WiadomościWiadomości

Chiny: Infrastruktura obliczeniowa

W październiku zeszłego roku

 • Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych (chin. 工业和信息化部),
 • Centralna Administracja Cyberprzestrzeni Chin (chin. 中央网信办),
 • Ministerstwo Edukacji (chin. 教育部),
 • Państwowa Komisja Zdrowia (chin. 国家卫生健康委)、
 • Ludowy Bank Chin (chin. 中国人民银行),
 • Komisja Nadzoru i Administracji Aktywów Państwowych Rady Państwa (chin. 国务院国有资产监督管理委员会)
 • oraz 6 innych centralnych urzędów

przyjęło ”Plan działania na rzecz rozwoju wysokiej jakości infrastruktury obliczeniowej do 2025” (chin. 《算力基础设施高质量发展行动计划》).

Zakłada on, że moc obliczeniowa eksaskalowych supersystemów komputerowych do tego czasu przekroczy 300 EFLOPS.

Plan formułuje główne cele rozwojowe chińskiej infrastruktury obliczeniowej w perspektywie do 2025 r. i wyznacza sześć kluczowych zadań, jak usprawnienie kompleksowego systemu dostaw mocy obliczeniowej, efektywną poprawę jej zdolności, wzmocnienie wydajnej, elastycznej i gwarantowanej pojemności magazynowej, pogłębienie zastosowania mocy obliczeniowej w celu wzmocnienia pozycji przemysłu, promowanie rozwoju ekologicznej i niskoemisyjnej mocy obliczeniowej oraz wzmocnienie budowy zdolności w zakresie bezpieczeństwa.

Promowany będzie nowy rodzaj wydajności mocy – moc arytmetyczna, która integruje moc obliczeniową informacji, sprawność (szybkość) przesyłu sieci i moc przechowywania danych, która jest wykorzystywana głównie do świadczenia usług dla społeczeństwa za pośrednictwem infrastruktury arytmetycznej.

Infrastruktura arytmetyczna jest ważną częścią nowego typu infrastruktury informacyjnej, charakteryzującej się zróżnicowaną wszechobecnością, inteligencją, sprawności, szybkością, bezpieczeństwem, niezawodnością, ekologią i niską emisją dwutlenku węgla itp., co ma ogromne znaczenie dla przyspieszenia transformacji przemysłowej i modernizacji, wzmocnienia innowacji oraz postępu naukowo-technologicznego.

Do końca 2025 r. kompleksowy system infrastruktury mocy obliczeniowej ma nabrać realnego kształtu. Różne rodzaje nowo dodanej mocy obliczeniowej w krajowych węzłach będą stanowić ponad 60 procent całkowitej mocy obliczeniowej kraju, a udział zielonej energii elektrycznej w nowo wybudowanych centrach danych przekroczy 80 procent. Te działania są częścią wysiłków kraju na rzecz budowania wysokiej jakości rozwoju gospodarczego, koncentrującego się na zwiększaniu mocy obliczeniowej, która jest uważana za podstawę dla gospodarki cyfrowej.

Moc obliczeniowa jest również nowym obszarem konkurencji technologicznej między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. Od lutego 2022 roku realizowany jest mega projekt mający na celu utworzenie ośmiu krajowych, zintegrowanych centrów obliczeniowych i 10 krajowych klastrów danych. Na początku ubiegłego roku rozpoczęto realizację planu budowy “Cyfrowych Chin”. Do 2025 roku infrastruktura cyfrowa zostanie połączona w wielu sektorach, a Chiny staną się światowym liderem w dziedzinie innowacji cyfrowych. Do 2035 roku poziom rozwoju cyfrowego w Chinach ma znaleźć się w światowej czołówce.

W październiku ubiegłego roku Chiny ogłosiły plany zwiększenia łącznej mocy obliczeniowej o ponad 50 procent do 2025 roku. Dzieje się to w sytuacji, kiedy Chiny zwiększają wysiłki na rzecz większej niezależności naukowej i technologicznej od Stanów Zjednoczonych i Zachodu.

Źródła:

 • http://www.cqxawy.com
 • https://www.gov.cn
 • https://baijiahao.baidu.com
 • https://www.163.com

  Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

  e-mail: azliang@chinamail.com

  Redakcja: Leszek B. Ślazyk

  e-mail: kontakt@chiny24.com

  © www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button