Wiadomości

Wkrótce druga ekspedycja badawcza statku “Nanhai Nr 1”

State Administration of Cultural Heritage (Państwowa Administracja Dziedzictwa Kulturalnego – podległa Ministerstwu Kultury agencja zajmująca się w Chinach konserwacją i zabytkami) zapowiedziała, że jeszcze w tym miesiącu odbędzie się druga ekspedycja badawcza, której celem będzie wydobycie porcelanowych eksponatów z odnalezionego w 1987 roku w południowej części Morza Chińskiego nieopodal miasta Yangjiang wraku statku z czasów starożytnych, który nazwano roboczo “Nanhai Nr 1”.

Ważący 5000 ton statek handlowy zbudowany został za panowania dynastii Song (960-1279 r. n.e.) i jest obecnie największa jednostką handlową, która zatonęła na chińskich wodach terytorialnych.

W 2007 roku wydobyto na powierzchnię fragmenty pokładu i kajut, które znajdują się dzisiaj w specjalnie w tym celu zbudowanym Kryształowym Pałacu w Guangdong Marine Silk Road Museum.

Podczas pierwszej wyprawy poszukiwawczej, która zakończyła się w roku 2009, archeologom udało się odnaleźć ponad 200 cennych porcelanowych dzieł sztuki. Poszukiwania prowadzono przede wszystkim w głównej kajucie statku. Kolejne ekspedycje będą miały na celu eksplorację pozostałych pomieszczeń.

Naukowcy przewidują, że na pokładzie jednostki znajduje się od 60 do 80 tysięcy podobnych eksponatów, a wydobycie ich wszystkich zajmie około 10 lat.

Podczas ekspedycji znaleziono również drewniane elementy ozdobne, które są w tej chwili jedynymi tego typu eksponatami z dynastii Song na świecie. Statek jest również dowodem na istnienie w tamtych latach szlaku morskiego łączącego Chiny ze Wschodem.

Muzeum, w którym znajdują się wydobyte dotąd części statku, otwarte zostało w 2009 roku i odwiedziło je jak dotąd ponad 400 tysięcy ludzi.

Źródło: China.org

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button