WiadomościWiadomości

China News Express: Zdążyć przed zakazem

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (05/2024/307)

Zdążyć przed zakazem

W październiku ub.r. Chiny sprowadziły 21 najnowszych maszyn litograficznych do produkcji układów scalonych/chipów produkcji holenderskiego koncernu Advanced Semiconductor Materials Lithography Holding N.V. znanego szerzej jako ASML. Wartość tych zakupów to 672,5 mln USD (ok. 2,71 mld PLN).

W listopadzie 2023 roku do Chin sprowadzono 16 maszyn tego producenta o wartości 762,7 mln USD (ok. 3,07 mld PLN). Oznacza to wzrost wielkości importu maszyn ASML o 1050 % w relacji rok do roku. Ta nadzwyczajna aktywność ma oczywiście związek z zakazem eksportu maszyn ASML do Chin, który zaczął obowiązywać 1 stycznia br. 2024, a który wprowadziły rządy Holandii i Japonii z inicjatywy administracji amerykańskiej.

ASML jest największym na świecie eksporterem maszyn litograficznych, wykorzystywanych do produkcji najbardziej zaawansowanych chipów w skali globu. Pod wpływem nacisków amerykańskich ASML wstrzymał wysyłkę maszyn zakontraktowanych przez chińskie firmy w grudniu 2023. Stany Zjednoczone próbują różnych metod, aby opóźnić usamodzielnienie się Chin w produkcji najnowocześniejszych układów scalonych. Wiele jednak wskazuje na to, że działania amerykańskie (co przewidywały amerykańskie ośrodki doradcze) mają działanie odwrotne do zakładanego. Tempo chińskiego postępu technologicznego rośnie, a wielkość sił i środków skierowanych przez władze chińskie na rozwój całego sektora produkcji półprzewodników sprawia, że zapóźnienie Chin w obszarze produkcji chipów maleje szybciej, niż zakładano jeszcze rok temu.

Co więcej Chiny przeznaczyły ogromne środki na stworzenie niezależnego łańcucha dostaw i produkcji procesorów mniej zaawansowanych (powyżej 14 nm), które wykorzystywane są w produkcji samochodów, czy sprzętu AGD. Już dzisiaj najwięksi producenci tego typu procesorów, stanowiących ponad 80% zapotrzebowania rynku światowego informują, że tracą sukcesywnie rynek chiński, najważniejszy dla nich rynek świata.

Wciąż też nie wyjaśniono jak to się stało, że blokowany przez Stany Zjednoczone chiński koncern Huawei był wstanie samodzielnie wyprodukować procesor, który stał się sercem najnowszego smartfona Huawei Mate 60 Pro, a który posiada cechy i możliwości obliczeniowe chipów 7 nm. W założeniu administracji amerykańskiej tego typu chipy Chiny miały móc samodzielnie produkować nie szybciej niż za 10-15 lat.

Źródło:

  • https://www.163.com
  • https://baijiahao.baidu.com

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button