NaukaWiadomościWiadomości

Chiny: Największa na świecie baza językowa

Ministerstwo Edukacji (chin. 教育部) poinformowało o zakończeniu pierwszego etapu projektu ochrony chińskich zasobów językowych. Badania prowadzono w ponad 1700 punktach badawczych w 34 prowincjach i regionach autonomicznych w całym kraju (łącznie z Hong Kongiem, Makau i Tajwanem), obejmując ponad 120 tutejszych języków i dialektów.

Dzięki badaniom stworzono największą na świecie bazę zasobów językowych.

W Chinach mówi się wieloma językami. Język “mandaryński” to język oficjalny, urzędowy.

Projekt obejmuje zbudowanie zintegrowanej ogólnokrajowej cyfrowej badawczej i innowacyjnej platformy języków. W projekcie uczestniczy 17 wybranych uniwersytetów oraz jednostek badawczych, ponad 420 ekspertów i naukowców.

Ministerstwo w ramach tych działań uruchomiło Narodową Platformę Usług Zasobów Językowych (chin. 国家语言资源服务平台), na której można znaleźć informacje m.in. o chińskich znakach, czy inteligentny system konwersji chińskich znaków zarówno prostych, jak i tradycyjnych. Powstaje również Baza Danych Najsłynniejszych Chińskich Znaków (chin. 中华精品字库工程). Po ukończeniu będzie to komputerowa baza danych znaków wybranych z dzieł 100 najważniejszych chińskich kaligrafów w historii Państwa Środka. Będzie to połączenie sztuki kaligrafii z technologią informacyjną i zastosowaniem chińskich znaków.

Do tej pory opracowano 40 z tych dzieł.

Mapa języków używanych w różnych regionach Chin.

Projekt w założeniu ma służyć zachowaniu wszystkich języków i rodzajów pisma jakie występują w Chinach i zarchiwizowanie ich w formie cyfrowej. Między innymi w tym celu w marcu uruchomiona została strona internetowa Language Expo wraz z aplikacją mobilną w ramach Krajowej Platformy Inteligentnej Edukacyjnej (chin. 国家智能教育平台). Strona zawiera siedem głównych sekcji (Stan Języka, Rozwój i Ewolucja, Klasyczne Dziedzictwo, Księgarnia Języka, Sala Studyjna Języka, Inteligencja Językowa i Wystawy Tematyczne). Są tam także trzy moduły zasobów, a mianowicie Baza Danych, Muzeum Audiowizualne oraz Interaktywne.

Całość ma uczyć, bawić i być dostępna dla wszystkich.

Źródła:

bjnews.com.cn

baijiahao.baidu.com

 

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button