Wiadomości

Chiny: nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie narodowym

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (26/2023/278)

Bezpieczeństwo narodowe

Tuż przed majówką temat Chin ponownie stał się gorący dla zachodnich mediów. A to za sprawą nowelizacji chińskiej ustawy o bezpieczeństwie narodowym. Nowelizacja ma na celu doprecyzowanie pojęć takich jak „bezpieczeństwo narodowe”, „interes państwowy” i „działalność szpiegowska”. Wyznacza (poszerza) granice tajemnicy państwowej (wcześniej niedookreślone), które obejmować będą „dokumenty, dane, materiały i przedmioty związane z bezpieczeństwem i interesami narodowymi”.

Znowelizowane przepisy zakazują przekazywania zagranicznym podmiotom jakichkolwiek informacji związanych z bezpieczeństwem narodowym.

Definicja szpiegostwa została poszerzona o cyberataki przeciwko organom państwowym lub krytycznej infrastrukturze informacyjnej.

W ramach prowadzonego śledztwa kontrwywiadowczego odpowiednie organy uzyskały prawo dostępu do wszelkich informacji o majątku osobistym podejrzanej osoby. Znowelizowane przepisy wprowadzają również możliwość wydania zakazu opuszczenia kraju przez osoby objęte śledztwem (!). Przepis ten dotyczy zarówno obywateli Chin jak i obcokrajowców.

Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie narodowym podtrzymuje wprowadzoną w ubiegłym roku regulację niższego rzędu zasadę przyznawania nagrody w wysokości do 100 000 RMB (ok. 60 000 PLN) dla osób, które dostarczą wskazówek dotyczących „aktów przeciwko bezpieczeństwu narodowemu.”

Wedle informacji opublikowanej na stornie internetowej Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego obywatele mogą zgłaszać takie akty poprzez „gorącą linię” telefoniczną, stronę internetową, pocztę, osobiście lub w jakikolwiek inny sposób.

Obecna nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie narodowym jest pierwszą od 2014 roku i obowiązywać będzie od 1 lipca br.

Zastanawiać może poziom ekscytacji chińską nowelizacją ustawy o bezpieczeństwie państwowym. W istocie bowiem Chiny – jak się okazuje – są w ogonie, i to w skali świata, jeśli chodzi o prawne regulowanie pojęcia „bezpieczeństwa narodowego”. Państwa zachodnie (w tym Polska) mają takie regulacje, nawet niezwykle rygorystyczne (USA), które dostosowują do aktualniej sytuacji.

Ale widocznie co wolno wojewodzie…

Źródło:

https://www.bjlaw995.com

Mieszkania – zwiększanie pomocy finansowej

Szanghaj, śladem innych miast na prawach prowincji, rozszerza formy wsparcia finansowego na zakup mieszkania.

Od 1 maja wchodzi w życie przepis podwyższający maksymalną wysokość kwoty pożyczki z funduszu mieszkaniowego

  • dla osoby indywidulanej do 600 000 RMB (ok. 360 655 PLN),
  • dla rodziny z jednym dzieckiem do 1 200 000 RMB (721 300 PLN)
  • dla rodzin wielodzietnych 1 440 000 RMB (865 552 PLN).

Na fundusz mieszkaniowy składają się środki samorządowe oraz składki płacone przez pracownika i zakład pracy w zależności od wysokości wynagrodzenia. Aby ubiegać się o ten preferencyjnie oprocentowany kredyt wnioskujący musi opłacać regularnie składki do funduszu w pełnej wysokości przez min. 3 miesiące.

Źródło:

https://wallstreetcn.com

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button