Wiadomości

W Chinach rozpoczął się ogólnokrajowy Tydzień Nauki

PEKIN – Minionej soboty rozpoczął się w Chinach Tydzień Nauki, w ramach którego odbędzie się ponad 100 tysięcy pomniejszych pokazów, odczytów i wykładów, które odbywać się będą na terenie całego kraju.

Tematem tegorocznej imprezy jest: "Budujmy innowacyjne państwo", a spodziewana liczba uczestników wszystkich imprez wyniesie przypuszczalnie ponad 100 milionów.

Liu Yandong, przewodnicząca chińskiej Rady Państwa, wyraziła nadzieję, że festiwal sprawi, że wielu młodych ludzi zainteresuje się nauką, co w rezultacie przyspieszy rozwój technologiczny Chin.

Pani Liu powiedziała również, że pierwszym i najważniejszym celem każdego naukowca jest czynienie życia łatwiejszym dla innych.

Tradycja odbywającego się rokrocznie Tygodnia Nauki trwa od roku 2001. We wszystkich edycjach uczestniczyło jak dotąd ponad 600 milionów obywateli.

W tym roku nacisk położony zostanie na będące aktualnie na czasie tematy: zapobieganie katastrofom żywiołowym, bezpieczne żywienie, bezpieczeństwo nuklearne i ograniczenie zużycia energii.

Organizatorzy znaleźli również czas i środki na bardziej frywolne prezentacje naukowe – w czasie trwania festiwalu można będzie zobaczyć min. tańczące roboty i modele ultra-szybkich pociągów.

Festiwal potrwa do 20 maja.

 

Źródło: China Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button