RobotyWiadomościWiadomości

Chiny: Xiaowei, robot domowy pierwszej generacji

Chiński gigant branży AGD, Midea Group, zaprezentował swojego pierwszego robota domowego, który ma trafić do sprzedaży w drugiej połowie roku.

Midea Group to firma, o której było głośno parę lat temu, kiedy zupełnie nieoczekiwanie okazało się, że firma ta przejęła ponad 90% udziałów w niemieckiej firmie KUKA. A KUKA to światowy lider robotyki przemysłowej.

Niemcy próbowali zablokować transakcję, no ale wszystko odbywało się w realiach wolnorynkowych więc z blokowania nici. Potem domniemano, że Chińczycy kupili firmę, ale pewnie ją zmarnują, no bo przecież nie rozumieją, co robią.

Okazało się, że rozumieją.

Midea Group jest obecnie jedną z tych chińskich firm, które intensywnie rozwijają różne ścieżki robotyzacji i automatyzacji produkcji.

Ale także budują zupełnie nowe przestrzenie dla robotyki, obszary poza zastosowaniami przemysłowymi.

Przykładem tego działania jest Xiaowei, robot personalny pierwszej generacji. Podczas prezentacji, która miała miejsce 10 czerwca, firma Midea poinformowała, że robot “może działać jako lokaj, asystent rodziny, strażnik bezpieczeństwa i towarzysz zabaw technologicznych”, co stanowi tylko część jego zastosowań.

Roboty domowe, według doktora Tang Jiana, dyrektora generalnego Centrum Innowacji AI firmy Midea, już dziś zaczynają zmieniać styl życia ludzi i niebawem staną się podstawowym wyposażeniem rodzin, jak smartfony, komputery, samochody.

Xiaowei jako gospodarz inteligentnych domów (smart homes) może łączyć się z urządzeniami domowymi firmy Midea. Te zaś działają w oparciu o system operacyjny HarmonyOS firmy Huawei Technologies, dodał.

Xiaowei ma około jednego metra wysokości. Dzięki dostępowi do inteligentnych urządzeń domowych i tych funkcjonujących przy zastosowaniu Internetu Rzeczy, wykrywając że na przykład ktoś z rodziny wraca do domu, może zawczasu włączyć w domu światła i klimatyzację, uruchomić maszyny przygotowujące posiłki. Xiaowei jest wyposażony w systemy rozpoznawania twarzy i ruchu ciała. Rozpoznaje i wykonuje polecenia swoich właścicieli.

Użytkownik może zlecić robotowi śledzenie zdarzeń w domu, monitorowanie stanu i dostaw żywności i artykułów potrzebnych w domu, Xiaowei jest też stróżem i nocnym wartownikiem, zarówno pustego mieszkania, jak i w czasie wypoczynku właścicieli. W przypadku zagrożenia rejestruje zdarzenia i łączy się z ochroną, policją, pogotowiem. Bo posiada system rejestrujący i “rozumiejący” takie sytuacje jak upadek osoby, której towarzyszy. Xiaowei dostarcza rozrywki. Reaguje na polecenia słowne, wyraża uczucia za pomocą wyświetlaczy na prostokątnym ekranie, a dzięki projektorowi, w który jest wyposażony, może przedstawić zarejestrowane zdarzenia z danego dnia, ale również wyświetlić film, czy zarejestrowany zgodnie z poleceniem program telewizyjny.

Xiaowei  ma zdolność skanowania przestrzeni we wszystkich kierunkach za pomocą wbudowanej kamery 3D, co umożliwia autonomiczne mapowanie i rozpoznawanie atrybutów obiektów. Użytkownik może powiedzieć swojemu małemu robotowi lokajowi “podejdź do sofy”, a on zrozumie i wykona polecenie.

Robot domowy Xiaowei zostanie wprowadzony na rynek w drugiej połowie tego roku pod niezależną marką Wishug należącą do firmy Midea.

W trakcie prezentacji, podczas której przedstawiono robota Xiaowei, firma Midea pokazała również nowe roboty sprzątające i takie, których przeznaczeniem jest wykonywanie zakupów. To zapowiedź wejścia Midea Group na nowy rynek domowych urządzeń zrobotyzowanych i robotów domowych. Zapowiedziano, że już niebawem firma Midea zaprezentuje swoje nowe roboty do robienia zakupów, sprzątania, gotowania, do pielęgnacji ogrodów i wszelakich zastosowań komercyjnych.

Źródło: newswire.ca, koreaherald.com

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2022 www.chiny24.com

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button