Wiadomości

Zwolnienie dyscyplinarne za policzek

ZHENGZHOU – Dwóch urzędników miejskich zostało zwolnionych dyscyplinarnie z pracy po tym jak spoliczkowali kilkukrotnie i publicznie 76 letniego rolnika za sprzedaż warzyw bez określonego przepisami zezwolenia. Poszkodowany rolnik, Zhang Quanhui, został spoliczkowany publicznie w zeszły wtorek przez dwóch urzędników miejskich, którzy chcieli powstrzymać tego 76 letniego mężczyznę próbującego sprzedawać bez zezwolenia słodkie ziemniaki i marchewkę. Zhang sprzedawał warzywa na ulicy, aby zarobić pieniądze na dalsze leczenie swojego chorego psychicznie syna.

Ponieważ incydent natychmiast wywołał ostrą reakcję przechodniów urzędnicy szybko wycofali się do służbowego samochodu zaparkowanego nieopodal miejsca, w którym doszło do opisanego przez Beijing Times zdarzenia. Zhang, pomimo wieku ruszył w pogoń za urzędnikami. Kiedy próbował utrudnić im wejście do samochodu został uderzony ponownie w twarz przez przedstawicieli lokalnej władzy.

Incydent natychmiast został nagłośniony przez internautów. 76 letni Zhang wraz z żoną szedł do Zhengzhou ponad 8 godzin, ciągnąc wózek z warzywami, mając nadzieję, że w mieście uda się sprzedać za dobrą cenę płody z przydomowego ogródka. Zhang próbował wyjaśnić urzędnikom całą sytuację. Ci jednak postanowili użyć siły wobec obojga starszych ludzi i usunąć ich z ulicy przemocą.

Obaj urzędnicy zostali wkrótce zatrzymani przez policję dzięki temu, że świadkowie zapamiętali numery rejestracyjne ich samochodu. Mężczyzna, który przejawiał większą aktywność podczas incydentu został aresztowany na 10 dni i ukarany grzywną w wysokości 500 yuanów.

Co więcej, kierownik urzędu dzielnicowego, któremu podlegali obaj urzędnicy, jak również kierownik dzielnicowego zarządu ulic zostali zwolnieni ze swoich stanowisk i będą poddani postępowaniu dyscyplinarnemu. Władze miasta Zhengzhou zwołały nadzwyczajną naradę w sobotę. W czasie tej narady ogłoszono powyższe decyzje, jak również ogłoszono rozpoczęcie prac nad wprowadzeniem w mieście regulacji dotyczących egzekwowania prawa przez urzędników.

Jest to jedna z pokazowych akcji władz lokalnych inspirowanych przez władze centralne w Pekinie. W Chinach rośnie bowiem problem rosnącego podziału na uprzywilejowanych pracowników aparatu państwowego oraz zwykłych obywateli bez “guanxi”, czyli odpowiednich koneksji  z aparatem władzy. Przedstawiciele administracji państwowej, a również ich rodziny coraz częściej dopuszczają się łamania dla swoich korzyści. Wielu tych ludzi dopuszcza się również czynów mających pokazać lokalnym społecznościom jak bardzo nieograniczone są ich możliwości, jak duża siła społeczna. Przypomina to de facto czasy feudalne, kiedy to urzędnicy cesarscy mieli niemalże nieograniczone możliwości przeprowadzania swej woli wobec niższych klas. Jest to poważny cios w wizerunek państwa głoszącego ideę równości i sprawiedliwości społecznej. Dlatego też władze centralne poprzez władze lokalne starają się uspokoić opinię publiczną, jak również zdyscyplinować urzędników poprzez takie akcje pokazowe jak ta w Zhengzhou.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button