WiadomościWiadomości

China News Express: Zimerman zagra w Szanghaju

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (02/2024/304)

Zdjęcia w gabinecie Xi

Podczas noworocznego orędzia prezydenta Xi Jin Pinga (chin. 习近平), transmitowanego po raz dziesiąty przez wszystkie media, a zarejestrowanego w tym samym wnętrzu, uwagę internatów zwróciły nowe zdjęcia na bibliotecznych półkach w tle. Liczba tych zdjęć powiększyła się znacznie w porównaniu z przemówieniem zarejestrowanym rok temu.

Oprócz zdjęć z przeszłości Xi na półkach pojawiły się fotografie wykonane podczas ważniejszych wizyt gospodarskich Xi, gdy w 2023 roku odwiedzał chińskie wioski i miasteczka. Pojawiły się także zdjęcia z ważnych momentów o charakterze politycznym. Na przykład z XX Zjazdu Komunistycznej Partii Chin, z Trzeciego Forum Inicjatywy Pasa i Drogi, czy to przedstawiające Xi składającego przysięgę prezydencką (trzecia kadencja). Pojawiła się też wspólna fotografia z poprzednimi prezydentami i sekretarzami generalnymi partii, czyli Jiang ZeMinem (zmarłym w zeszłym roku) oraz Hu JinTao. Nie zabrakło zdjęć ojca Xi, jego żony i jedynej córki.

Źródło: https://baijiahao.baidu.com

BYD numer 1

Koncern BYD (chin. 比亚迪) z produkcją 3 024 000 pojazdów elektrycznych w 2023 roku został po raz kolejny największym producentem tego typu aut w kraju. I nie tylko, bo i globalnie. BYD w minionym roku wyprzedził także Teslę, po raz pierwszy, w tej jakże wciąż krótkiej historii wyścigu o dominację na rynku aut elektrycznych.

Pierwszą trojkę największych krajowych producentów samochodów elektrycznych tworzą

  • BYD (chin. 比亚迪),
  • GuangZhou Automobile Group (chin. 广州汽车集团) – 480 000 wyprodukowanych aut,
  • Li Auto – 376 000 wyprodukowanych pojazdów.

Chiny są obecnie największym rynkiem samochodowym na świecie, a zarazem największym producentem pojazdów elektrycznych w skali globu.

Źródła:

  • https://wallstreetcn.com
  • https://www.nbd.com.cn

Huawei Harmony w natarciu

Według przewidywań ekspertów z kanadyjskiej firmy badawczej TechInsights w bieżącym roku HuaWei Harmony OS pokona IOS Apple jako system operacyjny dla smartfonów w Chinach. To efekt powrotu HuaWei do segmentu telefonów komórkowych pracujących w sieci 5G. Wprawdzie na globalnym rynku nadal będą dominować systemy operacyjne Android Google’a i IOS Apple’a, ale, jak prognozuje TechInsights, Harmony z pewnością przejmie część udziałów rynkowych.

Harmony to system operacyjny samodzielnie opracowany przez HuaWei i wprowadzony na rynek w sierpniu 2019 roku.

TechInsights  przewiduje zarazem, że Harmony osiągnie kolejny kamień milowy w 2024 r. wraz z uruchomieniem HarmonyOS Next, który nie będzie obsługiwał aplikacji opartych na systemie Android. HuaWei już współpracuje z największymi chińskimi firmami w celu opracowania nowych aplikacji opartych na tym systemie, który ma szansę stać się chińskim standardem OS.

Obecnie Harmony OS zapewnia działanie ponad 700 milionów urządzeń, a ponad 2,2 miliona zewnętrznych deweloperów tworzy aplikacje na tę platformę,

Źródło:

  • http://www.mnw.cn
  • https://finance.sina.cn

PMI grudzień 2023

Według danych Państwowego Biura Statystki (chin. 国家统) w grudniu 2023 wskaźnik aktywności PMI dla przemysłu spadł trzeci miesiąc z rzędu, tym razem do poziomu 49 pkt. W listopadzie odczyt tego indeksu wynosił 49,4 pkt.

Dla przypomnienia: odczyt PMI poniżej 50 pkt oznacza stagnację. W ubiegłym roku tylko w styczniu, lutym, marcu i wrześniu odczyt chińskiego PMI dla przemysłu przekroczył poziom 50 pkt.

Lepiej było w usługach, gdzie przez cały 2023 rok odczyty wskazywały aktywność i rozwój. Według Państwowego Biura Statystki w grudniu indeks PMI dla usług w Chinach osiągnął poziom 50,4 pkt, gdy w listopadzie było to 50,2 pkt.

Według danych zebranych przez think-tank CaiXin (chin. 财新) PMI dla przemysłu w grudniu wyniósł 50,8 pkt (w listopadzie 50,7 pkt). Skąd te różnice w odczytach? Głównie za sprawą źródła danych: Państwowego Biura Statystki pozyskuje dane z dużych spółek i państwowych przedsiębiorstw, CaiXin zaś zajmuje się firmami małymi, średnimi i prywatnymi.

Źródło:

Zimerman zagra w Szanghaju

19 stycznia Szanghaj będzie miejscem dużego wydarzenia artystycznego. Nowy sezon zainauguruje 上Shanghai Oriental Art Center (chin. 海东方艺术中心) pierwszym w tym mieście solowym koncertem Krystiana Zimermana. Szanghajskie media tak oto opisują polskiego pianistę:

„Jeden z najwybitniejszych wirtuozów fortepianu na międzynarodowej scenie muzycznej, ulubiony pianista dyrygentów takich jak Bernstein i Karajan zagra utwory Chopina, Debussy’ego i Szymanowskiego.

Wszystkie bilety na ten koncert zostały wyprzedane już 29 grudnia 2023. Ceny biletów wahały się od 280 RMB (ok. 156 PLN) do 1680 RMB (ok. 938 PLN).

Źródło: https://www.shobserver.com

Turystyka na przełomie roku

Ministerstwo Kultury i Turystyki (chin. 文化和旅游部) opublikowało dane dotyczące turystyki w okresie świątecznym 30.12.2023-01.01.2024. W ciągu tych trzech dni usługi turystyczne osiągnęły przychody w wysokości 79,73 mld RMB (ok. 44,52 mld PLN), co stanowi wzrost o 20,7% rok do roku i o 5,6% w porównaniu z tym samym okresem 2019 r.

Międzynarodowy festiwal lodu i śniegu w Harbinie

Najpopularniejsze w tym okresie były podróże turystyczne do Harbinu (chin. 哈尔滨), ChangChun (chin. 长春), UrUmQi (chin. 乌鲁木齐) i ZhangJiaKou (chin. 张家口).

Turyści chętnie wybierali się również na krótki wypoczynek do prowincji GuangDong, ZheJiang i do Szanghaju.

Źródło: https://cn.chinadaily.com.cn

Porażka chińskich piłkarzy

Początek nowego roku nie był pomyślny dla chińskiej kadry piłki nożnej. W meczu towarzyskim reprezentacja kraju przegrała z zespołem Hong Kongu 1:2 i otrzymała 3 czerwone kartki.

Była to pierwsza porażka drużyny narodowej z zespołem z Hong Kongu od 19 maja 1985, czyli od 39 lat! Czarna seria chińskiego futbolu trwa.

Źródło: https://news.sina.cn

Wzrost PKB w 2024 – prognozy MFW

Według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego największy globalnie wzrost PKB w 2024 roku osiągnie Specjalny Region Administracyjny Chin AoMen/Makao (chin. 中国澳门特别行政区). Ma on wynieść 27,2%.

Wedle tych samych prognoz PKB Chin kontynentalnych wzrośnie o 4,2%, USA o 1,5%, Francji o 1,3%, Rosji o 1,1%, Japonii o 1,0%, Niemiec o 0.9%.

Źródło: https://www.imf.org

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button