WiadomościWiadomości

6G coraz bliżej

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (05/2024/307)

RMB umacnia się

Dane Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT) za listopad 2023 roku pokazują, że udział RMB w transakcjach międzynarodowych wzrósł do 4,61%, w porównaniu z 2,37% rok wcześniej i 3,6 w październiku ub.r.  W ten sposób chiński juan stał czwartą walutą, po USD, EUR i GBP, najczęściej stosowaną w międzynarodowych transakcjach na świecie.

Po raz pierwszy do stycznia 2022 roku RMB wyprzedził japońskiego jena. Od 2009 roku stale rośnie udział juana w transakcjach międzynarodowych, umacnia się pozycja chińskiej waluty pośród walut stosowanych w systemie SWIFT.

Pośród walut rozliczeniowych w transakcjach międzynarodowych dokonywanych za pośrednictwem SWIFT dominuje USD (83,97%). Co nie osłabia woli Centralnego Banku Ludowego Chin (chin. 中国人民银行), który wytrwale od lat promuje i wspiera internacjonalizację RMB, zwiększenie obecności chińskiej waluty w przestrzeni transgranicznej dla obsługi gospodarki realnej (handel, produkcja, inwestycje w produkcję, infrastrukturę i technologie).

Źródła:

 • https://finance.sina.com.cn
 • https://baijiahao.baidu.com
 • https://baijiahao.baidu.com
 • https://www.163.com

Inwestycje z Europy rosną

Wedle najnowszych danych opublikowanych przez Ministerstwo Handlu (MOFCOM, chin. 商务部), rzeczywiste wykorzystanie kapitału zagranicznego w roku 2023 w Chinach wyniosło 1.133,91 mld RMB, co oznacza spadek o 8% rok do roku. Chiny w zeszłym roku przyciągnęły około 15% światowego kapitału, nadal zajmując pierwsze miejsce wśród krajów rozwijających się i wśród światowych liderów.

W minionym roku inwestycje:

 • Francji wzrosły o 84,1%
 • Wielkiej Brytanii wzrosły o 81,0%
 • Holandii wzrosły o 31,5%
 • Szwajcarii wzrosły o 21,4%.

W tym samym okresie niemieckie inwestycje bezpośrednie w Chinach osiągnęły poziom 11,9 mld euro (12,7 mld USD), co oznacza wzrost o 4 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, a zarazem stanowi rekord w historii niemieckich inwestycji w Chinach od 1990 roku.

Źródło: https://mp.weixin.qq.com

Podziemne zbiorniki

China National Offshore Oil Corporation (chin. 中国海洋石油总公司) rozpoczęło budowę podziemnych magazynów przechowywania paliw. Projekt zlokalizowany jest w pobliżu miasta NingBo (chin. 宁波), w prowincji ZheJiang (chin. 浙江), gdzie znajduje się jeden z największych chińskich portów. Budowa magazynów ma zostać ukończona do 2026 roku. Celem inwestycji jest ustabilizowanie dostaw paliw w delcie rzeki Jangcy (chin. 长江) oraz sąsiednich regionach. To także element wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Magazyny te będą pierwszym tego typu obiektem w kraju i – wedle informacji inwestora, mają być tańsze w budowie o 20% i eksploatacji o 50% w porównaniu do naziemnych magazynów paliw.

Po ukończeniu, uszczelniony wodą system jaskiń wydrążonych poniżej poziomu wód gruntowych uzyska zdolność przechowywania 3 milionów metrów sześciennych paliw, czyli około 2,5 miliona ton. Koszt projektu to około 3 mld RMB (ok. 1,69 mld PLN).

China National Offshore Oil eksploatuje już od lutego największy naziemny magazyn paliw w DongYing (chin. 东营) we wschodniej prowincji ShanDong(chin. 山东). Tamtejsze zbiorniki mogą przechowywać około 5 milionów metrów sześciennych, czyli około 4,25 miliona ton ropy naftowej.

Chiny są największym na świecie nabywcą ropy naftowej i importem pokrywają większość krajowego zapotrzebowania na ten surowiec. W obliczu napięć geopolitycznych, dużej zmienności cen ropy naftowej i gazu ziemnego tworzą możliwości ich magazynowania. W ubiegłym roku Chiny zaimportowały 508,2 mln ton ropy naftowej, głównie z Arabii Saudyjskiej, Rosji oraz innych krajów Zatoki Perskiej, w tym Iranu. Począwszy od 2007 roku poosiadają również strategiczne rezerwy ropy naftowej.

Ich wielkość nie jest znana.

Źródlo: https://baijiahao.baidu.com

6G coraz bliżej

Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacji (chin. 工业和信息化部) ogłosiło, że Chiny przeprowadzają testy technologiczne systemu komunikacji 6G. Testy te mają na celu zapewnienie bezproblemowej integracji tego systemu z istniejącą siecią 5G, wsparcie rozwoju robotyki, stworzenie bazy dla powstania nowych branż i aplikacji.

Ministerstwo aktywnie koordynuje prace przedsiębiorstw informatycznych, badania i rozwój technologii, a także opracowywanie standardów dla 6G.

6G nie tylko udoskonali podstawowe funkcje 5G, takie jak ultraniezawodna łączność o niskim opóźnieniu, ulepszona mobilna łączność szerokopasmowa, masowa łączność typu maszynowego, ale także przyniesie usprawnienia w zakresie dokładności wykrywania, niezawodności, pozycjonowania.

Kluczową cechą 6G mają być płynne interakcje między światem fizycznym i cyfrowym. Dzięki właściwościom systemu, umożliwiającym komunikację multisensoryczną i immersyjną dokona się zmiana jakościowa rzeczywistości wirtualnej i mieszanej. Równolegle większą sprawność i precyzję działania uzyskają roboty i coboty (roboty współpracujące), a to pozwoli na ich znacznie szersze stosowanie w złożonym środowisku przemysłowym, niż to ma miejsce obecnie.

Komercjalizacja systemu 6G ma rozpocząć się w Chinach w roku 2030. Choć być może proces ten zacznie się 2 lata wcześniej.

Źródła:

 • https://www.kankanews.com
 • https://news.china.com
 • https://c.m.163.com

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button