       -1.09%

Indeks chińskich spółek notowanych na tamtejszej giełdzie

HongKong HangSeng China-Affiliated Corporations      4,155.880    0.50%       -1.28%

Red Chip 红筹指数  Indeks największych chińskich spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych 68(offshore) a notowanych na giełdzie w Hong Kongu

 

Taiwan Weighted Index台湾加权指数                          10,618.05    1.49%         0.76%

Główny indeks giełdy obejmujący wszystkie notowane tam spółki

Notowania walutKurs średni (piątek,30.08.2019) 

100美元US$ = 708.79人民币 RMB ¥                                                                          

100欧元EUR = 786.61 人民币 RMB ¥                    

100 港HG$ = 91.36 人民币 RMB ¥                    

100 澳门元MOP$ = 91.62人民币 RMB ¥               

100 新台币NT$ = 22.79 人民币 RMB ¥                          

100 波兰兹罗提 PLN = 179.97人民币 RMB ¥          

100人民币 RMB ¥ = 55.56波兰兹罗提 PLN           

Kurs chińskiej waluty ciągle spada. W ciągu 4 tygodni aż o 1.19%. Juan osiągnął najniższy poziom wobec głównych walut od 11 lat. Choć ostatnio 中国人民银行Ludowy Bank Chin zahamował tę tendencję, to jednak za 1 dolara amerykańskiego trzeba zapłacić więcej niż 7 RMB. Według amerykańskiej administracji to celowy zabieg, aby zniwelować wpływ podwyżek ceł uderzających w chińskie firmy eksportujące swoja produkcję do Stanów Zjednoczonych. Ale przecież jednocześnie słabnący juan uderza w chińskie firmy importujące zagraniczne towary, które z koeli są czynnikiem napędzającym konsumpcję, tak ważna teraz dla chińskiej gospodarki. Krótkowzroczna ocena biorąca pod uwagę wyłącznie własny punkt siedzenia.

Już oficjalnie 中国人民银行Ludowy Bank Chin potwierdził, iż po 5 latach badan i przygotowań jest gotowy do uruchomienia/emisji własnej krypto waluty. Nie podano konkretnej daty, kiedy ta waluta mogłaby pojawić się na rynku. Krążą plotki, że nastąpi to w listopadzie, bądź grudniu. Pierwszymi podmiotami, które uzyskają możliwość posiadania i transakcji tą walutą (czy krypto, czy raczej cyfrową?) będą  m.in.  阿里巴巴集团   Alibaba, 腾讯公司,  Tencent 中国银联, Union Pay (stowarzyszenie banków chińskich emitujące karty kredytowe), a także dwa największe banki – 中国工商银行Industrial and Commercial Bank of China oraz 中国银行Bank of China. Pilotażowym miejscem funkcjonowania nowej formy waluty chińskiej ma być Shenzhen.

Foto: cointelegraph

社会 Społeczeństwo      

Statystyka to nie tylko liczby, ale i sztuka. Widać to wyraźnie na przykładzie danych opublikowanych przez  国家统计局Państwowe Biuro Statystyki dotyczących ilości urodzin w Chinach po wprowadzeniu zliberalizowania polityki „jedna rodzina jedno dziecko”. Otóż w najnowszym raporcie na ten temat wykazano, że zapoczątkowana w 2016 polityka „jedna rodzina dwoje dzieci” odnosi sukcesy. W 2016 roku odnotowano 17.86 mln urodzin, a w 2017 już 17.23 mln (tak, to nie jest błąd). Są to – według autorów raportu – liczby znacząco wyższe niż średnia 16.44 mln urodzin w okresie 2011-2015.

Politykę jednego dziecka wprowadzono we wrześniu 1980. Zliberalizowano ją w 2014 roku, a w obliczu gwałtownego starzenia się chińskiego społeczeństwa w 2016 roku wprowadzono kolejne złagodzenia zezwalające wszystkim parom w Chinach posiadanie dwójki dzieci, a w przypadku mniejszości etnicznych właściwie dowolnej, niczym nie ograniczonej liczby potomstwa. Tymczasem jednak młode pokolenie Chińczyków bardziej sobie ceni własna wygodę jedynaków, niźli użeranie się z dzieciakami. Ci, którzy chcieliby mieć więcej niż jedno dziecko często rezygnują z marzeń w obliczu wysokich kosztów utrzymania, wychowania i odpowiedniej edukacji dzieci w ChRL. Wbrew temu co stara się sugerować Państwowe Biuro Statystyki procesy demograficzne są tak złożone, jak i bardzo rozciągnięte w czasie. Na efekty liberalizacji przepisów wprowadzonych w 1980 roku trzeba będzie poczekać wiele lat. Same zaś efekty trudne są dzisiaj do przewidzenia.

IKEA, odkąd otworzyła swoje pierwsze sklepy w Chinach, przeżywała najazd tłumów. Przy czym w większości nie byli to kupujący, ale Chińczycy szukający schronienia przed upałem lub mrozem w klimatyzowanych pomieszczeniach, ich dzieci skore do skorzystania z placów zabaw, jak również jednostki zmęczone i potrzebujące chwili krótszej, lub dłuższej drzemki, do czego idealnie nadają się eksponowane w sklepach IKEA łóżka, fotele, sofy i kanapy. Starająca się o utrzymanie swoich ogólnoświatowych standardów sprzedaży firma wprowadzała dla klientów w Chinach różne zakazy i nakazy, pracownicy IKEA budzili drzemiących i wypraszali ze sklepów. Pomimo tego rodzaju problemów na chińskim rynku IKEA od 1998 roku uruchomiła w Państwie Środka 27 sklepów i 11 centrów dystrybucyjnych w 21 miastach w całych Chinach. Kiedy na czele operacji w Chinach stanęła Polka, pani Anna Pawlak-Kulig, stwierdziła (wywiad z 22.08.), że Ikea będzie szczęśliwa móc gościć osoby, które chcą tylko zobaczyć salony firmy, a nawet uciąć sobie tu małą drzemkę na kanapie, czy materacach. Mimo całej sympatii: nowa pani dyrektor nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji swoich deklaracji. Różnice kulturowe w pojęciu tego co wolno, a co nie, są „tak duże jak stąd do Europy”. Nie wspomnę o „średnim” poziomie kultury społeczeństwa w większości pochodzenia wiejskiego. Szybciej można rozwinąć gospodarkę, niż zmienić mentalność, przyzwyczajenia, zachowania i kulturę społeczną. Wszak, jak mówił klasyk: „najpierw baza, potem nadbudowa”. I nie mylił się. Życzę sukcesów pani dyrektor i mam nadzieję, że w swojej ocenie „przeciętnego Chińczyka” mylę się bardzo.

Foto: VCG

郑文峰Zheng WenFeng, adiunkt na  中国电子科技大学 Uniwersytecie Nauk Elektronicznych iI Technologii Chin w 成都市,四川省Chengdu (stolica prowincji Syczuan), został zawieszony w prawach akademickich na dwa lata. Władze uczelni zdecydowały się odsunąć adiunkta od prowadzenia zajęć, ponieważ na wykładach i w mediach społecznościowych podważał znaczenie czterech największych wynalazków cywilizacji chińskiej: druku, papieru, kompasu, i prochu. Zwykł był wręcz usuwać z Sali wykładowej studentów, którzy nie zgadzali się z jego poglądem, iż wynalazki te nie miały przełomowego znaczenia dla dziejów ludzkości. Zheng nie zakwestionował decyzji władz uczelni, nie broni tez publicznie swoich poglądów. Czy to jest przejaw wszechobecnej cenzury, czy może jednak nadużycie wolności edukacji? Ot pytanie. Wolność bez ograniczeń to anarchia. Tak mówią.

A propos wolności. Rzecznik prasowy法律委员会 Komisji Prawa 全国人民代表大会常委会 Parlamentu potwierdził w wywiadzie, że w bliższej, czy dalszej perspektywie w prawie chińskim nie przewiduje się legalizowania związków osób LGBT, a zwłaszcza ustawowego usankcjonowania małżeństw osób tej samej płci. Małżeństwa takie nie dość, że są sprzeczne z chińską historią, tradycją, kulturą, to zarazem kłócą się ze współczesnymi uwarunkowaniami społecznymi. Chińskie prawo cywilne definiuje jednoznacznie, że maleństwo to związek między mężczyzną, a kobietą. Ciekawe, że ma to miejsce w państwie z definicji socjalistycznym, aby nie powiedzieć komunistycznym, w którym nie ma mowy o jakimkolwiek wpływie jakiegokolwiek kościoła czy religii na decyzje rządzących.

Niejednokrotnie pisałem jak ciężkie jest życie chińskiego ucznia. Ostatnio przyszedł mi z pomocą w opisie sytuacji uczniów w ChRL raport中国儿童中心Chińskiego Ogólnokrajowego Centrum Dziecka na temat rozwoju dzieci. Okazuje się, że ponad 60% badanych uczniów korzysta z pozaszkolnych zajęć edukacyjnych. Średnio jest to 6.6 godzin zajęć pozaszkolnych w tygodniu. Przy czym dwie trzecie tego czasu to zajęcia powielające się z lekcjami w szkołach. Zajęcia pozalekcyjne kosztują chińskich rodziców i opiekunów przeciętnie 9,211 RMB Yuan (ok. 5,123 PLN) miesięcznie (TAK! Średnio. Miesięcznie!). Odrabianie lekcji statystycznemu uczniowi zajmuje każdego dnia ok. 1.5 godziny. Młodzi Chińczycy mają się czym zająć od 7 roku życia, aż do ukończenia studiów. Bo potem już z górki, bo tylko praca, praca, praca….

Już siódmy rok z rzędu obywatele Chin zajmują pierwsze miejsce wśród obcokrajowców nabywających nieruchomości w Stanach Zjednoczonych. W okresie od marca 2018 do marca 2019 nabyli oni nieruchomości w USA o wartości łącznej 13.4 mld USD (ok. 53.36 mld PLN), co stanowi spadek o 56% w porównaniu z okresem wcześniejszym (2017-2018). Ponad połowa transakcji rozliczona została w gotówce (ha!). Największą popularnością wśród chińskich nabywców amerykańskich nieruchomości cieszą się apartamenty w Kalifornii (34% wszystkich transakcji, a następnie w Nowym Jorku, New Jersey, Florydzie i Teksasie. Głównym czynnikiem skłaniającym Chińczyków do nabywania nieruchomości w USA jest założenie, że to bezpieczna inwestycja, a przy okazji rozwiązanie problemu mieszkaniowego dzieci studiujących w Stanach. Dopiero w drugiej połowie przyszłego roku dowiemy się, czy chiński apetyt na amerykańskie mieszkania utrzymuje się, czy jednak zmalał pod wpływem działań Donalda Trumpa.

Żarty się skończyły, przynajmniej w Szanghaju. Miejscowa prokuratura zadecydowała, iż wszelkie przypadki molestowania i napastowania seksualnego mające miejsce w środkach transportu publicznego traktować będzie jako przestępstwo kryminalne, a nie jako wykroczenie, jak to czyniono do tej pory. Szanghajscy prokuratorzy mają nadzieję, ze wprowadzenie tej zmiany i zaostrzenie kar zmniejszy ilość tego typu incydentów, których liczba niepokojąco rośnie. Coraz częstsze są bowiem przypadki napaści o podłożu seksualnym, zwłaszcza w szanghajskim metrze.

Według danych 中华人民共和国 人力资源和社会保障部Ministerstwa Zasobów Ludzkich i Bezpieczeństwa Socjalnego, w 上海 Szanghaju obowiązuje najwyższe wynagrodzenie minimalne w kraju i wynosi 2,480 RMB (ok. 1,380 PLN). Natomiast w 北京市 Pekinie obowiązuje najwyższa w kraju stawka za godzinę pracy i wynosi 24 RMB (ok.13.35 PLN). W 7 miastach i prowincjach obowiązuje minimalna płaca na poziomie przekraczającym 2,000 RMB (ok. 1,112.40 PLN), a są to:上海 Szanghaj, 深圳市 Shenzhen, 北京市Pekin, 广东省prowincja Guangdong (płd. Chin), 天津市 Tianjin (płn. wsch. Chiny), 江苏省 Jiangsu (wsch. Chiny) i 浙江省 Zhejiang (wsch. Chiny). Wybrzeże wciąż daje szanse większych zarobków niż interior.

 党建中国共产党行动纲领 Z życia KPCh  

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym i w zgodzie z przewidywaniami 中共中央宣传部 Wydział Propagandy Komitetu Centralnego Komunistycznie Partii Chin ogłosił, iż 1 października br. w 70 rocznicę proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej w 北京Pekinie, na placu 天安门广场Tiananmen, odbędzie się wielka parada wojskowa. Prezydent ChRL, a zarazem Sekretarz Generalny KPCh中国国家主席   总书记    习近平 Xi Jin Ping wygłosi w trakcie uroczystości znaczące przemówienie. Czy będzie to przemówienie bardziej doniosłe niż wszystkie inne wygłoszone przez prezydenta Xi? Zobaczymy. Czekamy i na mowę i na paradę wojskową z niecierpliwością.

军事中国人民解放军 Armia Ludowo – Wyzwoleńcza

上海沪东中华造船(集团)有限公司是中国船舶工业集团公司Stocznia Hudong-Zhonghua w Shanghaiu należąca do China State Shipbuilding Corporation ma pełne ręce roboty w związku z zamówieniami wojskowymi. Trwają jeszcze prace kończące budowę kolejnego (trzeciego) lotniskowca dla chińskiej marynarki wojennej, a już rozpoczynają się przygotowania do budowy helikopterowca typu 075 o wyporności 30,000 DWT. Wodowanie kadłuba nowej jednostki przewidywane jest… na koniec bieżącego roku.

Foto: CCTV

Jeszcze chwila, a chińskie interesy na Morzu Południowochińskim, jak również kluczowe dla Chin szlaki morskie będą w pełni zabezpieczone przez siły ALW. Skoro Amerykanie zrezygnowali z obecności w Azji Płd.-Wsch., wchodzi tam ktoś inny. Natura nie znosi próżni.

在事件的边缘Na marginesie zdarzeń

Wszelkie zamieszki i niepokoje społeczne na świecie mają pozytywny wpływ na chińskie firmy zajmujące się produkcją sprzętu wykorzystywanego przez siły porządkowe do „kontroli nad tłumem”. Zapotrzebowanie na specjalistyczny ekwipunek policyjny, w tym gaz łzawiący oraz wszelkie zabezpieczania antydemonstracje, rośnie w niezwykle szybkim tempie. Chińskie fabryki nie nadążają z produkcją, a są ważnym dostawcą tego rodzaju sprzętu. Ocenia się, że w ciągu kolejnych 5 lat rynek ten w Chinach będzie rósł 7.4% rocznie. W 2025 roku jego wartość wynosić będzie 811 mln USD (ok. 3.23 mld PLN). Pięć lat temu w ChRL działało tylko 48 firm produkujących i eksportujących tego rodzaju sprzęt.  Obecnie jest ich ponad 130.

Pamiętaj – demonstrując pomagasz chińskiej gospodarce walczyć z amerykańskimi sankcjami. Solidarność zobowiązuje. Zawsze solidarni.

W roku 2013 雷军 Lei Jun prezes i założyciel firmy小米科技有限责任公司 Xiaomi Technology założył się z panią prezes 董明珠Dong Mingzhu z 珠海格力电器股份有限公司Gree Group – Gree Electric Appliance Co. – czołowym producentem m.in. sprzętu AGD. Lei Jun oświadczył podówczas pani Dong, że jego młodziutka firma w ciągu 5 lat osiągnie większe przychody niż Gree, funkcjonująca już od lat firma o stabilnej pozycji na rynku. Firma technologiczna rzuciła wyzwanie tradycyjnemu producentowi. Stawką zakładu, była kwota, bagatela 1 miliarda juanów (ponad 550 milionów złotych!). Minęło 5 lat, ogłoszono wyniki finansowe obu przedsiębiorstw za rok 2018. Lei Jun… przegrał. Xioami osiągnęło bowiem 174.9 mld RMB (ok. 97.28 mld PLN) przychodów, a Gree – 198.1 mld RMB (ok. 110.18 mld PLN). Do wygrania zakładu szefowi Xiaomi zabrakło ledwie 23 mld RMB (ok. 12.8 mld PLN). Pani prezes Dong okazała się wspaniałomyślna i oświadczyła, że nie zażąda wypłaty wygranej, ale w zamian proponuje podtrzymać zakład na kolejne 5 lat. Tym razem nie ujawniono jednak jaka jest stawka zakładu. 2 mld juanów? Więcej? A może udziały w firmie. Kto wie? Xiaomi agresywnie wchodzi w nowy rynek urządzeń i usług powiązanych z technologią 5G, ale jednocześnie rozszerza katalog elektronicznego sprzętu gospodarstwa domowego. Gree tymczasem oprócz swojej podstawowej dzielności (AGD, klimatyzacja, osprzęt do instalacji elektrycznych i energetycznych), próbuje swoich sił jako producent smartfonów, półprzewodników i procesorów. Żyłka hazardzisty tkwi w chińskich genach. Ale kto nie ryzykuje szampana nie pije. I w kozie nie siedzi.

Rysunek: Juniu Technology

梁老爷 洞察力 Liang Lao Ye – spostrzeżenia  

Amerykańska sieć kawiarni Starbucks Coffee zgodnie z marketingowymi standardami, obowiązującymi również w Chinach, emituje dla swoich klientów karty lojalnościowe, które między innymi upoważniają do zniżek. Mam kartę Starbucks bo bardzo lubię kakao, które serwują w swoich kawiarniach. Kawa zaś w ogóle mnie nie kręci. Jakież było moje zdziwienie, kiedy dowiedziałem się, że moja karta ważna jest wyłącznie w chińskiej sieci Starbucks, na terenie Chin Kontynentalnych, a traci swoją ważność w Hong Kongu, Makao, że o Tajwanie nie wspomnę. Mimo zmasowanych kampanii informacyjnych, kar i różnego rodzaju nacisków rządu, firmy zagraniczne wciąż nie zaliczają do Chin tego co chińskie bezsprzecznie. Hong Kong i Makao są integralną częścią ChRL od ponad 20 lat. Ostatnio, po nałożeniu ostrzegawczych kar, zagraniczne korporacje na swoich stronach internetowych przedstawiają prawidłowe mapy Chin, albo nie pokazują ich w ogóle. Może czas na kolejną akcję? Podpowiadam odpowiednim czynnikom: a może czas na powszechna akceptację w chinach Kontynentalnych płatności walutami Hong Kongu, Makao i Tajwanu? Wtedy i systemy rozliczeniowe korporacji międzynarodowych musiałyby przyjąć zasadę: jedno państwo, wiele systemów (walutowych). Dla klienta zaś sytuacja byłaby prosta i jasna:  jedna karta – jedne Chiny. Win- win situation, jak to tu mawiają tubylcy.

中国谚语 Z chińskich powiedzeń  

{五常= ++++}

玩火者,必自焚. Igrajac z ogniem – będziesz poparzony.

教授梁安基Andrzej Z. Liang  

当代中国研究所Instytut Badań Chin Współczesnych 

上海,中国Shanghai, Chiny       

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com               

 

© 2019 Wszelkie prawa zastrzeżone. www.chiny24.com.    

PS. Treści zawarte na Stronie mają charakter ogólny i nie mogą być traktowane jako stanowiące lub zastępujące jakiekolwiek porady, konsultacje czy usługi biznesowe, inwestycyjne, audytorskie, doradcze, podatkowe i inne. Aby uzyskać informacje o powyższych usługach bądź takie usługi pozyskać, należy skontaktować się z Chiny24.com.  Redakcja dokłada wszelkich starań, aby prezentowane treści, szczególnie dane liczbowe, były poprawne oraz wiarygodne. Odsyłacze, linki do informacji internetowych osób trzecich są umieszczone dla wygody użytkowników naszego serwisu. Chny24.com nie kontroluje i nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone na wspomnianych linkach/stronach osób trzecich.

Poszczególne teksty są wyrazem osobistych poglądów ich autora. Zastrzegamy także, że niektóre informacje, opinie nie zawsze i nie w pełni odzwierciedlają poglądy Redakcji "Chiny24.com", która nie ponosi odpowiedzialności za treści autora. Odzwierciedlają natomiast ideę wolności poglądów i wolności słowa.

Chiny24.com -Tertium non datur (nie ma trzeciej opcji)

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button